Słodkiego, miłego życia!

Dzisiaj – 14 listopada – obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę. Żartobliwie mówi się, że diabetycy bez względu na to, jak im się powodzi, wiodą „słodkie życie”.

zdjęcie: wallpapercasa.com

2013-11-13

Cukrzyca jest razem z nowotworami i chorobami serca główną przyczyną zgonów w Polsce. Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę obchodzony jest od 1991 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, powikłań oraz sposobów leczenia tej choroby. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych na cukrzycę z każdym rokiem będzie systematycznie wzrastać. Właśnie dlatego od ponad 20 lat Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę jest szeroko promowany i nagłaśniany w mediach. Chodzi bowiem o to, by tą tematyką zainteresować jak najszersze grono odbiorców, szczególnie zaś samych chorych oraz osoby najbardziej zagrożone zachorowaniem.

Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę został ustanowiony w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na tę chorobę. Obchodzony jest przez 191 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (ang. IDF – International Diabetes Federation) w 151 krajach świata. W obchody tego dnia włączają się aktywnie liczne stowarzyszenia i organizacje, a także lekarze oraz osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną. Na dzień obchodów wybrano 14 listopada ponieważ w tym dniu przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga – odkrywcy insuliny.

Słodka dolegliwość

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a najwięcej diabetyków jest w społeczeństwach rozwiniętych. Wiąże się to z niezdrowym stylem życia, nadmiernym spożywaniem przetworzonej żywności oraz brakiem aktywności fizycznej, co w konsekwencji prowadzi do otyłości. Cukrzyca ma również podłoże genetyczne, co oznacza, że osoby spokrewnione z chorymi powinny w szczególny sposób dbać o profilaktykę.

Cukrzyca to przewlekła choroba metabolizmu wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, reguluje niemal wszystkie procesy przemiany materii. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. W najbardziej rozpowszechnionej cukrzycy typu 2 organizm produkuje zbyt duże jej ilości, które nie są w stanie zamienić cukru na energię.

Żartobliwie mówi się, że diabetycy bez względu na to, jak im się powodzi, wiodą „słodkie życie”. Osobiście znam kilka osób chorujących na cukrzycę. Wśród nich jest Aldona – niespełna 40-letnia matka 3 dzieci. Już nie żartobliwie, ale całkiem poważnie opowiadała mi kiedyś, że w jej przypadku cukrzyca miała dwa „smaki” – najpierw gorzki, potem słodki.

Atak, bitwa i rozejm

Aldona o tym, że ma cukrzycę, dowiedziała się w dniu egzaminów na studia. Na skutek hipoglikemii (ostrego niedocukrzenia) zemdlała na sali egzaminacyjnej. Wezwano pogotowie i po rutynowych badaniach było jasne, że to klasyczna cukrzyca. Choroba zaatakowała bez ostrzeżenia. Nie dała czasu na negocjacje. Wtedy Aldona jeszcze nie przeczuwała, że jej życie zmieni się całkowicie.

Przyszły długie miesiące badań, diagnoz i medycznych dociekań. Aldona musiała nauczyć się żyć na co dzień z groźną chorobą. Stoczyła w sobie niejedną bitwę. Buntowała się, bo to co najlepsze w życiu było w zasięgu ręki, a ona zamiast cieszyć się tym, musiała poukładać swój świat na nowo. Nie była pewna, czy zdoła prowadzić normalny tryb życia, czy będzie potrafiła cieszyć się każdym kolejnym dniem. Miała momenty zwątpienia i wielkiego smutku.

Z czasem jednak – z pomocą bliskich osób – zdołała pogodzić się z chorobą. Sama mówi, że zaczęła traktować cukrzycę, jak siostrę bliźniaczkę. Przestała z nią walczyć i próbowała zrozumieć. To oczywiście nie stało się z dnia na dzień. To był długi i bolesny proces. Teraz jednak Aldona jest absolutnie pogodzona z życiem i zaprzyjaźniona ze swoją „słodką dolegliwością”.

Błękitne życie, błękitna krew

Symbolem corocznych obchodów Światowego Dnia Chorych na Cukrzycę jest kolor niebieski. W 2007 roku, na znak jedności z diabetykami, rozpoczęto akcję podświetlania na niebiesko najważniejszych budynków na całym świecie. W 2009 roku w ramach akcji po raz pierwszy podświetlono Pałac Kultury i Nauki w Warszawie niebieskim światłem i wypuszczono w niebo niebieskie balony. Ktoś kiedyś wyjaśnił, że kolor niebieski dlatego został wybrany symbolem diabetyków, ponieważ w ich żyłach płynie „błękitna krew” – wyjątkowa i niepowtarzalna. Ta najsłodsza ze słodkich.

W takim dniu, jak dzisiejszy pragnę pamiętać o wszystkich „słodkokrwistych”. Przypominam sobie także członków mojej rodziny, którzy chorowali na cukrzycę – Mamę, dziadka, ciocię. Oni zmagając się dyskretnie z chorobą na przestrzeni lat, pokazali mi, że można cieszyć się życiem mimo wszystko. Że nawet pośród poważnych trudności i cierpienia można zachować w sobie ogromne pokłady nadziei i radości.

Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 08.05.2024