94. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

W dniach 26-27 maja 2018 roku na Jasnej Górze odbyła się 94. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia, przeżywana w duchu dziękczynienia za beatyfikację polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.

zdjęcie: Ks. Wojciech Bartoszek

2018-06-24

Uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób: dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, laboranci, położne, farmaceuci, fizykoterapeuci, ratownicy medyczni, pracownicy administracji i służb pomocniczych, wolontariusze oraz kapelani szpitalni. Organizatorami pielgrzymki były duszpasterstwa Służby Zdrowia archidiecezji przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Centralnym punktem Pielgrzymki Służby Zdrowia była Msza św. odprawiona w niedzielę, 27 maja na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski, a koncelebrowali m.in.: bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Podczas homilii, kaznodzieja przypomniał słowa, które wypowiedział do pracowników Służby Zdrowia św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 roku: „W perspektywie wiary wasza postawa, wasza posługa jawi się jako służba samemu Chrystusowi tajemniczo obecnemu w doświadczonym cierpieniem człowieku. To misja o nadzwyczajnej wartości, którą najlepiej określa słowo – powołanie”. Dalej abp Szal podkreślił: „Światu potrzebny jest Pan Bóg, także i wtedy, kiedy otaczający nas świat tej prawdy sobie nie uświadamia do końca (…). Jedynie w perspektywie Bożej miłości możemy odpowiedzieć sobie na te ważne pytania dotyczące cierpienia, śmierci, choroby, umierania. Nie ma innej sensownej odpowiedzi niż ta, którą daje Chrystus, Jego krzyż i prawda o Jego zmartwychwstaniu. To właśnie z Chrystusem, z cierpieniem Chrystusa łączymy się jako ci, którzy podlegają chorobom, którzy są osamotnieni tak, jak osamotniony był Chrystus w swoim cierpieniu”.

Przed Mszą św. do zgromadzonych pielgrzymów zwrócił się Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: „Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę ma dać nam siłę i duchową opiekę po to, abyśmy mogli opiekować się chorymi, wspomagać cierpiących, chorych, którzy zależą w dużym stopniu od nas. Nie tylko fachową wiedzą, ale również dawać im poczucie bezpieczeństwa, pomagać im przeżyć tę chorobę w sposób godny, w taki sposób, aby najmniej cierpieli i czuli, że jesteśmy z nimi nie tylko jako fachowcy, jako osoby, które mają ich leczyć i wyleczyć, ale również jako bliźni”.

W czasie uroczystości pielęgniarki z Krakowa przekazały Krajowemu Duszpasterstwu Służby Zdrowia relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które rozpoczną peregrynację po placówkach medycznych w Polsce. Na zakończenie Mszy św. został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej.

94. Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę poprzedziły dwudniowe rekolekcje pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, które poprowadził o. Dariusz Laskowski, paulin. W programie rekolekcji i pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia znalazły się m.in.: modlitwa różańcowa, Msza św., Droga Krzyżowa, nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, konferencja dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik, prof. UMK.

Grupa ok. 50 przedstawicieli Służby Zdrowia z archidiecezji katowickiej pielgrzymowała pieszo na Jasną Górę. Pielgrzymi pokonali trasę do Częstochowy w dwóch etapach: Leśniów – Olsztyn (25 maja) i Olsztyn – Jasna Góra (26 maja). Towarzyszyli im: ks. Łukasz Stawarz – duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych archidiecezji katowickiej, ks. Michał Orlik – asystent kościelny  Śląskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych i ks. Wojciech Bartoszek – Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ►►

Autorzy tekstów, redakcja, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 28.02.2024