Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

10-lecie Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej

Katolicka Agencja Informacyjna

dodane 2018-04-13 09:47

zdjęcie: www.diecezja.bydgoszcz.pl

„Nasze cierpienie, dolegliwości, słabości, ułomności chcemy dzielić z Jezusem Chrystusem, z Jego krzyżem, by wspólnie móc uczestniczyć w chwale Jego zmartwychwstania” - powiedział w Tygodniu Miłosierdzia z okazji jubileuszu 10-lecie istnienia Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej bp Jan Tyrawa.

Dziękczynna Msza św. w bydgoskim kościele św. Józefa zgromadziła chorych, cierpiących oraz kapłanów. - Dziękujemy osobom, które stoją przy łóżkach chorych, poświęcając swój czas. Swoją modlitwą obejmujemy także całe zaplecze medyczne, a nade wszystko samotnych, chorych i cierpiących - dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej (zrzeszone na szczeblu krajowym i międzynarodowym w Centro Volontari della Sofferenza) zostało powołane w 2008 roku. Pierwsze działania zmierzające do powstania apostolatu należy przypisać osobie nieżyjącego już Jana Polańskiego.

Dziś stowarzyszenie realizuje charyzmatyczną wizję bł. ks. prałata Luigiego Novarese. - On nas uczy, czym jest cierpienie i w jaki sposób mamy pocieszać, pomagać i „widzieć” wartość ducha. Błogosławiony mówił, że „przeszkody są po to, by je pokonywać” - zauważył przewodniczący zarządu Wiesław Górzyński. - Tutaj chory pomaga choremu. To jest genialna idea założyciela tej wspólnoty, potężna w swej prostocie i do bólu skuteczna - dodał asystent kościelny stowarzyszenia ks. Leszek Chudziński.

Apostolat swoje cele realizuje w tzw. grupach przewodnich - małych grupach osób formujących się na spotkaniach przy parafii czy przy łóżku chorego. W jego skład wchodzą wierni należący do sekcji świeckich (Ochotnicy Cierpienia, Bracia i Siostry Chorych) oraz duchownych (Maryjna Liga Kapłanów), którzy pragną prowadzić wspólne dzieło apostolskie.

Dzisiaj do Apostolatu Zbawczego Cierpienia w diecezji bydgoskiej należy 66 członków, którzy działają m.in. w 8 grupach przewodnich. Osoby te oprócz codziennej posługi wśród chorych, uczestniczą w pielgrzymkach krajowych i zagranicznych, wydarzeniach diecezjalnych, prelekcjach na temat zdrowia. Także w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy są sprawowane Msze św. z udziałem członków wspólnoty, pacjentów i personelu placówki.

N P W Ś C P S
1 2 3 4 5
8 9 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 22.07.2018