150 lat działalności szpitala Dzieciątka Jezus

W centrum zainteresowania szpitala Dzieciątka Jezus jest zawsze dziecko i jego rodzina oraz poszukiwanie nowych metod leczenia.

zdjęcie: Vatican Media

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

2019-03-21

Przyszłość naszego szpitala zawarta jest w żywej pamięci o jego korzeniach. Kiedy powstawał w 1869 r., leczone dzieci były chore na anemię spowodowaną brakiem żelaza w organizmie. Dziś ta choroba już nie istnieje. Tak więc naszym zadaniem jest robić wszystko, aby znikały choroby, które dotykają dzieci, znajdując taką metodę leczenia, która temu zaradzi – stwierdziła dyrektorka Pediatrycznego Szpitala Dzieciątka Jezus obchodzącego 150-lecie powstania.

Mariella Enoc przypomniała, że swoje początki szpital ma w małym mieszkaniu, gdzie były 4 łóżka. Pomysłodawczynią jego powstania była księżna Arabella Salviati. Ta rodzina łożyła też fundusze na jego powstanie, rozwój i utrzymanie. W 1924 r. szpital ten został ofiarowany papieżowi Piusowi XI i od tamtego czasu należy do Watykanu.

Dyrektor szpitala podkreśliła, że w centrum jego zainteresowania jest zawsze dziecko i jego rodzina oraz poszukiwanie nowych metod leczenia. Wysłuchanie pacjenta i jego bliskich to także część terapii – mówi Mariella Enoc.

Badania naukowe, troska o dzieci, dobra relacja z rodziną zadaniem szpitala Dzieciątka Jezus

„Historia szpitala Dzieciątka Jezus to historia miłości, poświęcenia, troski i badań naukowych – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Mariella Enoc. - Szpital zawsze wybiegał w przyszłość i bardzo zwracał uwagę na to, aby leczyć i poszukiwać nowych sposobów leczenia. Tak więc badania naukowe, wprowadzanie nowych rozwiązań, inwestowanie w nie połączone z dużą troską o dzieci, a także dobre relacje z rodzinami to wielki splot nauki i miłości, poświęcenia.”

Mariella Enoc wskazała także, że bogactwem watykańskiego szpitala pediatrycznego jest wiedza i doświadczenie, którym dzieli się z innymi ośrodkami. „Nie idziemy do świata, aby budować szpitale – zaznaczyła, - ale współpracujemy z wieloma placówkami medycznymi, prowadzimy różne kursy i szkolenia oraz wdrażamy nowe projekty”. Warto zaznaczyć, że Szpital Dzieciątka Jezus posiada jedną z największych baz informacyjnych na świecie na temat tzw. chorób rzadkich i z tego powodu przyjmuje co roku ponad 13 tys. pacjentów.

Obecnie w szpitalu tym znajduje się ponad 600 łóżek dla dzieci (607), co roku hospitalizowanych jest ponad 28 tys. małych pacjentów, przeprowadza się około 29 tys. zabiegów chirurgicznych, a w pogotowiu szpitala pomaga się około 84 tys. potrzebujących.

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
8 9 10 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 24.04.2019