"Pozytywne Spotkania" w Rybniku

28 czerwca, o godzinie 19.15, w parafii pw. Królowej Apostołów w Rybniku odbyła się debata pt.: „Czy papież Franciszek nas zmieni?”. W debacie wzięli udział o. Maciej Zięba, dominikanin, założyciel i prezes Instytutu Tertio Millennio; Franciszek Kucharczak, redaktor „Gościa Niedzielnego” oraz Krzysztof Drwal, prowadzący w TVP 1 program „Między Ziemią a Niebem”.

Uczestnicy debaty. Od lewej: Krzysztof Drwal, o. Maciej Zięba, Franciszek Kucharczak i prowadzący – Krzysztof Wodecki

Uczestnicy debaty. Od lewej: Krzysztof Drwal, o. Maciej Zięba, Franciszek Kucharczak i prowadzący – Krzysztof Wodecki

zdjęcie: Magdalena Markowicz

2013-07-02

Cykl „Pozytywnych Spotkań” ma na celu rozwijanie ekumenizmu poprzez budowanie mostów ponad podziałami i szukanie porozumienia. Temat pierwszej debaty, zorganizowanej przez Instytut Tertio Millennio, dotyczył papieża Franciszka. Prowadzący pytał zaproszonych gości o ich pierwsze wrażenia po wyborze nowego biskupa Rzymu. Podczas gdy spekulacje mediów krążyły wokół osoby włoskiego kardynała Angelego Scoli, na papieża został wybrany Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires. O. Maciej Zięba powiedział, że przeczuwał, iż na urząd biskupa Rzymu powinien zostać wybrany ktoś spoza Europy, która, jak to określił dominikanin, kona pod względem wiary. Franciszek Kucharczak stwierdził, że cieszy się, iż konklawe zakończyło się inaczej niż przewidywali dziennikarze. – Okazało się, że czwarta władza nie ma władzy nad Kościołem – powiedział. Publicysta zaznaczył również, że konklawe jest dla mediów koszmarem, ponieważ dziennikarze nic o nim nie wiedzą i nie rozumieją co się na nim dzieje.

Na pytanie co sprawia, że Franciszek jest tak dobrze postrzegany przez media, felietonista „Gościa Niedzielnego” odpowiedział, że widzi także głosy krytyczne, szczególnie ze strony środowisk konserwatywnych, podkreślił jednak, że nowy papież przyciąga bardzo wiele ludzi – jest prosty i bezpretensjonalny. Krzysztof Drwal stwierdził, że niezwykle ważne są pierwsze minuty kontaktu nowego pasterza z wiernymi, a Franciszek swoimi gestami porwał ludzi.

Uczestnicy debaty zastanawiali się również czy Franciszek już coś w nich zmienił. Redaktor Kucharczak stwierdził, że tak. Papież kładzie duży nacisk na ewangelizację i przypomina, że do biednego należy się zwracać bezpośrednio. Zachęca on także do bezpośredniego naśladowania go. Dla Krzysztofa Drwala ważne jest, że biskup Rzymu uczy pokory i przypomina, że taka postawa jest dobra. O. Maciej Zięba stwierdził natomiast, że dla niego zaskakujące w papieżu jest to, że mówi on o zbyt małej ilości czułości w Kościele. Zwrócił również uwagę na fakt, że Franciszek uczy otwartości i dialogu, a nie odwoływania się do mitu oblężonej twierdzy. Dominikanin podkreślił, że Jezus zakładał Kościół w dużo trudniejszych warunkach niż te, w których obecnie żyjemy.

Padło również kilka pytań od słuchaczy. Jedno z nich dotyczyło zagadnienia czy papież ma mówić, że Kościół posiada prawdę objawioną czy raczej dawać świadectwo czynu? Ojciec Zięba powiedział, że jako Kościół nie posiadamy prawdy, ale to raczej prawda, jaką jest Jezus Chrystus, nas posiada. W świecie relatywizmu prawdy trzeba poszukiwać, ale należy pamiętać, że jest ona symfoniczna i istnieje wiele dróg do jej dotarcia.

Uczestnicy debaty rozmawiali również o Światowych Dniach Młodzieży w Buenos Aires i zastanawiali się czy kolejne ŚDM mają szansę odbyć się w Krakowie. Goście zgodnie stwierdzili, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne święto młodych będzie miało miejsce w naszej ojczyźnie i wyrazili przekonanie, iż papież Franciszek zostanie dobrze przyjęty przez młodzież.

Zarówno przed, jak i po debacie, śpiew i modlitwę poprowadził Rybnicki Wieczór Chwały.

Relacje i zaproszenia, Markowicz Magdalena, Autorzy tekstów, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024