Wyjątkowa wspólnota miłości

Kościół jest ze swej natury święty oraz jest Kościołem Świętych. Pozwala nam uczcić wszystkich świętych orędowników, ale także przypomina, gdzie jest cel naszej ziemskiej pielgrzymki.

W ikonografii chrześcijańskiej istnieje motyw zwany Deesis (z gr. błaganie, prośba), który polega na przedstawianiu trzech Osób świętych. Centralną postacią jest Chrystus, obok stoją Maryja oraz Jan Chrzciciel. Wizerunek trzech postaci często uzupełniany jest o znajdujących się w tle aniołów, apostołów i proroków. Motyw Deesis wiąże się z Sądem Ostatecznym i wyraża wiarę w Świętych, jako przedstawicieli ludzkości i orędowników za grzesznych ludzi, proszących Boga o łaskę i miłosierdzie.

zdjęcie: freechristimages.org

2013-06-06

Nigdy nie miałam problemów w obcowaniu ze Świętymi. To pewnie zasługa mojej babci, która żyła z nimi za pan brat. Podczas gwałtownych burz zapalała gromnicę i bezpieczeństwo swoich bliskich powierzała opiece Matki Bożej. Babcia – przyjaciółka Świętych Jej niezawodnym pomocnikiem od szukania rzeczy zagubionych był Święty Antoni, ból gardła koił Święty Błażej, w trudniejszych sprawach zwracała się do Świętego Judy Tadeusza a w tych całkiem beznadziejnych do Świętej Rity. Czasem zdarzało mi się nocować u babci Berty, a kiedy sen długo nie przychodził radziła, bym modliła się za dusze w czyśćcu cierpiące. Mnie, kilkuletniej wówczas dziewczynce, trochę przypominało to odwoływanie się do magicznych zdolności rozmaitych wróżek i czarodziejów z ukochanych bajek. Trzeba było nieco czasu, bym zrozumiała, że to nie żadna magia, ale wyraz pokornej wiary mojej babci w obcowanie świętych. Swoje sprawy powierzała z ufnością wstawiennictwu świętych orędowników, ponieważ sama czuła się niegodna, by polecać je bezpośrednio Bogu.

Komunia miłości

Babcia Berta była prostą kobietą; obce były jej złożone definicje teologiczne, a jednak ta jej modlitwa za wstawiennictwem Świętych oraz za dusze w czyśćcu cierpiące to doskonałe wyznanie wiary w głęboką komunię miłości pomiędzy Kościołem uwielbionym, Kościołem pokutującym i Kościołem pielgrzymującym na ziemi. O tej komunii naucza Katechizm Kościoła Katolickiego: „Wierzymy we wspólnotę wszystkich chrześcijan, a mianowicie tych, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się, oraz tych, którzy cieszą się już szczęściem nieba, i że wszyscy łączą się w jeden Kościół; wierzymy również, że w tej wspólnocie mamy zwróconą ku sobie miłość miłosiernego Boga i Jego świętych, którzy zawsze są gotowi na słuchanie naszych próśb” (KKK 962).

Świętych obcowanie oznacza więc duchowe zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Te trzy oblicza Kościoła uobecniają Mistyczne Ciało Chrystusa, którego Głową jest On Sam. Gdy modlimy się za zmarłych, to czynimy to zawsze w Chrystusie i przez Chrystusa, a wzywając pomocy Świętych wcale nie stawiamy ich ponad Boga, lecz uważamy za naszych pośredników u Niego i uczymy się naśladować ich cnoty. W tym sensie Kościół jest narzędziem zjednoczenia człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. Wspólnota Kościoła służy bowiem budowaniu Królestwa Bożego: jego inicjowaniu, rozszerzaniu i pogłębianiu.

Wymiana dobra

Zwracając się do Boga w modlitwie, przez ofiarę Mszy Świętej, post, odpusty i dobre czyny, prosimy Go, by naszych zmarłych przyjął do Swej chwały, wyrażając tym samym chrześcijańską solidarność z tymi, którzy cierpią i nie mogą jeszcze oglądać Boga twarzą w twarz. Z drugiej strony wielu z nas z pewnością choć raz w życiu odczuło przedziwną bliskość zmarłej matki, brata, siostry czy innej osoby, gdy prosiliśmy ich o wstawiennictwo w ważnej dla siebie sprawie. My, którzy ciągle jeszcze jesteśmy w drodze, modlimy się również za siebie nawzajem, abyśmy pielgrzymując do Wieczności, zdołali wytrwać w wierności Bogu. Doskonale wyraża to św. Paweł, mówiąc: „Gdy cierpi jeden członek (Kościoła), współcierpią wszystkie inne członki” (1Kor 12,26n). Podobnie – najmniejszy czyn miłości przynosi korzyść wszystkim żyjącym na ziemi oraz zmarłym.

Osiągnąć Cel

Obchodzona na początku listopada Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina i podkreśla prawdę, że Kościół jest ze swej natury święty oraz jest Kościołem Świętych. Pozwala nam w jednej uroczystości uczcić wszystkich naszych świętych orędowników, ale także przypomina, gdzie jest cel naszej ziemskiej pielgrzymki. Ten cel to wspólnota zbawionych w komunii życia i miłości, to pełnia życia z Chrystusem, to Niebo. Do niebiańskiego Kościoła należą wszyscy święci w niebie – także ci, których dziś jeszcze nie znamy z imienia. To także Matka Boża i aniołowie. O tym, że istnieje ich „braterska troska” o nas, rozumiana jako patronat zbawionych nad braćmi, którzy ciągle jeszcze pielgrzymują do wieczności, przypomina Sobór Watykański II. Kult Świętych dowodzi tej aktywnej więzi nieba z ziemią. Święci są nie tylko wzorami człowieczeństwa i życia chrześcijańskiego; ich skuteczne wstawiennictwo daje nam prawo nazywania ich swoimi patronami czy orędownikami.

Radosna Uroczystość

Warto przypomnieć, że Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona w Kościele 1 listopada, jest radosną okazją do uczczenia zasług i świętości wszystkich zbawionych, także tych bezimiennych. To dzień, w którym nasze myśli i pragnienia winny kierować się ku Wieczności i tym wszystkim, którzy już cieszą się z przebywania z Bogiem. W pięknym skądinąd listopadowym obyczaju nawiedzania grobów naszych bliskich – gdy miłość do nich przekładamy na coraz okazalsze wiązanki kwiatów a polskie cmentarze rozświetla łuna z tysięcy zapalonych zniczy – warto dostrzec to, co najważniejsze. Że obcowanie świętych to przede wszystkim wzajemna wymiana darów duchowych między niebem, czyśćcem a ziemią. Wśród tych darów największą wartość dla żywych i zmarłych ma Msza Święta. Uobecnia ona bowiem przymierze Chrystusa z Kościołem przypieczętowane Jego śmiercią na krzyżu. Zasługi płynące ze Mszy Świętej – bezkrwawej ofiary Jezusa a także z Jego męki krzyżowej są zadośćuczynieniem za grzechy wszystkich ludzi, również tych, którzy oczekują w czyśćcu na spotkanie z miłującym Bogiem. Eucharystia to największy dar, jakim możemy obdarzyć tych, którzy odeszli i oczekując na spotkanie z Panem, wypraszają nam łaski.

Miesięcznik, Numer archiwalny, Z cyklu:, 2012-nr-11, Nasi Orędownicy

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 15.10.2024