Szukając pretekstu

Niejednokrotnie w naszym życiu szukamy usilnie powodów, dla których moglibyśmy pójść drogą na skróty – łatwiejszą, niewymagającą tak wielkiego wysiłku.

zdjęcie: losiowka.pl

2013-09-09

I Rok czytań
Łk 6, 6-11

 

W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa nauczającego podczas szabatu w synagodze. Towarzyszyli Mu, a właściwie śledzili Go, faryzeusze i uczeni w Piśmie. Szukali oni pretekstu aby Go oskarżyć o nieprzestrzeganie ważnego żydowskiego zwyczaju. Gdy Chrystus uzdrowił człowieka z niesprawną ręką „wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi”.

Dlaczego faryzeusze i uczeni w Piśmie tak bardzo byli przeciwni uzdrawianiu podczas szabatu? Sam Jezus ich o to zapytał: „Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? Życie ocalić czy zniszczyć?”.

Faryzeusze nie potrafią stanąć w prawdzie w obliczu pytania Chrystusa. Od samego początku chcieli Go bowiem ukarać, „złapać za rękę” i pokazać Jego niekonsekwencję i nieszanowanie przez Niego świętego czasu. Weszli do synagogi z zamiarem znalezienia powodu aby oskarżyć Jezusa.

Czy i my nie zachowujemy się czasami jak ci faryzeusze i uczeni w Piśmie? Czyż nie szukamy powodu, dla którego moglibyśmy się postawić wyżej niż inni ludzie? Czy nie pragniemy uważać się za lepszych, często szukając pretekstu, czy potknięcia innych ludzi, który pozwoliłby nam poczuć się lepszymi? Ileż to razy uważaliśmy, że tylko nasze wyobrażenie o świecie jest słuszne i inni powinni mu się podporządkować? Zdarza się też, że szukamy pretekstu, aby w imię jakichś wartości pójść na skróty, wybrać łatwiejszą drogę i nie wkładać w nasze ziemskie pielgrzymowanie tyle wysiłku.

Pan Bóg uczy nas jednak dzisiaj pokory. Pokazuje, że w każdym czasie i w każdej sytuacji dobro jest najważniejsze i nie można ponad nie stawiać niczego innego. Pokazuje jak się nie wywyższać i jak podążać za Chrystusem nawet w sytuacjach, kiedy jest to dla nas zwyczajnie niewygodne. Warto starać się i stale przyglądać swojej postawie, aby nie zachowywać się jak ci, którzy swoje racje przekładali nad racje Chrystusa.

Markowicz Magdalena, Autorzy tekstów, Najnowsze, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

14

16

18

19

20

21

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 26.11.2022