cuDOWNe DZIECI – bielska wystawa fotografii osób z trisomią 21

Do 20 marca 2019 r. w Galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej można oglądać wystawę cuDOWNe DZIECI, na której zaprezentowano fotografie dzieci z zespołem Downa autorstwa Iwony Wilczek.

zdjęcie: Diecezja Bielsko-Żywiecka

2019-03-13

Projekt o dzieciach z zespołem Downa powstał jako forma walki autorki z wykluczeniem społecznym. Jest to cykl portretów i towarzysząca im osobista refleksja nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie.

O każdym bohaterze Iwona Wilczek opowiada za pomocą trzech fotografii. „Bohater przedstawiony w postaci tryptyku jest zabiegiem celowym i symbolicznym, gdyż to właśnie w 21 parze chromosomów znajduje się dodatkowy trzeci chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z trisomią 21. Fotografowane przeze mnie osoby są niezwykle bogate w gestykulacji, w mowie ciała, w wyrażaniu siebie za pomocą ruchu, dlatego za pomocą trzech fotografii powstaje historia bohatera” – wyjaśniła artystka.

Do projektu, także symbolicznie, zaproszonych zostało 21 osób z zespołem Downa. Ale zgłosiły się 22 osoby, więc autorka nie mogła nikomu odmówić. „Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłby wbrew przyjętej idei, byłby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć. Dodatkowy bohater jest świadectwem, że aby umożliwić zrozumienie, należy tłumaczyć, pokazać, pozwolić sobie na poznanie inności” – wytłumaczyła Wilczek.

Symboliczny jest też termin prezentacji zdjęć – trzeci miesiąc roku. Poza tym, marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (21.03).

„Portrety moich bohaterów mają za zadanie przenieść na odbiorcę wiele emocji, które towarzyszyły mi podczas realizacji zdjęć, którymi dzielili się moi bohaterowie przedstawieni dzisiaj za pomocą fotografii, które mogą wzruszyć, rozbawić, zaintrygować” – podkreśliła Iwona Wilczek.

Autorka wystawy zwróciła uwagę, że projekt powstał, by dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie by ukazać, że nie należy pojmować inności na równi z lękiem. „Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom “dzień dobry” albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie” – powiedziała Wilczek.

Iwona Wilczek ur. w 1987 roku w Strzelcach Opolskich, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Jest absolwentką fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu, kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jako fotograf realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek.

Wystawę cuDOWNe DZIECI w Galerii Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej można oglądać do 20 marca.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 29.05.2020