Wkrótce w Poznaniu pierwszy w historii Dzień Adopcji Serca

Już 5 września w poznańskiej parafii Chrystusa Sługi odbędzie się I Dzień Adopcji Serca. Ta wspólna inicjatywa Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, sekretariatu misyjnego księży pallotynów Prowincji Chrystusa Króla oraz sióstr pallotynek, będzie okazją do włączenia się w Adopcję Serca, która od 1996 r. jest formą pomocy dzieciom i młodzieży z krajów misyjnych.

zdjęcie: pixabay.com/pl

2017-08-31

- Na pomysł zorganizowania tego dnia wpadliśmy wspólnie z pallotynami, z którymi ponad 20 lat temu zakładaliśmy dzieło Adopcji Serca, jako odpowiedź na potrzeby dzieci po ludobójstwie w Rwandzie, gdzie pozostały tysiące sierot, skazanych na nędzę, głód i śmierć. Na przestrzeni lat w to dzieło włączyło się wiele zakonów, a także organizacji pozarządowych. Powstał wielki ruch, za który chcemy podziękować i którego zasięg chcemy podsumować mówi w rozmowie z KAI Wojciech Zięba, inicjator Adopcji Serca.

Centralnym punktem spotkania będzie Msza św., której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Po Mszy św. na wspólnej dyskusji spotkają się osoby zaangażowane w dzieło Adopcji Serca i różnorodne projekty misyjne, m.in. przedstawicielki Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya oraz misjonarze z krajów afrykańskich. Dla osób, które chciałyby bliżej poznać ideę Adopcji Serca, spotkanie będzie okazją do rozmowy z osobami zaangażowanymi w tę inicjatywę i włączenia się w to dzieło. Dzień Adopcji Serca będzie obchodzony równolegle w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także w krajach misyjnych, których mieszkańcy korzystają z tej pomocy.

Jak wyjaśnia Wojciech Zięba, Adopcja Serca polega na bezpośredniej pomocy, jaką darczyńca ofiarowuje „adoptowanemu” dziecku i kontakcie listownym z podopiecznym, która często przekształca się w bliskie i długotrwałe relacje, wykraczające poza wsparcie finansowe nauki i ochrony zdrowia.

„W tym wsparciu pośredniczą misjonarze. Adopcja Serca rozpowszechniła się także na Słowacji. Cały ruch obejmuje swoim zasięgiem ponad 100 tys. osób zarówno ofiarodawców, jak i osoby, które korzystają z tej pomocy” mówi. Jak podkreśla, idea adopcji serca jest powielana przez wiele zgromadzeń i instytucji, także pod inną nazwą, dlatego trudno jest definitywnie określić liczbę dzieci korzystających obecnie z tej pomocy. Jedynie w ramach działalności Ruchu „Maitri” i wspólnot pallotyńskich jest ich ok. 7 tys., a z każdym z dzieci związani są także jego bliscy i nauczyciele oraz osoby włączające się w pomoc po stronie ofiarodawców dlatego łączna liczba zaangażowanych w projekt jest trudna do określenia.

Szczegóły dotyczące dzieła Adopcji Serca i możliwości włączenia się w ten projekt można znaleźć na stronie: www.maitri.pl

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.06.2024