Nasi orędownicy - świętość na serca dwa

Błogosławieni małżonkowie Maria i Alojzy Beltrame Quattrocchi

2013-06-06

Renata Katarzyna Cogiel

 

Podstawę wspólnoty życia, jaką jest rodzina, stanowi związek małżeński. Pomiędzy małżeństwem, czyli wspólnotą życia dwojga osób pozostających w nierozerwalnym związku, a rodziną, czyli wspólnotą życia rodziców i dzieci, istnieje wewnętrzna więź. Sprawy rodziny, jej dobro oraz zadania, szczególnie leżały na sercu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Podczas swojego pontyfikatu wielokrotnie podejmował tematykę małżeństwa, pochylając się jednocześnie nad tajemnicą przekazywania życia. W adhortacji apostolskiej Familiaris consortio Papież nauczał, że podstawowa służba wobec życia, jaką spełniają małżonkowie, polega właśnie na zrodzeniu i ochronie potomstwa, a przez to na przekazywaniu Bożego obrazu z człowieka na człowieka. Realizacja tego zadania nie jest kwestią jedynie wyboru małżonków, ale stanowi obowiązek, bez wypełnienia którego małżeństwo pozbawione zostaje swojej celowości i jest brakiem posłuszeństwa Bożemu zamysłowi (FC 14).

Ojciec Święty szukając wciąż nowych sposobów podkreślenia wartości życia rodzinnego, doprowadził do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego włoskich małżonków – Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchi – żyjących w Rzymie w pierwszej połowie XX wieku. Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi byli zamożnym małżeństwem rzymskiej elity intelektualnej. Alojzy realizował zawodową karierę adwokata, Maria prowadziła dom i służyła potrzebującym. Małżonkowie Maria i Alojzy zostali obdarzeni czwórką potomstwa. Kolejno na świat przychodzili: Filippo, Stefania, Cesarino i Enrichetta. Trzy pierwsze ciąże przebiegały u Marii prawidłowo i bez komplikacji. Dopiero czwarta ciąża postawiła rodziców przed dramatycznym wyborem. W czwartym miesiącu ciąży u Marii niespodziewanie stwierdzono bardzo poważne nieprawidłowości, które ówcześnie były równoznaczne ze śmiercią matki i dziecka. W obliczu zagrożenia lekarz natychmiast nakazał przerwanie ciąży aby – jak sądził – uratować przynajmniej matkę. Małżonkowie stanowczo odmówili i zawierzyli tę sprawę Bożej woli. Ich wiara została wynagrodzona, gdy w ósmym miesiącu ciąży przyszła na świat wymodlona i – wbrew ludzkim kalkulacjom – zdrowa Enrichetta.

Maria i Alojzy otaczali troską życie swoich dzieci od chwili poczęcia i dbali o to, by wychować je zgodnie z zasadami wiary. Najpierw uczyli je modlitw, potem przygotowywali do sakramentów, wreszcie zatroszczyli się dla nich o duchowego opiekuna, który pomagałby im trwać przy Bogu. Ta wierność i posłuszeństwo wobec woli Bożej doczekała się hojnej odpowiedzi. Bóg powołał do szczególnej bliskości z Sobą dwóch synów Marii i Alojzego: Filippa i Cesarina oraz córkę Stefanię, którzy poszli za głosem powołania i wstąpili na drogę kapłaństwa oraz życia zakonnego. Filippo czyli o. Tarsicio, Cesarino czyli o. Paulino oraz Stefania czyli s. Maria Cecylia trwali odtąd w postawie gotowości i posłuszeństwa Bożym natchnieniom. Te nieoczekiwane wybory stały się dla Marii i Alojzego źródłem radości i jeszcze pełniejszego przylgnięcia do Boga. Odejście z domu trójki najstarszych dzieci zaowocowało całkowitym zjednoczeniem duchowym małżonków. Codziennie uczestniczyli w Eucharystii i wspólnie klękali do modlitwy. Nigdy nie przestali być dla siebie wsparciem i umocnieniem w trudnościach oraz – jak podkreślają we wspomnieniach świadkowie – zawsze troszczyli się o siebie w taki sposób, aby wszystko, co najlepsze ofiarować drugiej osobie.

W lutym 1994 roku został otwarty proces beatyfikacyjny Sług Bożych Marii i Alojzego. W uroczystości beatyfikacyjnej 21 października 2001 roku w Bazylice Świętego Piotra uczestniczyły sędziwe już dzieci małżonków, z wyjątkiem jednej córki – s. Marii Cecylii, która zmarła w 1993 roku. Maria i Alojzy Beltrame Quattrocchi są pierwszym w dziejach Kościoła małżeństwem wspólnie wyniesionym do chwały ołtarzy. Dostąpili tej godności ponieważ – jak podkreślił podczas uroczystości beatyfikacyjnej Jan Paweł II – inspirowani Słowem Bożym przeżywali swoje zwyczajne życie w sposób nadzwyczajny. Wśród radości i trosk normalnej rodziny, potrafili wieść życie o niezwykłym bogactwie ducha. Odtąd Kościół wspomina Błogosławionych Małżonków 25 listopada – w dzień zawarcia przez Nich sakramentu małżeństwa.
 

Miesięcznik, Numer archiwalny, 2012-nr-03

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 24.04.2024