W Warszawie obradował Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

Spotkanie dotyczyło m.in. formacji kapelanów i osób, które chcą posługiwać chorym oraz praw pacjenta.

zdjęcie: CANSTOCKPHOTO.PL

2018-10-03

Planowane jest stworzenie wspólnej Rady dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich oraz Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. - To jest jedno środowisko, które doskonale zna i czuje sprawy związane z medycyną, etyką, z problemami, z którymi zmagają się pacjenci. Stąd ważne, by w debacie publicznej i społecznej mówiło się jednym głosem - zwrócił uwagę Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski

W czasie spotkania dyskutowano również nad możliwościami pogłębienia formacji kapelanów i osób, które chcą posługiwać chorym. Rozmawiano miedzy innymi nad wartościami amerykańskiego modelu formacji kapelanów, który zakłada specjalizację już na poziomie formacji seminaryjnej. - Dynamicznie zmieniający się świat i nowoczesne zdobycze technologiczne sprawiają, że również kapelani potrzebują większej specjalizacji. Sama teologia i psychologia życia wewnętrznego - choć niezbędna - już nie wystarczają na tym odcinku posługi duszpasterskiej. Medycyna się nieustannie rozwija, a co za tym idzie, pojawiają się też nowe problemy i zjawiska, z którymi trzeba sobie radzić. Niezbędna staje się także znajomość zasad komunikacji z człowiekiem chorym. Jest to o tyle naglące, że coraz większy odsetek pacjentów zamyka się w swoim świecie, w którym są tylko oni i tablet czy komórka - zauważył ks. Zawistowski.

Duchowny wspomniał także o potrzebie stworzenia pewnych możliwości wsparcia duchowego dla kapelanów. - Praca na tym odcinku nie jest łatwa i warto, by także oni mogli liczyć na jakąś fachową i duchową pomoc - powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

Podjęto również temat praw pacjenta. - Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma prawo do informacji, czy opieki duchowej. Planujemy zorganizować dla kapelanów i tych, którzy posługują chorym specjalne szkolenia w tej materii - zapowiedział ks. Zawistowski.

W niedługim czasie ma również powstać nowa strona internetowa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. - Obok bieżących informacji związanych ze światem medycznym, czy z posługą kapelanów chcemy, by zawierała ona także informacje na temat rekolekcji i dni skupienia dla osób chorych, zwłaszcza w ośrodku w Głogowie prowadzonym przez stowarzyszenie Cisi Pracownicy Krzyża (powstało ono w 1950 roku z inicjatywy włoskiego kapłana bł. ks. prałata Luigi Novarese i ma charakter wspólnoty osób konsekrowanych: kapłanów i wiernych świeckich zaangażowanych w uświadamianie ludziom chorym i niepełnosprawnym chrześcijańskiego sensu ich cierpienia) – zapowiedział ks. Zawistowski.

W obradach wziął udział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 27.04.2024