Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła!

Ojciec Święty Franciszek czyni cudowny i pełen symboliki gest. Zaprasza świat katolicki do modlitwy, która będzie czuwaniem w duchu orędzia fatimskiego. Zaprasza wierzących do Figury Fatimskiej, która przybywa do bram Stolicy św. Piotra.

2013-10-11

Trwający w Kościele Rok Wiary powoli zbliża się do końca. Wciąż jednak nie brakuje bardzo ważnych wydarzeń związanych z jego obchodami. Jedno z takich wydarzeń będzie miało miejsce w dniach 12-13 października w Watykanie, kiedy to rozpocznie się celebracja Dnia Maryjnego. Jego organizatorem jest Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Będzie on przebiegał pod hasłem „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”.

Watykan przygotowuje się do Dnia Maryjnego z udziałem Papieża Franciszka i stowarzyszeń maryjnych z całego świata. Jego obchody zbiegną się z 96. rocznicą objawień fatimskich. Ich kulminacją, 13 października, będzie poświęcenie świata przez Ojca Świętego Niepokalanemu Sercu Maryi. Z tej okazji do Watykanu przywieziona zostanie figura Matki Bożej Różańcowej z Kaplicy Objawień w Sanktuarium Maryjnym w Fatimie.

Dwudniowe uroczystości rozpoczną się, 12 października rano, pielgrzymką do grobu św. Piotra. Po niej nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z sakramentem pojednania. Po południu na Plac św. Piotra przybędzie figurka Matki Bożej Fatimskiej. Papież Franciszek wygłosi wówczas maryjną medytację. Kolejnym etapem peregrynacji będzie przewiezienie figurki do podrzymskiego Sanktuarium Maryjnego w Divino Amore. Tam, w połączeniu satelitarnym z maryjnymi sanktuariami na całym świecie, zostanie odmówiony Różaniec. Następnie odbędzie się całonocne czuwanie modlitewne. Warto podkreślić, że Ojciec Święty Franciszek wybrał także Jasną Górę jako jedno z 10 sanktuariów świata, które połączy Światowy Telemost Maryjny. Wierni będą trwać przy Maryi Jasnogórskiej od godz. 19.00 do 21.30. Razem z całym światem będą modlić się na różańcu i słuchać Słowa Bożego.

W niedzielę rano figurka Matki Bożej Fatimskiej powróci na Plac św. Piotra, gdzie Franciszek odprawi uroczystą Eucharystię. W czasie liturgii, wzorem swych poprzedników, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego, o który Maryja prosiła w czasie objawień w 1917 roku, po raz pierwszy dokonał papież Pius XII w 1942 roku. Następnie uczynili to Paweł VI i Jan Paweł II.

Figurka Matki Bożej Fatimskiej opuściła dotąd Kaplicę Objawień dziewięć razy. W Watykanie po raz ostatni była w czasie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia Roku 2000, kiedy to Jan Paweł II zawierzył Maryi nowe tysiąclecie. Teraz powróci, ponieważ Ojcu Świętemu Franciszkowi zależało na tym, by szczególnym znakiem Dnia Maryjnego był jeden z wizerunków Matki Bożej należących do najbardziej znaczących dla wielu chrześcijan całego świata. „Z tego względu pomyśleliśmy o oryginalnej figurze Matki Bożej Fatimskiej” – podkreśla abp Rino Fisichella, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Ojciec Święty Franciszek czyni cudowny i pełen symboliki gest. Zaprasza świat katolicki do modlitwy, która będzie czuwaniem w duchu orędzia fatimskiego. Zaprasza wierzących do Figury Fatimskiej, która przybywa do bram Stolicy św. Piotra. Jak wiadomo, Orędzie fatimskie wzywa świat do nawrócenia, pokuty i modlitwy. Na Dzień Maryjny są zaproszone zatem wszystkie grupy maryjne, rodziny i indywidualni wierni, którzy w szczególny sposób czczą Matkę Najświętszą.

Obchody Dnia Maryjnego będą także wyjątkową okazją, by włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji, której treścią jest zawsze głoszenie Osoby Jezusa Chrystusa. Każdy chrześcijanin jest powołany, by być świadkiem wiary – powołany jest do mężnego opowiadania się za wyznawanymi wartościami. Dzień Maryjny jest wydarzeniem, dzięki któremu każdy wierzący będzie miał okazję pokazać swoją miłość i przynależność do wspólnoty Kościoła. Zachęcamy więc wszystkich do wspólnej modlitwy maryjnej razem z Ojcem Świętym. Maryja w Fatimie podczas objawień wypowiedziała znane dzisiaj na całym świecie słowa: „Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Niech ten triumf Maryi – z Nazaretu, z Lourdes, z Ostrej Bramy, z Częstochowy, z Fatimy, z La Salette, z Guadelupe, z Aparecidy, z Loreto, z Mariazell, z wielu innych miejsc na świecie – nastąpi jak najszybciej.

Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 19.04.2024