Autorzy tekstów, redakcja, Najnowsze

MUKOwaleczni na Jasnej Górze

Apostolstwo Chorych

dodane 2018-03-05 10:24

zdjęcie: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W dniach 3-4 marca na Jasnej Górze odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą.

W dniach 3-4 marca na Jasnej Górze odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą.

Pielgrzymkę zorganizował gdański oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy oraz Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Opiekę duchową nad pielgrzymką sprawował ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Podkreślił on, że „celem tej pielgrzymki jest zawierzenie Matce Najświętszej chorych, zawierzenie rodzin, prośba o łaskę zdrowia oraz przyjęcie tego, co jest doświadczeniem choroby, krzyża i cierpienia”.

Mukowiscydoza dotyka wielu układów i narządów. Najczęściej występują objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Podstawowym objawem jest produkcja przez organizm bardzo gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji oraz utrudnia lub uniemożliwia pracę trzustki, co powoduje zaburzenia trawienia i trudności we wchłanianiu tłuszczów i białka. Stopniowe wyniszczenie płuc ostatecznie prowadzi do niewydolności oddechowej, jedynym ratunkiem dla chorego jest wówczas przeszczep. W Polsce istnieją dwie duże fundacje wspierające chorych i ich rodziny w walce z tą chorobą, to: Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz Fundacja MATIO. Są też mniejsze, regionalne oddziały pomagające chorym.

W programie pielgrzymki znalazły się: Eucharystia, nabożeństwo lourdzkie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencje tematyczne i spotkania w grupach. Na zakończenie Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Osób Walczących z Mukowiscydozą Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Rodzin, Królowej Polski:

AKT ZAWIERZENIA

Osób Walczących z Mukowiscydozą Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Rodzin, Królowej Polski

Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo, Matko naszego zawierzenia. W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego zawierzamy dzisiaj Twojemu Niepokalanemu Sercu osoby chore na mukowiscydozę – dzieci i dorosłych, ich rodziców, rodzeństwo, opiekunów, lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, wolontariuszy, naukowców, kapelanów, dyrekcje szpitali, władze miast i wsi oraz całego kraju, stowarzyszenia, fundacje i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierają i służą tym chorym.

Maryjo, zwracamy się do Ciebie, jako wzoru cierpienia i odwagi. Ty uczestniczyłaś w cierpieniu i śmierci Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Teraz uczestniczysz w Jego królowaniu. My również przeżywamy cierpienie w naszej codzienności. Ucz nas każdego dnia cierpliwości w walce z tą chorobą i ufności w  miłosierną oraz bezwarunkową opiekę naszego Ojca Niebieskiego. Polecaj nas swojemu Synowi. Proś za nami i wypraszaj wszelkie potrzebne łaski. Bądź naszą Orędowniczką u Twojego Syna.

Matko Jezusa i Matko nasza – Maryjo!
Idąc za wzorem św. Jana Pawła II – my również chcemy dzisiaj powiedzieć – jesteśmy cali Twoi. W Twoim Niepokalanym Sercu składamy nas samych, to kim jesteśmy, nasze myśli, pragnienia, wolę, nasze ciała, smutki, radości, chorobę i cierpienia, zranienia i słabości, całą naszą przeszłość od chwili poczęcia i całą przyszłość. Ty, najlepsza nasza Matko, kształtuj nas, ochraniaj od zła, prowadź i posługuj się nami według woli Twojego Syna Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata, od którego pochodzi wszelkie dobro, prawda i życie. Amen.

N P W Ś C P S
1 2 3 4 5
8 9 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 22.07.2018