„Papież dowartościował naszych pacjentów”

Ojciec Święty złożył w piątek wieczorem dwie niezapowiedziane wizyty w ośrodkach socjalnych na południowych peryferiach Rzymu

Papież w ośrodku terapeutycznym dla młodych z upośledzeniem umysłowym

zdjęcie: Vatican News

2018-12-08

Wizyta Papieża w naszym ośrodku, wśród młodych z upośledzeniem umysłowym, była wielkim znakiem nadziei. Nasi podopieczni zaprosili Ojca Świętego, napisali do niego list, mieli nadzieję na jego przyjazd i przekonali się, że ich nadzieje mogą się spełnić – w tych słowach komentuje wczorajszy piątek miłosierdzia Barbara Fedeli, kierownik terapeutycznej wspólnoty Most i Drzewo. Franciszek złożył wczoraj wieczorem dwie niezapowiedziane wizyty w ośrodkach socjalnych na południowych peryferiach Rzymu.

Najpierw odwiedził Dom Przyjaciół, który udziela gościny chorym dzieciom i dorosłym, którzy przybywają na leczenie do Wiecznego Miasta. Najwięcej czasu spędził z dziećmi cierpiącymi na chorobę nowotworową. Zastał ich w świetlicy i tam z nimi pozostał, przyłączając się po prostu do ich zabawy. Słowa otuchy i pokrzepienia skierował też do ich rodziców oraz do dorosłych, którzy leczą się w rzymskich klinikach onkologicznych.

Do drugiego ośrodka Franciszek przyjechał na zaproszenie jego młodych podopiecznych. Przywiózł ze sobą 10-kilogramową świąteczną babkę. Jak mówi Barbara Fedeli, wizyta Papieża była dla jej podopiecznych wielkim przeżyciem i dowartościowaniem. Młodzi czuli, że Franciszek pomimo ich upośledzenia, traktuje ich podmiotowo.

„Papież poprosił przede wszystkim, aby nasi młodzi podopieczni opowiedzieli mu o sobie, o swoich problemach, o swoim życiu, o wysiłkach, które czynimy wszyscy razem na rzecz ich integracji społecznej, ale też zawodowej. Temu służy prowadzona przez nas terapia – powiedziała Radiu Watykańskiemu Barabara Fedeli. – Franciszek mógł się przekonać, jak wygląda sytuacja we Włoszech 40 lat po likwidacji szpitali psychiatrycznych. Teraz struktury takie, jak nasza, chcą pomóc ludziom z takimi schorzeniami, aby mogli mieć normalne życie. Nasi podopieczni przekazali Papieżowi mały prezent, wierszowany list. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tej wizyty, a zwłaszcza ze wspólnej modlitwy, którą na zakończenie poprowadził Ojciec Święty. Było to bardzo piękne.”

 

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 20.06.2019