Blask miłosierdzia

Jak dobrze, że Jezus zostawił nam Siebie w Eucharystii! Do Kogo byśmy poszli? Po moc, po pocieszenie, po światło, po radę. Gdzie znajdziemy lepszy odpoczynek niż przy Nim, przy Jego Sercu. Nie ma na świecie osoby, która zrobi to lepiej niż On Sam, która pomoże nam bardziej niż On Sam, która jest bliżej niż On Sam, która zna nas lepiej niż On Sam.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2013-07-10

Miłosierdzie Boże z Wielkiego Czwartku

 Panie Jezu, Ty wiesz, że człowiek Cię bardzo potrzebuje. Wzruszasz się głęboko tą potrzebą i jesteś z nami tak po prostu, podczas Adoracji i w Komunii Świętej. Twój dar Miłosierdzia w Eucharystii jest najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Pochylasz się nad człowiekiem przez człowieka – kapłana, który pierwszy pomaga Ci w niesieniu ludziom daru Miłosierdzia. Jezus wiedział, że bez Niego nie damy rady nieść naszego krzyża, dał nam więc Siebie na co dzień w zwykłym Kawałku Chleba.
 
Miłosierdzie Boże z Wielkiego Piątku
 
Jezus nie tłumaczy krzyża. Po prostu go bierze. Nie tłumaczy cierpienia. Po prostu je przeżywa. Wie, że prędzej czy później my też będziemy cierpieć, też będziemy mieli swój krzyż. Pokazuje nam jak iść drogą krzyżową. Chce, by wówczas gdy dotknie nas cierpienie i grzech, nasze oczy wpatrzone były w Niego – niosącego krzyż. Panie Jezu, Ty znasz każdy nasz grzech i cierpienie. Wzruszasz się i przejmujesz głęboko naszą słabością, dlatego umierasz za nas na krzyżu. Zostawiasz nam dar Miłosierdzia w Twoim przebitym Sercu. W samym źródle Miłosierdzia. Twój dar Miłosierdzia w Sakramencie Pokuty i Pojednania jest najlepszą odpowiedzią na nasze rany. Pochylasz się nad człowiekiem przez człowieka – Maryję, która milcząc, towarzyszy Ci w drodze i do końca stoi pod krzyżem. I jako Twój dar Miłosierdzia jest też z nami, w naszej drodze i cierpieniu. Jezus wiedział, że prawdziwie nie zmartwychwstaniemy bez oczyszczenia, dał nam więc najpiękniejsze słowa: I ja odpuszczam Tobie grzechy...
 
Miłosierdzie Boże z Wielkiej Soboty
 
Jezus leży w grobie. Pozostaje ciemność. Pustka. Samotność. Tęsknota. Pan Jezus wiedział, że i nas to dotknie. Wiedział, że my będziemy mieć swoje życiowe groby, które przeszywa głęboka cisza i głucha samotność. Ale On jest – nawet w tej przeszywającej pustce – choć wydaje się nam, że jest martwy. Panie Jezu, Ty znasz nasze serca, w których jest ból po stracie bliskiej osoby, ból po rozczarowaniu tymi, których mieliśmy za naszych przyjaciół, ból po grzechu. I w Swoim Miłosierdziu pozwalasz nam doświadczyć takiego opuszczenia i samotności, bo nie chcesz żebyśmy pokładali naszą nadzieję w innych ludziach ale w Tobie. Całym Sobą chcesz wypełnić nasze serca. Pochylasz się nad człowiekiem także poprzez brak drugiej osoby – byś Ty był jedyną Nadzieją, jedynym Pragnieniem, jedynym Oczekiwaniem. Jezus wiedział, że nie będziemy mogli rozpoznać Go jako prawdziwego Światła bez doświadczenia ciemności. Prowadzi nas więc przez zamknięty grób.
 
Miłosierdzie Boże płynące ze Zmartwychwstania
 
Wczesny poranek – jest jeszcze ciemno. Odsunięty kamień. Pusty grób. I żywy Jezus z ranami, które już nie bolą choć nie zniknęły. Jezus, który jedną ręką wskazuje na Swe Serce, z którego tryskają dwa promienie, a drugą ręką błogosławi. Jezus rozświetlający Sobą ciemności. Jezus Miłosierny, w którego obrazie widać wydarzenia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Jezus Zmartwychwstały. Panie Jezu, Ty znasz nasze lęki, wszystkie obawy, wiesz, że często zamykamy się na innych. Boimy się, że ktoś nas zrani, skrzywdzi. I po zmartwychwstaniu, mimo drzwi zamkniętych, przychodzisz z najpiękniejszym darem Twojego Miłosierdzia – przynosisz pokój serca. Pochylasz się nad człowiekiem i ofiarujesz mu Swój wizerunek – Jezusa Miłosiernego ze słowami krótkiej modlitwy: Jezu, ufam Tobie – by nigdy w życiu człowiek nie zapomniał w Kim ma pokładać ufność.

Kiedy wraz z Jezusem przeżywamy Triduum Paschalne ufamy, że na końcu doświadczymy radości zmartwychwstania. Ale Zmartwychwstały Jezus może i nas zapytać nagle: „Czy miłujesz Mnie bardziej aniżeli ci?” (J 21,15). By z miłością odpowiedzieć, potrzeba nam znów przejść przez krzyż, śmierć i grób. A tą drogę da się pokonać jedynie jeśli utkana będzie Eucharystią.

Miesięcznik, Numer archiwalny, Z cyklu:, 2013-nr-04, Z bliska

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

8

9

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

27

28

29

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 20.01.2020