Ocalić pamięć – Centrum Afirmacji Życia

Chorzowskie Hospicjum, które swoją misję pełni od 1996 roku, obecnie podlega rozbudowie. W nowym pawilonie przy ulicy Szpitalnej będą mieściły się Poradnia Opieki Paliatywnej oraz Centrum Afirmacji Życia.

Budynek Hospicjum w Chorzowie oraz przylegające do niego Centrum Afirmacji Życia. W tym miejscu pomoc znajdą wszyscy, którzy zmagają się z bólem utraty.

zdjęcie: Archiwum hospicyjne

2013-06-06

Hospicjum kojarzy się przede wszystkim z miejscem, w którym przebywają pacjenci terminalnie chorzy. Jest to jednak zawężony i stereotypowy sposób odbierania tej rzeczywistości. Choroba dotyka także rodzinę i najbliższych pacjenta. Ten po swoim odejściu pozostawia w ich sercach smutek, ból, bunt oraz pytania, na które trudno znaleźć odpowiedzi.

Celem Centrum Afirmacji Życia jest niesienie pomocy wszystkim tym, którzy pogrążeni w żałobie szukają pocieszenia oraz wsparcia. Osieroceni pragną także ocalić pamięć o ukochanej osobie, chcą zachować okruchy najpiękniejszych wspomnień. Nie da się bowiem zapomnieć o śmierci kogoś bliskiego, tak samo jak trudno pogodzić się z ubywaniem, które jest niejako wpisane w człowieczeństwo. Utracić można miłość, wiarę, tradycje, nadzieję, Ojczyznę, młodość, pracę i to są zawsze bardzo trudne sytuacje, niemalże krańcowe. W takim okresie bardzo ważna jest obecność drugiej osoby oraz próba zbudowania – nieraz od podstaw – własnej przestrzeni życiowej. Dlatego w Centrum Afirmacji Życia będzie można uzyskać pomoc psychologa, wsparcie duchownego i spotkać się z drugim człowiekiem. Nie sposób zapomnieć o bólu, zignorować go. Można jedynie na nowo nauczyć się żyć, znaleźć drogę do odzyskania harmonii duchowej, uzdrowić zranioną duszę.

Koordynator przedsięwzięcia, dr Jacek Kurek, jest zdania, że hospicjum to właściwe miejsce na powstanie tego typu inicjatywy. Jak sam mówi: „Afirmacja życia jest potrzebna zwłaszcza tam, gdzie wiara w sens życia jest zagrożona, gdzie ono okazuje się najbardziej kruche”.

Idea Centrum Afirmacji Życia wyrosła z filozofii spotkania, dlatego tak bardzo ważne są w jego założeniach oraz działalności dialog i refleksja. Nowo powstały budynek hospicyjny umożliwi organizowanie paneli dyskusyjnych, koncertów i wieczorów autorskich. Przewidziano też projekcje filmów. Spotkania będą miały charakter typowo artystyczny – promujący sztukę jako dziedzinę szczególnie dążącą do poznania istoty człowieka, oraz popularnonaukowy, kiedy poruszana będzie tematyka z zakresu pedagogiki, medycyny oraz socjologii. Nie zabraknie także spotkań o charakterze uaktywniającym, np. w formie warsztatów, oraz takich, w których prowadzący będą starali się uwrażliwiać gości na problemy świata współczesnego, chorobę, starość, ubóstwo.

Propozycja Chorzowskiego Hospicjum skierowana jest nie tylko do ludzi doświadczonych utratą, ale także do tych, dla których ważne jest odnalezienie drogi do samych siebie i pogłębienie osobistego doświadczenia duchowego. Centrum Afirmacji Życia oficjalnie swoją działalność rozpoczęło 22 marca 2012 roku, podczas inauguracji V Chorzowskiej Edycji Ogólnopolskiej Hospicyjnej Akcji „Pola Nadziei”. Wtedy też dr Jacek Kurek, koordynator projektu, szczegółowo przedstawił ideę oraz główne założenia działalności Centrum. W ramach pracy Centrum wygłoszono już kilka wykładów: kwietniowy, dr. Jacka Kurka „Powołanie do utraty”, majowy, prof. Krystyny Wojtynek – Musik „Nadzieja wyzwala męstwo” oraz czerwcowy, dr Agnieszki Woszczyk „Terapia sensem według Frankla”.

We wrześniu bieżącego roku Centrum Afirmacji Życia było współorganizatorem dziewiątej sesji Medium Mundi „Wobec braku, utraty i ubywania”. Jej tematyka, związana była z próbą odpowiedzi na pytanie o kondycję człowieka w sferze egzystencjalnej i społecznej. W programie znalazły się wykłady poświęcone chorobie, śmierci, tęsknocie, stracie i pustce. W artykule Jacka Kurka i Krzysztofa Maliszewskiego, otwierającym sesję, czytamy słowa: „Jesteśmy wszak nieuchronnie konfrontowani z brakiem. Człowiek całe życie zmaga się z doświadczeniem rozstań i ubywania. Wszystko w naturalnym biegu życia trzeba na różnych etapach oddać”.

Tych, którzy pragną skonfrontować się ze stratą zapraszamy do naszego Centrum. Postaramy się odpowiedzieć na indywidualne potrzeby wszystkich naszych Gości.

Miesięcznik, Numer archiwalny, Z cyklu:, 2012-nr-11, Rozmaitości

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

9

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 23.02.2020