„Musimy nadać szpitalom bardziej ludzkie oblicze”

Komentarz Biskupa Paolo Ricciardiego do papieskiego orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Chorego

zdjęcie: www.pexels.com

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

2019-01-11

Potrzebujemy dziś nowej humanizacji szpitali, aby nadać im bardziej ludzki charakter, a nie ograniczyć się tylko do leczenia ciała – stwierdził pomocniczy biskup diecezji rzymskiej odpowiedzialny za duszpasterstwo ludzi chorych.

Bp Paolo Ricciardi odnosząc się do przesłania Papieża na Światowy Dzień Chorego, zaznaczył, że wezwanie do bezinteresowności, o którym w nim czytamy, jest bardzo aktualne i ważne. Ciągle bowiem pojawia się pokusa, aby bardziej widzieć przepisy, prawo, a nie człowieka. Tak, jak robiła to św. Matka Teresa, dodał, która nie rozwiązała problemów świata, ale pomogła wszystkim, których spotkała, aby mieli godne życie i śmierć.

„Często spotykam wielu chorych i cierpiących. Widzę więc, że istnieje realne niebezpieczeństwo marginalizowania niektórych z nich, czy to ze względu na wiek, na chorobę, czy pochodzenie. Ale prawdą jest także to, że wiele osób bezinteresownie ofiaruje siebie i swój czas dla innych. Myślę o zakonnikach, zakonnicach, ale także wolontariuszach, którzy z tych miejsc, w których przebywają osoby wymagające opieki czynią miejsca, gdzie nie zawsze człowiek zostanie wyleczony, ale będzie czuł, że ktoś jest blisko i nim się opiekuje. Wtedy miejsca te stają się bardziej ludzkie. Wezwanie do bezinteresowności, o którym mówi Papież w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego, jest bardzo aktualne. Istnieje bowiem zagrożenie, także wśród wolontariuszy, aby otrzymać coś w zamian, nie koniecznie materialnego, chodzi bardziej o uznanie, o poczucie bycia potrzebnym.”

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 16
18 19 20 21 22
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6
Dzisiaj: 24.03.2019