Amazonki na Jasnej Górze

Z dziękczynieniem za dar życia i wołaniem do kobiet o troskę o własne zdrowie na Jasną Górę przybyła 21. pielgrzymka Amazonek.

zdjęcie: Vatican News

Izabela Tyras - Watykan News

2018-10-07

Niewiasty po chorobie nowotworowej piersi przypominają, że zdrowa matka i żona to zdrowa rodzina. W spotkaniu wzięło udział ok. 7 tysięcy doświadczonych rakiem kobiet, nie tylko z Polski, ale również z Niemiec, Słowacji i Czech.

W specjalnym liście do uczestniczek pielgrzymki Papież Franciszek podkreślił dwa wymiary uzdrowienia: z choroby i fizycznego cierpienia oraz z lęku. „To właśnie lęk często popycha do usuwania na margines chorych, a tymczasem ich sytuacja powinna być okazją do wyrażenia troski i solidarności społeczeństwa wobec najsłabszych” – czytamy w liście.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” zrzeszającej 26 tys. kobiet podkreśla, że pielgrzymka to manifestacja radości życia: „Jest to również wsparcie dla tych, które nie mogły przyjechać, nie mogły być z nami, to również wspomnienie tych koleżanek, które odeszły. Tu jest moment refleksji, ale i manifestacji radości życia. To nie jest slogan, rak nie ogranicza”.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Miłości bez krzyża nie znajdziesz, krzyża bez miłości nie uniesiesz”, częstochowski biskup Andrzej Przybylski podkreślił: „Nie udźwigniesz krzyża i krzyż cię zmiażdży, jeśli nie będzie w twoim życiu Boga, który jest miłością i ludzi, którzy, choć poranieni, nie przestaną kochać”.

Ważnym wymiarem spotkania Amazonek jest zawsze apel o profilaktykę i troskę o zdrowie. Październik to od lat miesiąc walki z rakiem.

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
14 15 16 17 18
19 20 22 23 24 25
26 27 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 21.05.2019