Zgodzić się na krzyż

zdjęcie: www.flickr.com

2018-02-28

Stacja 1. Pan Jezus na śmierć skazany

Jezu, Piłat skazuje Cię na śmierć krzyżową. W czasie wydania tego wyroku jesteś bardzo spokojny, przyjmujesz wolę Ojca. Naucz mnie takiej cierpliwości i pokory w zaufaniu woli Bożej.

Stacja 2. Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona

Jezu, żołnierze włożyli Ci krzyż na ramiona, a Ty przyjmujesz dar swojej męki z otwartymi ramionami, choć wiedziałeś, że za kilka chwil zostaniesz do krzyża przybity. Jezu, czy ja potrafię iść przez życie i z miłością nieść krzyż, który mi dałeś?

Stacja 3. Pan Jezus upada po raz pierwszy

Może krzyż był za ciężki, może, Jezu, byłeś wyczerpany? Upadłeś na ziemię. Przez ten upadek uczysz mnie, abym umiał przyjmować z wielką pokorą to, w czym sam upadam. Twoje upadki były fizyczne, moje często są duchowe.

Stacja 4. Jezus spotyka swoją Matkę

W tym spotkaniu można zaobserwować ogromną miłość Matki do Syna. Matka Najświętsza widząc swojego Syna tak okrutnie umęczonego, daje dowód swego współcierpienia. Nie próbuje odwrócić biegu zdarzeń, ich wola wspólnie się wypełnia. Naucz mnie, Jezu, abym przez wstawiennictwo Maryi otworzył się na wolę Bożą.

Stacja 5. Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż

Kochany Jezu, choć byłeś Bogiem, nie miałeś już sił dźwigać krzyża. Szymon został przymuszony. Może na początku bronił się, była to dla niego hańba, bo nie widział w Tobie Boga. Nie wiedział, jaki to dla niego zaszczyt. Szymon dzięki tej pomocy zyskał dużo więcej niż sam dał. A ja przecież wiem, Komu się ofiarowałem i mogę łączyć swoje cierpienia z krzyżem Jezusa.

Stacja 6. Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Twoja twarz, Jezu, była bardzo zmaltretowana przez oprawców. Ociekała krwią. Weronika poruszona Twoim cierpieniem chciała Ci ulżyć, wytarła Twoją twarz chustą, a Ty, Panie, pomimo cierpienia i wycieńczenia wynagrodziłeś jej ten miłosierny gest. Jezu, czy ja kontempluję Twoje oblicze w Najświętszym Sakramencie? Jesteś żywy i pragniesz mnie przenikać Twoją obecnością.

Stacja 7. Drugi upadek Jezusa

Z powodu wielkiego wycieńczenia upadasz ponownie, a jeszcze jest dość daleko, więc musisz postarać się o nadludzki wysiłek, aby powstać. Czasem tak się dzieje i ze mną, że wolałbym pozostać na ziemi, ale mam wiarę i ona daje mi siły, by iść dalej.

Stacja 8. Jezus pociesza płaczące niewiasty

Jezu, na swej drodze spotykasz grupę kobiet, które płaczą, widząc Cię umęczonego. Jednak Ty, Panie, nie potrzebujesz ich współczucia, lecz nawrócenia. Często może i nam się zdarzać, że użalamy się nad sobą i w tym użalaniu nie możemy iść dalej, nie widzimy własnych błędów.

Stacja 9. Jezus upada po raz trzeci

Trzeci upadek. Jezu, jesteś już prawie bez sił. Widzisz, że jesteś już prawie bez sił. Widzisz, że jesteś już bardzo blisko końca drogi, zbliżasz się do celu. Może to właśnie daje Ci siłę na powstanie.

Pragniesz wypełnić wolę Ojca. Jeżeli w moim życiu będą momenty, w których mogę nie mieć już sił, aby iić dalej, wtedy będę sobie powtarzać, że wszystko dzieje się za Twoją wiedzą i że Ty, Panie, nade mną czuwasz.

Stacja 10. Pan Jezus z szat obnażony

Najdroższy Jezu, żołnierze nie oszczędzili Ci nawet tego upokorzenia, chcieli Cię poniżyć na wszystkie możliwe sposoby. Twoje odarcie z szat pokazuje jak bardzo święte jest ciało człowieka. I dlatego powinniśmy traktować je zawsze z szacunkiem.

Stacja 11. Pan Jezus do krzyża przybity

Jezu, dotarłeś na Golgotę. Tu kończy się Twoje męczeństwo. Żołnierze pośpiesznie przybijają Twoje ręce i nogi, jesteś całkowicie unieruchomiony, nie możesz uczynić żadnego ruchu. Panie Jezu, uczysz mnie w tej stacji, jak wielki sens ma każde cierpienie, każda moja niemoc, gdy jest połączona z Twoim przybiciem do krzyża.

Twoje ukrzyżowanie może stać się moją wolnością.

Stacja 12. Pan Jezus umiera na krzyżu

Jezu, wisisz na krzyżu już trzy godziny. W tym czasie przeżywasz uczucie opuszczenia przez Ojca. Twoja misja wciąż trwa. Obiecujesz niebo dobremu łotrowi. Jest to akt Bożego Miłosierdzia. Oddajesz Janowi Twoją Matkę.

Jezu, Twoja śmierć powtarza się w czasie każdej Mszy Świętej, w czasie której wylewasz ogrom swoich łask. Jezu, czy moja śmierć prowadzi mnie do Królestwa Bożego? Czy z tęsknotą myślę o śmierci, gdy w Twe ręce złożę ducha mego?

Stacja 13. Jezus zdjęty z krzyża

Twoje martwe ciało trafia w ramiona Maryi, Twojej Matki. Przeogromny ból Matki Bożej łączy się z nadzieją Zmartwychwstania. Maryjo, która z wielką miłością i czułością trwałaś przy Jezusie, naucz mnie zaufania Jezusowi w każdej sytuacji.

Stacja 14. Pan Jezus złożony w grobie

Nastała głęboka cisza. Twoje święte ciało zostało złożone w grobie. Pozornie wszystko się skończyło. Dla bezpieczeństwa postawiono straż.

Jezu, jeśli ja wierzę w Twoje Zmartwychwstanie, to jest we mnie pewność, że masz dla mnie plan, który mnie zaprowadzi do nieba.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Modlitewnik

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 23.05.2024