Niepełnosprawne dzieci z Warszawy spędzą Wielkanoc w Lourdes

W Niedzielę Wielkanocną grupa czterech chłopców w wieku 9-11 lat dołączy do polskich pielgrzymów wyjeżdżających już po raz piąty do francuskiego sanktuarium.

zdjęcie: ks. Wojciech Bartoszek

2019-04-17

Chłopcy są osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, wynikającą z zaburzeń autystycznych lub z zespołu Downa. Adamowi, Michałowi, Szymonowi, którzy uczęszczają do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Piaseczna, i Aleksandrowi, będącego uczniem szkoły specjalnej w Warszawie, będą towarzyszyć mamy, ich terapeutka, również koordynator i jednocześnie jeden z założycieli fundacji HCPT w Polsce.

Pierwsza Warszawska grupa dołączy do pozostałych uczestników Pielgrzymki do Lourdes organizowanej już od 5 lat w Polsce przez fundację HCPT Polska. Cała tegoroczna grupa liczy około 70 osób, są to dzieci głównie z Krakowa i okolicznych miasteczek.

Pobyt w Lourdes potrwa od 21 do 28 kwietnia. Pielgrzymi codziennie będą uczestniczyć we Mszy Świętej. Wraz z pielgrzymami z innych krajów dzieci wezmą udział w procesji z Najświętszym Sakramentem oraz w procesji ze światłami. – A kąpiel w wodzie z cudownego źródła, które Maryja wskazała Bernadecie w takcie objawień, to dla wszystkich niezapomniane i niezwykle wzruszające przeżycie – wspomina koordynator wyjazdu Mateusz Marszalski.

W ramach przygotowań do wyjazdu organizowane są spotkania integracyjne, również zbierane są środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów wyjazdu dla dzieci. Koszt pielgrzymki dla jednego dziecka to ok 3000 zł. Taki sam jest koszt wyjazdu opiekuna dla dziecka. Potrzeba jest nadal duża i coraz bardziej pilna, w celu zebrania koniecznej sumy pieniędzy poszukiwani są ludzie dobrego serca, którzy zgodzą się opłacić pobyt choćby jednego dziecka, organizowane są liczne akcje charytatywne oraz zbiórki w kościołach.

Fundacja HCPT Polska jest częścią 60-letniej rzymskokatolickiej fundacji HCPT z siedzibą w Rugby w Wielkiej Brytanii. Działa w Polsce od niedawna. Założycielem fundacji jest brat Michael Strode – mnich z zakonu cystersów – który zabrał pierwszą grupę na pielgrzymkę do Lourdes w 1956 r. Jego zamysłem od samego początku było, by grupa była traktowana jak zwykli pielgrzymi – chciał, by uczestnicy zamiast w szpitalach przebywali w hotelach.

Od tego czasu każdego roku HCPT organizuje tygodniową pielgrzymkę do Lourdes na Święta Wielkanocne dla ok. 2000 niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo, a także pochodzących z rozbitych rodzin dzieci z Wielkiej Brytanii, Słowacji, USA i Polski. Pielgrzymki odbywają się w niewielkich grupach, w których dzieciom towarzyszą doświadczeni wolontariusze, lekarze, pielęgniarki oraz księża.

Wolontariusze mają za zadanie nie tylko pomagać w przemieszczaniu się, ale również umożliwić dzieciom pełne uczestnictwo w pielgrzymce i przewidzianych dla nich atrakcjach. Inicjatorem założenia fundacji HCPT w Polsce był Andrew Keogh. Fundacja ma swoją siedzibę w Krakowie. W 2014 roku, HCPT Polska po raz pierwszy zorganizowała pielgrzymkę do Lourdes. Strona fundacji w Polsce: http://hcptpolska.pl/.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 01.06.2020