„Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie"

W najbliższą niedzielę, 12 października, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia już po raz 14. zaprasza do przeżywania Dnia Papieskiego. Tym razem obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Obchody obejmą całą Polskę, jak również środowiska polonijne w Europie i na świecie.

zdjęcie: www.salezjanie.pl

2014-10-10

Choć obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie" rozpoczną się 11 października a zakończą 22 października, we wspomnienie liturgiczne papieża Wojtyły, dniem kulminacyjnym jest 12 października. Organizatorami akcji są stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Miasta Papieskie oraz organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego.

Obchodom towarzyszyć będzie wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym. Organizowane są koncerty, happeningi, wystawy, panele dyskusyjne, apele modlitewne i czuwania. Bardzo ważny jest również aspekt charytatywny tego wydarzenia, który stanowi zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji.


Poniżej przedstawiamy obchody Dnia Papieskiego w różnych miejscach w Polsce.

Warszawa

Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w warszawskiej parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Tam na godz. 15.30 zaplanowano "Apel Modlitewny Miasta Warszawy z Ojcem Świętym" oraz Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Będzie on transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia, a na scenie będzie można usłyszeć takich artystów jak Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Olga Szomańska, Natalia Niemen, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, Paweł Kukiz i Mietek Szcześniak. Wstęp na koncert jest wolny.

Wcześniej, od godz. 9.30 do 14.30 przy parafii św. Andrzeja Boboli stypendyści Fundacji zorganizują Miasteczko rodzinne, a w nim gry i zabawy dla dzieci.

Po Mszy św. o godz. 10.30, pod kościołem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, stypendyści zorganizują happening. Przemarsz, w którym będą także uczestniczyć warszawskie rodziny, zakończy się modlitwą przy kościele akademickim św. Anny. Happening odbędzie się pod hasłem "Pod prąd", nawiązującym do przesłania Jana Pawła II do młodzieży. - Bardzo trudno jest iść dzisiaj pod prąd, zwłaszcza jak jest się młodym i chce się wyznawać konkretne wartości i o nie walczyć. Ale Jan Paweł II mówił - nie narzekajcie, jeśli zdecydowaliście się iść pod górę i wejść na sam szczyt - przypomina rzeczniczka Fundacji Olga Szczęsna.

Andychów

XIV Rodzinny Rajd Górski pod hasłem " Jan Paweł II Świętymi bądźcie” odbędzie się w Beskidzie Małym z metą przy schronisku PTTK Leskowiec im. Czesława Panczakiewicza na Groniu Jana Pawła II.

Bydgoszcz

III Bydgoska Karoliada to główny punkt obchodów w Bydgoszczy. Poprzedzi ją uroczysta Msza św. o godz. 13.00, sprawowana w kościele św. Jadwigi. W liturgii będzie uczestniczyć młodzież z całej diecezji bydgoskiej.

Podczas Karoliady uczestnicy będą rywalizować w kategoriach sportowych, artystycznych a także intelektualnych. Podczas zmagań uczestników, dla kibiców przygotowano kawiarenkę, możliwość pomalowania twarzy, naukę skręcania balonów oraz - co najważniejsze - możliwość zapoznania się z nauką Jana Pawła II. Karoliadę zwieńczy koncert zespołu "Raz, dwa, trzy".

Gdańsk

Gdański Ośrodek Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II, z okazji Dnia Papieskiego przygotował wystawę "Moje spotkanie ze świętym" oraz "Śladami Wujka". Ponadto w parafii Opatrzności Bożej, w kaplicy św. Jana Pawła II, w godz. 7.00 - 21.00 będzie trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. W górnym kościele o godz. 21.00 odbędzie się uroczysty Apel Papieski.

Gniezno

W archidiecezji gnieźnieńskiej Dzień Papieski przeżywany jest rytmie parafialnym i międzyparafialnym. Założeniem jest, aby wierni uczestniczyli w Mszy św. w swoich parafiach. Inne natomiast, np.: nabożeństwa, czuwania modlitewne, programy artystyczne organizowane są parafialnie bądź międzyparafialnie.
O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. w katedrze. godz. 16.00 – nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia, a po nim program artystyczny w wykonaniu wychowanków Przedszkola Sióstr Służebniczek w Gnieźnie (trwa Rok Bojanowskiego, którego św. Jan Paweł II beatyfikował). Na godz. 20.00 zaplanowano wieczorne czuwanie maryjne w parafii bł. Radzyma Gaudentego.

Te trzy niedzielne wydarzenia mają odzwierciedlać duchowość św. Jana Pawła II – jego eucharystyczność, dążenie do świętości oraz maryjność.

Katowice i Zabrze

Najniżej położony w Polsce koncert z okazji Dnia Papieskiego odbędzie się w Zabrzu. Na poziomie 320 m. p.p.m., w zabytkowej kopalni Guido, zagra rockowy zespół chrześcijański "Fragua". Koncert odbędzie się pod hasłem "Święci świętego". Wcześniej w kościele mariackim w Katowicach sprawowana będzie Msza św.

Koszalin

W Koszalinie z okazji Dnia Papieskiego, w Filharmonii odbędzie się koncert pt. "Szukajcie tej prawdy tak, gdzie ona rzeczywiście się znajduje". W koncercie weźmie udział Smyczkowa Orkiestra Kameralna "Moderato" z Bydgoszczy. W repertuarze znajdą się ulubione pieśni Jana Pawła II.

Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa przedstawiająca sylwetki stypendystów i ich autorskie projekty oraz unikatowa w skali kraju prezentacja niepublikowanych dotąd zdjęć z audiencji Jana Pawła II z roku 1984 i 1988.

Kraków

Krakowska wspólnota Fundacji DNT przygotowuje obchody tegorocznego Dnia Papieskiego w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie-Łagiewnikach. Do świętowania razem ze stypendystami zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa.

Obchody rozpoczną się o godzinie 10.30 grą miejską, którą można zacząć z dwóch miejsc - Centrum JP II lub Kurii na ul. Franciszkańskiej 3. Uczestnicy zabawy będą podążać krokami świętych, jednocześnie odkrywając krakowskie kościoły. Na każdego z uczestników czeka słodka niespodzianka.

Na godzinę 11.00 zaplanowano uroczystą Mszę świętą. Zaraz po niej na placu obok Centrum JP II rozpoczną się animacje dla dzieci. Towarzyszyć im będą stoiska wolontariuszy z Fundacji Charytatywnej DKMS oraz Malty.
O godzinie 13.30 odbędzie się pokaz Straży Pożarnej, a zaraz po nim Malta przeprowadzi dla uczestników szkolenie z pierwszej pomocy.

W godzinę Miłosierdzia zaniesiemy Bogu swoje prośby i podziękowania litanią lednicką do Jana Pawła II oraz różańcem misyjnym.

Po wspólnej modlitwie stypendyści zapraszają na przygotowany specjalnie na tę okazję koncert, który będzie jednocześnie podziękowaniem dla wszystkich darczyńców Fundacji oraz uczestników obchodów Dnia Papieskiego.

Łódź

Nietypowym wydarzeniem, bo konkursem wiedzy o Janie Pawle II, zamierzają świętować Dzień Papieski łodzianie. Przy okazji konkursu odbędzie się loteria fantowa, kiermasz ciast, malowanie dzieciom twarzy, warsztaty taneczne oraz rozważanie świętości Jana Pawła II z łodzianami.

O godz. 18:40 w łódzkiej katedrze odbędzie się koncert chóru IUVENALES CANTORES LODZIENSES.

Miejska Górka

W Miejskiej Górce zaplanowano szereg atrakcji sportowych pod hasłem "Stojąc na starcie już jesteś zwycięzcą". Na stadionie miejskim o godz. 14.00 rozpocznie się bieg, marsz i nordic walking "trasą papieską" na dystansie 6100 m. Również o 14.00 zawodnicy będą mogli zmierzyć się w konkurencjach takich jak pchnięcie kulą, skok w dal czy w rodzinnym turnieju piłki nożnej. Odbędą się także biegi masowe i blok zabaw sprawnościowych.

Część sportowo - rekreacyjną poprzedzi: o godz. 10.00 wystawieni wart honorowych przy tablicy upamiętniającej beatyfikację Jana Pawła II, o godz. 11.30 uroczysta Msza św., o 13.30 złożenie kwiatów pod tablicą przez delegacje i mieszkańców.

Płock

O godz. 10.00, w katedrze płockiej, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery sprawowana będzie uroczysta Msza św., inaugurująca równocześnie rok akademicki.
Wieczorem, o godz. 19.00, także w bazylice katedralnej, odbędzie się koncert "Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Poznań

W godz. 10.00-16.00 przy ul. Półwiejska (przy Kupcu Poznańskim) odbędą się gry i zabawy dla dzieci
O godz. 18.00 – Fara Poznańska (ul. Klasztorna 11) – Koncert Julii i Grzegorza Kopala pt. „Świętość dla każdego”. Na podstawie twórczości Karola Wojtyły, jego modlitw, poezji i fragmentów prozy, do której Grzegorz Kopala skomponował muzykę. Dopełnieniem koncertu jest prezentacja multimedialna przygotowana przez Dawida Marszewskigo.

O godz. 19:00 w Farze Poznańskiej sprawowana będzie Msza św. z udziałem stypendystów a o godz. 20.15 na Starym Rynku zaplanowano wspólne odśpiewanie Barki.

Rzeszów

Na Rzeszowskim Rynku przewidziano atrakcje dla najmłodszych i dla starszych: od godziny 12.00 rodziny z dziećmi zaproszone są na gry i zabawy. O godz. 15.00 odbędzie się Flesh Mob – wspólne zabawy i śpiew połączone z układami tanecznymi. Zorganizowane będzie również plenerowe studio Radia Via.

O godzinie 18 na scenie rozpocznie się koncert z udziałem Zespołu „Młody Duch” z Górna, a o 20 koncert Niny Nowak – solistki Teatru Wielkiego Filharmonii Narodowej.

W tym dniu również na Rynku będzie można podpisać list z pozdrowieniami od Rzeszowian do Papieża Franciszka. List ten zostanie później wysłany do Watykanu. Dzień Papieski w Rzeszowie zakończy wspólna modlitwa - Apel Jasnogórski o godzinie 21.00.

Wadowice

W mieście papieskim o godz. 10.00 rozpocznie się Papieski festiwal pieśni i piosenki religijnej "Wadowicka barka 2014". Całość odbędzie się w Wadowickim Centrum Kultury.

Żywiec

W ramach obchodów Dnia papieskiego w Żywcu odbędzie się Festiwal Piosenki Religijnej "Strefa Chwały ".
Organizatorami festiwalu są: Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Parafia p.w. NNMP w Żywcu.
Mottem tegorocznej edycji są słowa św. Franciszka „Kim Ty jesteś, Panie? Kim jestem ja?”

Poza granicami Polski

Dzień Papieski obchodzony jest w wielu krajach, tam, gdzie mieszkają Polacy - w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, USA, w Czechach, na Słowacji, na Litwie. Tam, w Wilnie w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, wciąż obecna jest Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia i przy niej będzie obchodzony Dzień Papieski.

Jednym z większych wydarzeń, organizowanych poza granicami Polski, będzie koncert w filharmonii w Londynie, który zaplanowano na 18 października. Koncert organizowany jest przez Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii.

Zbiórka na fundusz stypendialny

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmie pomocą 2,5 tys. osób z 42 diecezji Polski.

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Fundacja prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na fundusz można też odpisać 1% podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Miesięcznie stypendyści otrzymują do 310 zł (gimnazjum, szkoły średnie) lub do 480 zł (szkoły wyższe).

- Przy świątyniach będzie można spotkać młodych ludzi z puszkami - dla nich to jest ogromne przeżycie, bo trzeba wyjść do drugiego człowieka, stanąć z puszką i poprosić o pomoc, również dla siebie. Jest to dla nas wszystkich wyzwanie. Ale cel jest jeden - zbieramy pieniądze na stypendia dla super zdolnych dzieciaków. Dodatkowo odbędą się zbiórki publiczne na ulicach. Zachęcamy do wspierania i budowania tego żywego pomnika. Mamy nadzieję, że chociaż po części, tym co robimy na co dzień, odwdzięczamy się tym, którzy otwierają swoje serca i wspierają nas. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to też wymaga dużego poświęcenia. Jesteśmy wdzięczni za każdy dar - mówi absolwentka fundacji, aktualnie pracownik biura, Katarzyna Obrębska.
Do tej pory zarejestrowano 245 sztabów na terenie całego kraju. W zbiórce kościelnej weźmie udział ok. 100 tys. wolontariuszy, w publicznej ok. 10 tyś.

Więcej informacji na www.dzielo.pl

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 02.05.2024