Utrata i żałoba

„By dalej iść” – fundacja dla rodzin po stracie dziecka, Koło Naukowe Psychologii Humanistycznej Uniwersytetu Śląskiego oraz Koło Naukowe Psychologii Jakości Życia „MERITUM” Uniwersytetu Śląskiego, mają zaszczyt serdecznie zaprosić psychologów, pedagogów, terapeutów, lekarzy, pielęgniarki, studentów, pracowników administracji rządowej i publicznej, dyrektorów szkół i przedszkoli, pracowników zarządzania kryzysowego i wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem konferencji do udziału w I Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Utrata i żałoba – teoria i praktyka”, która odbędzie się w dniach 29 – 30 maja 2014 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

zdjęcie: Plakat konferencji

2014-05-28

Celem konferencji jest szczegółowe i interdyscyplinarne omówienie zagadnień związanych ze stratą bliskiej osoby. W szczególności pragniemy poddać refleksji problematykę utraty dziecka, a dokładniej – kwestię profilaktyki, wsparcia czy terapii dla najbliższych w żałobie. Podczas obrad pragniemy położyć nacisk nie tylko na zaprezentowanie własnych badań, ale także na dyskusję z gośćmi i uczestnikami konferencji. Akcent ten wynika z faktu, że ideą konferencji „Utrata i Żałoba – teoria i praktyka”, jest zacieśnianie więzi pomiędzy jednostkami akademickimi i placówkami terapeutycznymi z całej Polski w zakresie współczesnych badań nad utratą i żałobą oraz stworzenie ogólnopolskiego środowiska naukowego i terapeutycznego.

Uczestnictwo w konferencji w roli słuchacza jest bezpłatne. Podczas konferencji będzie również możliwość zaprezentowania posteru ze swoich badań podczas sesji plakatowej. Dla uczestników konferencji przygotowano także serię warsztatów, prowadzonych przez terapeutów, poświęconych tematyce śmierci i żałoby.

Pomoc kierowana do rodziców, którzy utracili swoje dziecko jest dalece niewystarczająca. Nie ma programu społecznego, który byłby ukierunkowany na niesienie pomocy rodzicom po stracie. Skala problemu jest ogromna. Tylko w samym woj. śląskim w 2010 r. pomocy potrzebowało 12160 tys. rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka (dane za GUS i Wydział Analiz Statystyki Medycznej ŚUW). W opublikowanym w 2012 roku przez WHO i UNICEF raporcie „Lewel & Trends in Child Morality” (Poziomy i trendy umieralności dzieci) odnotowano, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. dzieci z przyczyn, którym współcześnie można całkowicie zapobiec. Każdego dnia zostaje osieroconych 41 tys. rodziców na całym świecie. W naszym społeczeństwie funkcjonują pojęcia wdowy, wdowca, sieroty. Każde z tych pojęć wskazuje określoną grupę osób. Nie ma jednak określenia dla rodziców, których dotknęła strata dziecka. Anonimowi są wśród nas, kryjąc w sobie niewyobrażalny ból i cierpienie. Żałoba to długotrwały proces, bolesny i nieodłączny element życia, spójna część rzeczywistości, do której dziecko również ma prawo. Jednocześnie jest to temat tabuizowany, budzący grozę, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, śmierć i żałobę. W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Dla osieroconych rodziców kontynuowanie własnego życia wydaje się w tej sytuacji wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie „Dlaczego?” nie opuszcza ich ani na chwilę.

           

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia: www.konferencja.bydalejisc.org.pl

Strona konferencji na Facebooku www.facebook.com/konferencjautrataizaloba, zapraszamy również na forum poświęcone m.in. tematyce konferencji www.grupywsparcia.eu.

                                                                              

                                                                                  Zapraszam,
Kamil Bomber  
Dyrektor Zarządzający
Fundacja „By dalej iść” 

www.bydalejisc.org.pl

Fundacja „By dalej iść” powstała w 2010 roku, aby wspierać rodziny po stracie dziecka. Działa non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Pomaga rodzicom zrozumieć stan emocjonalny, którego doświadczają po śmierci dziecka oraz wyjaśnia i przygotowuje do tego, aby rodzice mogli przejść okres żałoby a w konsekwencji pogodzić się z nieodwracalnością straty i wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie. Poprzez uczestnictwo w bezpłatnych grupach wsparcia, psychoterapii grupowej czy indywidualnej pragnie otoczyć profesjonalną pomocą zarówno rodziców jak i osierocone dzieci. Ponadto proponuje szkolenia z zakresu pomocy i wsparcia w temacie szeroko rozumianej straty.

Fundacja założyła forum dla wszystkich związanych z tematyką śmierci i pomocy osobom po stracie www.grupywsparcia.eu. Szczegółowe informacje o proponowanych formach pomocy znajdują się na naszej stronie internetowej: www.bydalejisc.org.pl

Relacje i zaproszenia, Autorzy tekstów, Najnowsze, pozostali Autorzy, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 25.02.2024