Ks. bp Wiesław Mering przewodniczył obchodom Dnia Świętości Życia w diecezji włocławskiej

15 marca br. obchodzony był w diecezji włocławskiej Dzień Świętości Życia i XIV Narodowy Dzień Życia, pod hasłem: „Dom i bezdomność”.

zdjęcie: www.diecezja.wloclawek.pl

Diecezja Włocławska

2018-03-19

Przed Mszą Świętą w bazylice katedralnej, Andżelika Uzarczyk i jej córka Tosia, podzieliły się świadectwem przeżywania duchowej adopcji dziecka poczętego. Następnie wszystkich zgromadzonych powitał ks. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej. Wyraził on radość z licznie zgromadzonej młodzieży wraz z dekanalnymi duszpasterzami rodzin i doradcami życia rodzinnego. Wśród „ambasadorów świętości życia” znaleźli się również biskup senior Bronisław Dembowski, ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego oraz poseł na Sejm RP - Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Podczas Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, około trzydziestoosobowa grupa dzieci, młodzieży i starszych, przy zapalonych świecach, złożyło przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego a zagrożonego zagładą.
 
W homilii, ks. dr Janusz Bartczak, kapelan Biskupa Włocławskiego, odwołał się do tematu bezdomności, zaznaczając, że sam Jezus doświadczył takiego stanu - narodzony w cudzej grocie, pochowany w cudzym grobie, a podczas życia sam o sobie mówił, że „Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć”. Przywołał także bł. Pawła VI i przytoczył kilka faktów z życia rodziców przyszłego papieża, które budowały klimat wiary i miłości, w jakich wzrastał przyszły błogosławiony i obrońca godności małżeństw. Kaznodzieja wspomniał także 50. rocznicę powstania encykliki „Humanae Vitae”, mówiącej o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, tak niezrozumianą wówczas, a tak aktualną do dzisiaj. Powtórzył też słyszane często pytanie, czy duchowny może być odpowiednim doradcą i towarzyszem małżeństw? Odpowiedź była oczywiście twierdząca, a dowodem tego była działalność papieża Pawła VI. Kaznodzieja przytoczył też powiedzenie, iż „kardiolog nie musi mieć chorego serca, żeby uratować tysiące istnień”, tak samo duchowny nie musi mieć własnej rodziny, żeby móc jej w sposób mądry i odpowiedzialny towarzyszyć.
 
Słowa wdzięczności na ręce pasterza Kościoła włocławskiego złożył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Artur Krzyżanowski, podkreślając zaangażowanie biskupa Wiesława Meringa w działania na rzecz poszanowania świętości każdego życia, zwłaszcza najbardziej bezbronnego.
 
W słowie przed błogosławieństwem Biskup Włocławski zwrócił uwagę, że nie ma współcześnie w Kościele i w świecie ważniejszego tematu nad kwestie życia i obrony rodziny.
 
Dużo grup młodzieży odwiedziło w tym dniu diecezjalne Okno Życia, nad którym czuwają Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.
 
Dalsza część spotkania, którą prowadziła diecezjalna koordynatorka poradnictwa rodzinnego Małgorzata Bojarska, odbyła się w auli Prymasa Stefana Wyszyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, podczas której zostały wręczone nagrody laureatom konkursów plastycznego i literackiego odnośnie tematyki życia rodzinnego.
 
To radosne wydarzenie poprzedziła wypowiedź Biskupa Włocławskiego, który przypomniał o toczącej się w Polsce wielkiej kampanii o życie, szczególnie o życie niepełnosprawnych, zaznaczając, że te osoby mają prawo do życia, jak każdy inny człowiek. Ze słowem do młodzieży zwrócił się obecny na sali poseł Jan Krzysztof Ardanowski - fundator nagród konkursowych. Wyraził on wdzięczność wszystkim, którzy pomagają osobom będącym w potrzebie. Zauważył też, że choroba, starość, brzydota – a ostatecznie śmierć – wypychane są dzisiaj z naszej rzeczywistości jako coś, co nastraja pesymistycznie. Stwierdził, że nie rozumie takiej odczłowieczonej polityki i nie zgadza się z nią.
 
Zwieńczeniem Dnia Świętości Życia był występ uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Zaprezentowali oni adaptację dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reżyserii Agnieszki Lasoty-Staszak i Marka Dybowskiego z Zespołu Szkół w Zbrachline, który wraz ze swoimi uczniami przygotował oprawę muzyczną.
 
Po zakończonym występie wszyscy obecni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
 
Kolejnym punktem obchodów Dnia Świętości Życia była modlitwa przy tablicy Dzieci Utraconych znajdująca się w kwaterze dziecięcej na cmentarzu komunalnym. Koronce do Bożego Miłosierdzia przewodniczył ks. bp Wiesław Mering.
 
Podsumowując rangę Dnia Świętości Życia, należy podkreślić jego wieloraką wartość i niezbędność: zaangażowanym w obronę życia wzmocnił wiarę w słuszność ich działania, doświadczającym różnych form bezdomności przywracał godność, a młodym dał mocną lekcję prawdziwych wartości w życiu.
 
Wydarzenia zostały zorganizowane pod patronatem Biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego przy współpracy: Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Włocławskiej, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, oddział we Włocławku oraz Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”.


Więcej TUTAJ.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 19.11.2018