Członkowie wspólnoty „Wiara i Światło” spotkają się ze swoją Założycielką

Marie-Hélène Mathieu, która wraz z Jeanem Vanier utworzyła ruch „Wiara i Światło” , będzie w Polsce od 12 do 16 września. Spotka się z krakowskimi grupami Wspólnoty „Wiara i Światło”, które gromadzą osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców i przyjaciół.

Marie-Hélène Mathieu

Marie-Hélène Mathieu

zdjęcie: www.foietlumiere.org

2014-09-10

Marie-Hélène Mathieu najpierw odwiedzi najbardziej dynamiczne w Polsce skupisko wspólnot „Wiara i Światło”, którym jest Kraków. W sobotę 13 września na rynku krakowskim zgromadzą się uczestnicy wspólnot oraz przedstawiciele innych środowisk koncertujących swą działalność wokół osób z upośledzeniem umysłowym. Nastąpi wspólny przemarsz do kościoła ojców Karmelitów przy ul. Karmelickiej, gdzie o godz. 14. odbędzie się spotkanie Marie-Hélène Mathieu. Eucharystii wieńczącej spotkanie przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś, po czym nastąpi świętowanie w karmelickich ogrodach.

Nazajutrz, w niedzielę 14 września Marie- Hélène uczestniczyć będzie we Mszy św. w krakowskim kościele Franciszkanów, po czym nastąpi kolejne spotkanie wspólnot krakowskich.

15 września założycielka wspólnot „Wiara i Światło” w Warszawie weźmie udział w prezentacji swej najnowszej książki pt. „Nigdy więcej sami. Przygoda Wiary i Światła” oraz spotka się z tutejszymi wspólnotami w kościele Księży Marianów. Odwiedzi też dwie artystyczne pracownie z osobami upośledzonymi umysłowo, założone przez członków ruchu i pracujące wedle jego duchowości. Pierwszą z nich będzie „Chata z Pomysłami”, a następnie „Parter”.
„Wiara i Światło” to wspólnoty – skupiające ok. 50 tys. członków w 81 krajach świata – skoncentrowane wokół ludzi z upośledzeniem umysłowym, głęboko wierzące w misję jaką osoby ubogie, najsłabsze i niepełnosprawne mają do spełnienia wobec Kościoła i współczesnego świata.

Pierwsze wspólnoty „Wiara i Światło” narodziły się we Francji, podczas międzynarodowej pielgrzymki do Lourdes, zorganizowanej na Wielkanoc 1971 r. przez Jeana Vanier i Marie- Hélène Mathieu, jako odpowiedź na odrzucenie, którego wówczas w Kościele doznawali ludzie z upośledzeniem umysłowym.

Każda ze wspólnot składa się z kilkunastu osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym, ich rodziców i przyjaciół. Comiesięczne spotkania są bardzo proste: modlitwa, „dzielenie się” na określony temat i oczywiście świętowanie. Wspólnoty razem spędzają wakacje, biorą udział w rekolekcjach, itd.

Duchowość „Wiary i Światła” – podkreśla Jean Vanier – to w istocie współczucie, wezwanie, by zejść z drabiny sukcesu i szukać ostatnich miejsc obok ubogich, odkrywanie jak każda osoba, w tym osoba upośledzona jest ważna i niepowtarzalna.

Wspólnoty te cechuje głęboka wiara, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą ze wszystkimi należnymi prawami: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i szanowaną.

„Wiara i Światło” wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest też powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

W Polsce pierwsza wspólnota „Wiary i Światła” powstała w 1978 r. we Wrocławiu z inicjatywy Teresy Brezy, matki Joasi z Zespołem Downa. Poszukując wzorców katechizacji osób upośledzonych udała się do Francji, gdzie natrafiła na „Wiarę i Światło”. Dalszą część życia poświęciła tworzeniu ruchu w Polsce. Kolejne wspólnoty w Warszawie i Lublinie założyli studenci, którzy w tym samym czasie poznali Jeana Vanier i jego dzieło. Po pobycie Vaniera w Polsce we wrześniu 1980 r. wspólnoty narodziły się także w wielu innych miatsach. Ze strony kościelnej bardzo pomógł w tym kard. Franciszek Macharski oraz o. Walenty Potworowski, ówczesny prowincjał dominikanów. Pierwszymi kapelanami ruchu w Warszawie byli ks. Stanisław Małkowski oraz ks. Jerzy Popiełuszko, choć funkcję tę pełnił krótko, do momentu przeniesienia do parafii św. Stanisława Kostki, gdzie jego energię pochłonęło duszpasterstwo „Solidarności”.

„Wiara i Światło” działa także w obrębie Kościołów prawosławnych (w Rosji, Rumunii i na Bliskim Wschodzie), ewangelickich (Szwecja, Dania, Norwegia), anglikańskiego i metodystycznego (Wielka Brytania i USA).

Dziś w Polsce istnieje 105 wspólnot „Wiara i Światło”, skupionych w czterech prowincjach. Polską strefę koordynuje Joanna Koczot, a opiekunem ruchu z ramienia Episkopatu jest bp Antoni Długosz.

Marie-Hélène Mathieu urodziła się 4 lipca 1929 r. w Tournus we Francji. W latach 50-tych, po ukończeniu studiów w zakresie kształcenia specjalnego, wraz z ks. Henri Bissionier stworzyła pierwszy we Francji system katechezy dla osób z upośledzeniem umysłowym. W 1956 r. stanęła na czele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Wychowawców Specjalnych a w 1963 r. utworzyła w Paryżu Chrześcijańskie Biuro Osób Niepełnosprawnych (OCH), które prowadziła przez pół wieku.

W 1971 r. wraz z Jeanem Vanier – wcześniej twórcą wspólnot l'Arche - utworzyła pierwsze wspólnoty „Wiara i Światło” (Foi et Lumiere). W latach 1984 - 1989 z nominacji Jana Pawła II, Mathieu była członkiem Papieskiej Rady Świeckich oraz jednym z obserwatorów z ramienia Stolicy Apostolskiej w Radzie Europy. Była pierwszą w historii kobietą, która w 1988 r., na prośbę kard. Jean-Marie Lustigera, wygłosiła rekolekcje wielkopostne w paryskiej katedrze Notre-Dame. Papież Benedykt XVI mianował ją jednym z audytorów Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów nt. Eucharystii w 2005 r. W uznaniu swych zasług otrzymała medal „Pro Ecclesia et Pro Pontifice” oraz francuską Legię Honorową.

Relacje i zaproszenia, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Wydarzenia

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

9

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.02.2020