Samochód dla niepełnosprawnych studentów

Katolicki Uniwersytet Lubelski kupił samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Będzie z niego korzystać 6 studentów KUL poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Dla mnie jest symbolem nowych czasów, nowej jakości wspierania studentów niepełnosprawnych - podkreślił prof. Bogusław Marek, pełnomocnik rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2015-12-02

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od wielu lat wspiera studentów niepełnosprawnych, podejmując szereg działań umożliwiających dostęp do nauki, bez względu na rodzaj dysfunkcji. Jednym z podejmowanych przedsięwzięć jest likwidowanie barier architektonicznych, w tym również organizacja transportu na zajęcia. Dzięki środkom pozyskanym na realizację projektu „Równy Start” uczelnia kupiła samochód przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością. Będzie z niego korzystać sześciu studentów KUL, poruszających się na wózkach inwalidzkich. - Wreszcie jest! Samochód, na który czekaliśmy, o którym marzyliśmy już od wielu lat – podkreślił prof. Bogusław Marek, pełnomocnik rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych. 

Samochód, który będzie własnością uczelni, ma służyć uzupełnieniu istniejącego transportu studentów niepełnosprawnych. - Dla mnie jest symbolem nowych czasów, nowej jakości wspierania studentów niepełnosprawnych. Oprócz ich transportu, będziemy wykorzystywali samochód do promowania naszej uczelni jako uniwersytetu przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Chcemy pokazać na jakie warunki mogą liczyć studenci z dysfunkcją ruchu, niewidomi, niesłyszący. Mam nadzieję, że umożliwi nam realizację tych celów, które do tej pory były tylko w sferze marzeń - dodał prof. Marek. 

- Bardzo się cieszę, że oddajemy do użytku ten samochód. To tylko część działania uczelni na rzecz osób niepełnosprawnych. Myślę tu o laboratoriach, które powstaną, obiektach sportowych i przystosowaniach poczynionych w obiektach architektonicznych – zaznaczył rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. W ramach programu „Równy start” wykonano dokumentację projektu dostosowania kompleksu budynków KUL do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz urządzono laboratorium języków obcych dla studentów z dysfunkcją wzroku i słuchu. W najbliższym czasie wybrane sale dydaktyczne wyposażone zostaną w sprzęt multimedialny, specjalistyczne oprogramowanie oraz pętle indukcyjne, zorganizowany zostanie pokój socjalny dla studentów z niepełnosprawnością, zakupiony będzie sprzęt sportowy niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych oraz sprzęt komputerowy do przygotowywania materiałów dla nich, a także zorganizowana zostanie wystawa stała zatytułowana „Świat na wyciągnięcie dłoni”. 

Przekazaniu samochodu towarzyszyło oddanie symbolicznego czeku na kwotę wyćwiczoną przez pracowników i studentów KUL w ramach dwudniowej akcji „Bieg po Równy Start – Podziel się kilometrem”. Uczestnicy pokonywali kolejne kilometry by zdobywać środki finansowe na pomoc dla studentów niepełnosprawnych. Zdobycie kwoty maksymalnej zaoferowanej przez sponsora (PZU Życie) wymagało przebiegnięcia 1.000 km. W sumie na rowerze, bieżni i „wiosłach” został pokonany dystans 1033 km, co zagwarantowało zdobycie maksymalnej stawki.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 03.05.2024