Święto chorych w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach

Osoby chore, niepełnosprawne i starsze wiekiem spotkały się w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Najpierw została odprawiona Msza Święta z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia Chorych, a po niej odbyło się nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

zdjęcie: Dominik Karkosz

2014-02-12

11 lutego przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w Kościele obchodzony jest także Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w wielu miejscach chorzy gromadzili się na modlitwie.

Dzień Chorego w parafii Przemienienia Pańskiego rozpoczął się Mszą Świętą o godzinie 18.00. Msza Święta była sprawowana m.in. za śp. ks. Czesława Podleskiego we wspomnienie 5. rocznicy jego śmierci. Mszy przewodniczył ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który wygłosił także Słowo Boże. Zwracając się szczególnie do chorych przypomniał, że to, co jest najpiękniejsze i najbardziej cenne, często jest niewidoczne dla ludzkich oczu. Mówił, że osoby chore często w sposób cichy i niezauważony, w świątyniach swoich łóżek i szpitalnych sal, budują Kościół i podtrzymują Go. To właśnie chorzy są żywymi kamieniami, które umacniają wspólnotę Kościoła. Ich niedostrzegalna ludzkim okiem posługa cierpienia i modlitwy jest największym skarbem w Kościele, z którego czerpie on siłę i moc. Ksiądz Wojciech przypomniał także sylwetkę francuskiego diakona stałego Martiala Codou – założyciela Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II  oraz bł. Chiarę Luce Badano – młodą kobietę, która heroicznie znosiła swoje cierpienie w zjednoczeniu z Panem Jezusem.

Po homilii, wielu chorych zgromadzonych w kościele przyjęło Sakrament Namaszczenia Chorych. Ostatnim punktem spotkania było nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Błogosławieństwu towarzyszyły pieśni uwielbienia oraz wspólna modlitwa, którą prowadził proboszcz parafii – o. Michał Śliż OP.

Modlitewne spotkanie w parafii Przemienienia Pańskiego odbyło się w ramach comiesięcznej formacji osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, szczególnie związanych ze wspólnotą Apostolstwa Chorych. Następne takie spotkanie odbędzie się 4 marca (wyjątkowo pierwszy wtorek miesiąca) o godzinie 18.00.

Zobacz galerię fotografii ►

Przeczytaj tekst homilii ►

Wydarzenia, Albumy, Dzień Chorego, Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 20.04.2024