„Musimy nadać szpitalom bardziej ludzkie oblicze”

Komentarz Biskupa Paolo Ricciardiego do papieskiego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego

zdjęcie: www.pexels.com

2019-01-11

Potrzebujemy dziś nowej humanizacji szpitali, aby nadać im bardziej ludzki charakter, a nie ograniczyć się tylko do leczenia ciała – stwierdził pomocniczy biskup diecezji rzymskiej odpowiedzialny za duszpasterstwo ludzi chorych.

Bp Paolo Ricciardi odnosząc się do przesłania Papieża na Światowy Dzień Chorego, zaznaczył, że wezwanie do bezinteresowności, o którym w nim czytamy, jest bardzo aktualne i ważne. Ciągle bowiem pojawia się pokusa, aby bardziej widzieć przepisy, prawo, a nie człowieka. Tak, jak robiła to św. Matka Teresa, dodał, która nie rozwiązała problemów świata, ale pomogła wszystkim, których spotkała, aby mieli godne życie i śmierć.

„Często spotykam wielu chorych i cierpiących. Widzę więc, że istnieje realne niebezpieczeństwo marginalizowania niektórych z nich, czy to ze względu na wiek, na chorobę, czy pochodzenie. Ale prawdą jest także to, że wiele osób bezinteresownie ofiaruje siebie i swój czas dla innych. Myślę o zakonnikach, zakonnicach, ale także wolontariuszach, którzy z tych miejsc, w których przebywają osoby wymagające opieki czynią miejsca, gdzie nie zawsze człowiek zostanie wyleczony, ale będzie czuł, że ktoś jest blisko i nim się opiekuje. Wtedy miejsca te stają się bardziej ludzkie. Wezwanie do bezinteresowności, o którym mówi Papież w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego, jest bardzo aktualne. Istnieje bowiem zagrożenie, także wśród wolontariuszy, aby otrzymać coś w zamian, nie koniecznie materialnego, chodzi bardziej o uznanie, o poczucie bycia potrzebnym.”

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 26.06.2019