Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię

Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała o włączenie się wiernych w Wielką Nowennę Fatimską z okazji przypadającej w 2017 r. setnej rocznicy objawień w Fatimie.

zdjęcie: pressroom.visitportugal.com

2014-01-22

W roku duszpasterskim 2014/2015 Kościół rozważa tematykę: „Nawrócenie – czas oczyszczenia i oświecenia”. Hasłem są zaś słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jednym z elementów realizowanego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce mogłoby być liczniejsze zaangażowanie się duchownych oraz wiernych świeckich w Wielką Nowennę Fatimską.

Nowenna rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a zakończy 13 maja 2017 r. Ks. Czapla podkreślał, że jest to „czas modlitwy przyzywającej obecności Boga, to czas poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi i życia na co dzień tym poświęceniem”. Wołanie o włączenie się w Nowennę jest zarazem wołaniem o pokutę i nawrócenie. Do Nowenny – choć rozpoczęła się ona kilka lat temu - włączyć się można w każdym czasie i może to uczynić każdy, kto chce się modlić i pracować dla Maryi – uważa ks. Czapla.

Pallotyn nawiązał do słów rektora Sanktuarium Fatimskiego ks. Virgilio Antunesa, który podkreślał, że nie chodzi o to, by „poprzez obchody zaznaczyć po prostu rocznicę pewnego przemijającego wydarzenia historycznego, którego reperkusje ograniczają się do jakiegoś momentu w przeszłości. Wydarzenia w Fatimie są wezwaniem, które może przemówić do każdego człowieka naszych czasów”.

Ks. Czapla przywołał jednak daty z historii Kościoła w Polsce i na świecie, związane z początkiem inicjatywy Wielkiej Nowenny Fatimskiej – od Ślubów króla Jana Kazimierza w 1656 r., poprzez poświęcenie Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Episkopat Polski w 1946 r., aż po poświęcenie Niepokalanemu Sercu świata i Rosji, którego dokonał Jan Paweł II w 1984 r.

Jak włączyć się w to dzieło? Kapłan apelował, by realizować na co dzień to, o co Maryja prosiła w Fatimie: odmawiać różaniec (najlepiej codziennie); odprawiać nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca wygradzające za grzechy tych, którzy ranią Niepokalane Serce Maryi; świadomie poświęcać się Niepokalanemu Sercu przynajmniej raz w roku (22 sierpnia, w święto Maryi Królowej); odmawiać modlitwę Wielkiej Nowenny Fatimskiej raz w tygodniu; uczestniczyć w nabożeństwach fatimskich każdego 13. dnia miesiąca; poznawać Maryję poprzez lekturę literatury maryjnej. Ks. Czapla wyjaśnił, że to Bóg chce nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, gdyż przez Jej Serce chce ratować dusze biednych grzeszników.

Działania związane z nowenną koordynuje Sekretariat Fatimski w Polsce, funkcjonujący przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Sanktuarium zostało wybudowane jako wotum dziękczynne za cud ocalonego życia w zamachu Jana Pawła II za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. 7 czerwca 1997 r. papież osobiście konsekrował ten kościół.

/za Katolicka Agencia Informacyjną/

Autorzy tekstów, Najnowsze, pozostali Autorzy

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 29.04.2024