Ostatnie chwile przed „godziną zero”

Już właściwie tylko godziny dzielą nas od wielkiej chwili kanonizacji dwóch bliskich nam papieży: bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.

2014-04-25

Wszyscy przeżywamy godziny szczególnie intensywnej modlitwy i przygotowań związanych z obchodami tej uroczystości. Przygotowuje się do niej cały świat, ale ze względów oczywistych nam, Polakom, szczególnie zależy, aby jak najgodniej uczcić naszego Wielkiego Rodaka a zarazem Wielkiego i Świętego Papieża, którego zasługi dla świata, naszej Ojczyzny i dla całego Kościoła z każdym rokiem coraz bardziej doceniamy.

Do uroczystości kanonizacyjnej obu papieży przygotowujemy się w rozmaity sposób. Niektóre z podejmowanych działań mają charakter bardziej oficjalny i dokonują się na szczeblach władzy państwowej czy samorządowej, inne mają charakter kościelny i dotyczą obchodów uroczystości związanych z kanonizacją w poszczególnych diecezjach czy parafiach. Jeszcze inne to te, które podejmujemy indywidualnie, z potrzeby własnego serca.

Nie sposób opisać wszystkiego, co w tych dniach dzieje się lub będzie się działo w naszym kraju, w poszczególnych jego regionach, a tym bardziej w poszczególnych diecezjach czy parafiach.  Warto jednak wymienić choć niektóre z inicjatyw, którymi pragniemy uczcić nowych Świętych i dzieki którym będziemy mogli lepiej poznać ich życiową drogę do świętości.

Z inicjatyw ogólnopaństwowych warto wspomnieć uchwały, jakie podjął Sejm i Senat Rzeczpospolitej aby uczcić pamięć Jana Pawła II w związku z Jego kanonizacją. W Sejmie otwarto ponadto wystawę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Parlamencie w 1999 r. Ekspozycja zatytułowana „Ale nam się wydarzyło”  prezentuje wiele interesujących fotografii i cennych pamiątek, a jej celem jest przypomnienie zasadniczego dla naszej państwowości przesłania Ojca Świętego, dotyczącego poszanowania godności osoby ludzkiej i jej praw, jako fundamentu rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa. Ma nam ona również przypomnieć słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w polskim Sejmie o tym, że nie ma wolności bez miłości, która przebacza, która służy, jest pełna poświecenia dla drugiego człowieka i dla ojczyzny.

W Warszawie, z okazji kanonizacji naszego wielkiego Rodaka niemal stu artystów wystąpi w wielogodzinnym, bezpłatnym  koncercie „Drabina do nieba”, który odbywać się będzie w przededniu kanonizacji, w sobotę 26 kwietnia w kościele środowisk twórczych od godz. 18.00. Mottem przygotowanego przez artystów koncertu są słowa z wiersza Karola Wojtyły „Dalekie wybrzeża ciszy zaczynają się tuż za progiem, nie przefruniesz tamtędy jak ptak”. W koncercie wystąpią liczni aktorzy, muzycy, poeci, instrumentaliści i śpiewacy. Wystąpią m.in.: Chór Modo Maiorum, trio wiolonczelowe Andrzeja Wróbla i Towarzystwo teatralne „Pod Górkę”.

W Wadowicach – rodzinnym mieście Jana Pawła II zaplanowane są czuwania, koncerty a także wspólne oglądanie na telebimie transmisji z Mszy kanonizacyjnej przez licznych Wadowiczan i przybyłych gości. Swoje świętowanie Wadowice rozpoczną już w sobotę uroczystym Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 i tzw. Drogą Światła. O północy odbędzie się natomiast Msza Święta a po niej aż do wczesnych godzin rannych czuwanie modlitewne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. W niedzielne popołudnie oraz wieczorem na wadowickim rynku odbędzie się koncert połączonych orkiestr dętych wraz z solistami i chórem, koncert orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jana Pawła II w Wadowicach, oraz zespołu „Raz Dwa Trzy”.

W Krakowie – mieście tak drogim sercu Jana Pawła II – w wigilię kanonizacji papieży odbędzie się misterium słowno-muzyczne i koncert zatytułowany „Kolory Miłosierdzia” z udziałem wielu wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Koncert ten będzie transmitowany również przez pierwszy program Telewizji Polskiej w sobotę od godz. 20.55, a ma na celu przypomnienie widzom i uczestnikom różnych zakątków świata, w których Jan Paweł II głosił przesłanie Miłosierdzia Bożego. Również w sobotę na ulicach Krakowa odbędzie się interesująca gra miejska „Drogowskazy do świętości”, której celem jest zapoznanie mieszkańców Krakowa i turystów z krakowskim okresem życia Karola Wojtyły, który jeszcze nie tak dawno chodził ulicami tego miasta, spowiadał w Bazylice Mariackie i założył Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Bazylice św. Floriana. Do tej trwającej 4 godziny gry organizatorzy zapraszają o godz. 15.00. Miejscem zbiórki będzie ul. Franciszkańska a w centrum miasta zostanie wybranych 10 punktów, w których będzie można usłyszeć historię danego miejsca oraz poznać jego powiązania z osobą Karola Wojtyły – studentem, klerykiem, księdzem, biskupem czy kardynałem. W Krakowie, podobnie jak w wielu innych miastach Polski będą się też odbywały czuwania modlitewne.

Do obchodów kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII przygotowane jest także Podhale, które Karol Wojtyła tak bardzo ukochał. Główną częścią obchodów kanonizacji dwóch papieży będzie w Ludźmierzu uroczysta Msza dziękczynna, która zostanie odprawiona po południu. Wtedy Matce Bożej Gaździnie Podhala zostanie przekazane berło z relikwiami św. Jana Pawła II w postaci Jego pierścienia. Podczas nabożeństwa wierni dziękować będą za św. Jana XXIII, który w lutym 1963 r. podpisał dekret koronacyjny figury Matki Bożej Ludźmierskiej i za św. Jana Pawła II, jej współkoronatora w dniu 15 sierpnia 1963 r. 27 kwietnia także Kasprowy Wierch będzie szczególnym miejscem modlitwy. O godz. 10.00 na górnej stacji kolejki za sprawą telemostu będzie miała miejsce transmisja z Mszy Świętej kanonizacyjnej w Watykanie. Po niej, o godz. 13.00 przy ołtarzu polowym zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna a po niej organizatorzy zapraszają do wspólnego zdjęcia i na poczęstunek. W sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, które w 1997 r. nawiedził i poświęcił Jan Paweł II. o godz. 9.30 odbędzie się widowisko poetycko-muzyczne w wykonaniu kapeli góralskich w Parku Fatimskim przy ołtarzu spod Wielkiej Krokwi. Podczas transmisji Mszy świętej kanonizacyjnej do sanktuarium przyjedzie banderia konna, złożona z ponad stu jeźdźców, aby przywitać – już świętego – Jana Pawła II. Zakopiańskie sanktuarium o godz. 17.00 zgromadzi wiernych na Mszy świętej dziękczynnej za dar kanonizacji, zaś o godz. 20.00 zaplanowano dziękczynny koncert maryjny. W Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy odbędzie się uroczysta Msza święta dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i za 100 lat istnienia parafii. W czasie procesji różańcowej zostanie odsłonięty wizerunek św. Jana Pawła II. Za kanonizację obu papieży w sposób szczególny podziękują również wierni z parafii pw. bł. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W Lublinie, z którym Karola Wojtyłe łączyła jego praca naukowca i wykładowcy ale także wiele zawiązanych przyjaźni, już w sobotę 26 kwietnia w parafii pw. bł. Jana Pawła II odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie przy relikwiach Błogosławionego. Wierni, którzy w dniu kanonizacji przybędą na lubelskie „Czuby”, do parafii pw. św. Rodziny, będą mogli obejrzeć transmisję uroczystości z Watykanu na telebimach. Po zakończeniu transmisji zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna, a po niej modlitwa Anioł Pański pod krzyżem, który jest częścią „ołtarza papieskiego”, jaki stał w tym miejscu 27 lat temu. Transmisję uroczystości z Watykanu będą mogli obejrzeć także ludzie bezdomni. W schronisku, prowadzonym przez lubelskie Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta przewidziano dla nich również Mszę świętą oraz obiad, tak, aby i oni mogli godnie świętować ten niezwykły dzień. W godzinach popołudniowych będzie można posłuchać występów chóru Gimnazjum nr 11 oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Szastarki. Swoimi wspomnieniami podzielą się również osoby, które były obecne podczas pobytu Jana Pawła II w Lublinie w 1987 r. Przewidziano także projekcję filmu z pobytu Ojca Świętego na Czubach. Organizatorzy zapraszają również do wysłuchania poezji związanej z osobą Jana Pawła II. O godz. 18.00 Mszę św. odprawi abp senior Stanisław Wielgus. Podczas homilii opowie o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II. Następnie odbędzie się koncert na cześć świętych papieży w wykonaniu połączonych chórów młodzieżowych i orkiestry symfonicznej ze Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W programie znajdzie się m.in. prawykonanie „Missa pro Sancte Johannes Pauli II”.

Trudno nie pamiętać o szczególnym związku uczuciowym, który łączył Jana Pawła II, ale także Jana XXIII z jasnogórską Czarną Madonną i jej sanktuarium. Papież Jan Paweł II to przecież niestrudzony pielgrzym jasnogórski i wielki czciciel jasnogórskiej Pani. To u Jej stóp wypowiadał akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski, oraz nowe znaczenie nadał modlitwie Apelu Jasnogórskiego. To tu, w jasnogórskim klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych Maryi, wśród których jest również ten najcenniejszy - przestrzelony pas papieskiej sutanny. Także Jan XXIII czcił jasnogórską Królową, widząc w Niej szczególną Orędowniczkę. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r. a potem, kiedy został papieżem, zwrócił się z prośbą o modlitwę w jego intencji. Podczas homagium kardynałów, kiedy podszedł Prymas Polski, kard. Wyszyński, Jan XXIII powiedział: Częstochowa, Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed waszą Matką Bożą. Prymas spontanicznie odpowiedział: „Uczynię to, aby każdego dnia była Msza św. w intencji Waszej Świątobliwości przed Obrazem Matki Bożej”. I tak od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej codziennie wieczorem celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra. To Matce Bożej Jasnogórskiej Jan XXIII zawierzył prace Soboru Watykańskiego II. Przekazał też wiele darów dla jasnogórskiego sanktuarium, wśród których znajduje się olbrzymia monstrancja gotycka ozdobiona elementami kości słoniowej z dedykacją: „W dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”. Dlatego nic dziwnego, że już od kilku dni Jasna Góra jest szczególnym przystankiem dla wielu grup z kraju i zagranicy udających się do Watykanu na uroczystości kanonizacyjne obu papieży. W dniu kanonizacji Jasna Góra połączona będzie specjalnym mostem modlitewnym z Watykanem. Pielgrzymi zgromadzeni przed szczytem będą uczestnikami tego wielkiego wydarzenia nie tylko dzięki telebimom, ale także poprzez udział we Mszy świętej sprawowanej w tym samym czasie, co Eucharystia w Rzymie. Uroczystości kanonizacyjne rozpoczną się o godz. 10.00 na placu przed szczytem. Po kazaniu papieża Franciszka w Rzymie, przy ołtarzu polowym sprawowana będzie Msza święta. Z okazji kanonizacji na Jasnej Górze czynne są dwie wystawy: „W hołdzie Świętemu Rodakowi. Jasna Góra - Pielgrzymi - Paulini - pamiętają” oraz „Rzemiosło w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Ekspozycja „W hołdzie Świętemu Rodakowi” prezentuje przede wszystkim dary wotywne papieża z Polski oraz przedmioty osobistego użytku Ojca Świętego. Zobaczyć można m.in. papieską sutannę, która nosi ślady użytkowania, piuskę i pastorał, ornaty, stuły, kielichy, mszały i monstrancję. Z kolei wystawa rzemiosła polskiego przedstawia wyroby rzemiosła artystycznego o charakterze sakralnym, ze szczególnym uwzględnieniem postaci świętego Jana Pawła II. 3 maja w uroczystość Królowej Polski, z udziałem Episkopatu Polski o godz. 11.00 sprawowana będzie Suma odpustowa. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa dziękczynna za kanonizację.

„Za Jana Pawła II, za jego piękne człowieczeństwo, za jego świętość, za pełnienie woli Bożej przez całe życie” – jak powiedział ks. abp Wiktor Skworc – dziękuje Bogu także archidiecezja katowicka. Już w piątek 25 kwietnia, godz. 19.00, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się koncert w wykonaniu zespołu Jego Band, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Mietka Szcześniaka. Po koncercie odbędzie się widowisko „Jan Paweł II – Święty z bliska” oraz nabożeństwo dziękczynienia za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II prowadzone przez wspólnoty ewangelizacyjne archidiecezji katowickiej. Widowisko to odbędzie się także następnego dnia, w sobotę, 26 kwietnia, w godzinach wieczornych w przestrzeni publicznej Katowic. Również w sobotę, o godz. 19.45, w parafii NSPJ w Katowicach-Koszutce u księży oblatów odbędzie się wieczór z Janem Pawłem II. W programie znajdzie się przedstawienie „Przed sklepem jubilera”, wernisaż wystawy o Janie Pawle II oraz czuwanie modlitewne. W domu parafialnym parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym zostanie otwarta Wystawa pamiątek pontyfikatu Jana Pawła II, która potrwa do 18 maja br. Tego też dnia w godz. od 19.00 do 21.00 w parafii św. Anny w Katowicach odbędzie się czuwanie modlitewne: Droga Światła, Różaniec i modlitwy wstawiennicze do Jana Pawła II. W dniu kanonizacji, w niedzielę 27 kwietnia, o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, pod przewodnictwem metropolity katowickiego, natomiast o godz. 19.00, również w katedrze Chrystusa Króla będzie można wysłuchać oratorium „Pater”. W związku z kanonizacją zorganizowano także wiele konkursów dla dzieci i młodzieży z terenu archidiecezji katowickiej, przekazywana będzie Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia oraz będzie można wpisać się do Księgi kanonizacyjnej, która zawiera podziękowania, prośby i postanowienia. Prośby podziękowania i postanowienia można wyrażać w bardzo różny sposób, np. napisać na kartkach i złożyć w parafii, ale także za pomocą formularza internetowego na stronie www.iskramilosierdzia.pl, czy SMS-ów wysyłanych na numer 7004. Można też napisać maila na adres: dzielo@episkopat.pl. Wszystkie te prośby i postanowienia zostaną metodą mikrodruku wykonane w postaci księgi, którą kard. Stanisław Dziwisz w dniu kanonizacji złoży na Placu św. Piotra.

Interesujące inicjatywy zapowiedziano także w Żywcu, gdzie podczas swojego krótkiego pobytu w 1995 roku papież zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali o wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka. W sobotę 26 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Na swojej ziemi” w reż. Jerzego Dudy. Film przedstawia kilkumiesięczne przygotowania do wizyty Ojca Świętego w Żywcu oraz stanowi wierny zapis wydarzeń z 22 maja 1995 r. W muzeum żywieckim natomiast oglądać można wystawę papieską „Santo – Subito”, na której zgromadzono pamiątki z wizyty Ojca Świętego w 1995 roku. m.in. dokumenty komitetu organizacyjnego pielgrzymki, a także akt nadania tytuł Honorowego Obywatela Miasta dla Jana Pawła II i kilkadziesiąt wielkoformatowych zdjęć z pobytu Jana Pawła II w mieście. W dniu kanonizacji. W niedzielę 27 kwietnia na dużym ekranie żywieckiego kina „Janosik” przeprowadzona zostanie transmisja z uroczystości kanonizacji obu błogosławionych papieży. Wstęp na tę transmisję jest bezpłatny.

W Gdańsku kanonizacji papieży także towarzyszy wiele wydarzeń. 25 kwietnia w kościele pw. NMP Wniebowziętej Gwiazda Morza w Sopocie odbędzie się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi, w którego programie znajdzie się m.in. „Msza Góralska” T. Maklakiewicza i  fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. W gdyńskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 26 kwietnia o godz. 19.15 odbędzie się "Wieczór czuwania przed kanonizacją” przy dźwiękach muzyki i kanonów Taizé. Adorację zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00. W dniu kanonizacji na telebimach w Bazylice Mariackiej i kościele pw. św. Jana w Gdańsku, wierni od godz. 10.00 będą mogli wspólnie przeżywać uroczystość. Zaś o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski odprawi Mszę św. Wiele parafii archidiecezji gdańskiej organizuje specjalne pokazy uroczystości kanonizacyjnych w salkach parafialnych. 30 kwietnia w kościele św. Trójcy w Wejherowie o godz. 19.15 odbędzie się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II w wykonaniu studentów Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Także w wielu miastach archidiecezji przemyskiej odbędą się uroczystości związane z kanonizacją bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Odbędzie się wiele koncertów, ale zaplanowano także specjalne rekolekcje i nabożeństwa. Na przykład od 25 do 27 kwietnia potrwają „Rekolekcje z Janem Pawłem II” w Domu Formacyjno-Szkoleniowym im. Jana Pawła II w Lipniku niedaleko Przeworska z inicjatywy Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. 25 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której nastąpi rozdanie nagród laureatom okolicznościowych konkursów związanych z papieżem Polakiem. W Przemyślu 27 kwietnia o godz. 16.00 na Placu Niepodległości przy pomniku Jana Pawła II zaplanowano kanonizacyjny taniec uwielbienia „Z audiencją u św. Jana Pawła II”. Wieczorem w kościele karmelitów bosych odbędzie się koncert poezji świętych karmelu ku czci św. Jana Pawła II w wykonaniu zespołu Twoje Niebo. W przeworskiej bazylice pw. Ducha Świętego w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II podczas nabożeństw towarzyszyć wiernym będzie sutanna Ojca Świętego, wypożyczona z parafii Łukawiec w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, z której pochodzi abp Mieczysław Mokrzycki, osobisty sekretarz polskiego papieża. W tym samym kościele o godz. 19.00 odbędzie się koncert dziękczynny zespołu Soul z Sanoka. W Sanktuarium św. Jana w Dukli, które w 1997 r. odwiedził Jan Paweł II podczas VII pielgrzymki do Polski o godz. 20.00 zostanie odprawiona dziękczynna Msza św., a po niej procesja do pomnika Jana Pawła II.

Na szczególna uwagę zasługują jednak takie inicjatywy jak ta, którą podjęto w Jarosławiu, jako dziękczynienie za kanonizację papieża Polaka. To Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II powstanie, który będzie służył ludziom chorym i bezdomnym. Docelowo ma przyjąć ponad 150 osób. Główny inicjator ks. Franciszek Rząsa już wcześniej, w 1991 r. przyczynił się on do powstania Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”, która na całym Podkarpaciu prowadzi różne placówki dla dzieci i młodzieży. W 2002 r. zainicjował stworzenie schroniska dla bezdomnych w Jarosławiu, a kilka lat później zakładu opiekuńczo-leczniczego, które funkcjonują pod nazwą Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej. Chce on powiększyć ośrodek, aby móc przyjmować więcej ludzi chorych. Pragnie, aby Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II był wotum wdzięczności, szczególnie archiprezbiteratu jarosławskiego i archidiecezji przemyskiej za pontyfikat Jana Pawła II, za wszelkie dobro, które wypłynęło dla świata, Kościoła, ojczyzny i Podkarpacia przez jego posługę. Ma to być taki żywy pomnik św. Jana Pawła II.

W diecezji płockiej w dniach poprzedzających kanonizację zaplanowano specjalne czuwania. Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek organizuje czuwanie modlitewne, które odbędzie się w kaplicy domu zakonnego przy ul. Sienkiewicza 24 w Płocku w piątek 25 kwietnia w godz. od 19.00 do 21.00. Z kolei w sobotę, 26 kwietnia o godzinie 20.00 w katedrze, pod hasłem „Wypłyń na głębię”, odbędzie się dziękczynne nabożeństwo Drogi Światła. W dniach od 24 do 26 kwietnia zaplanowano m.in. kazania tematyczne oraz prelekcję o obu papieżach, otwarcie czterech wystaw poświęconych Janowi Pawłowi II, finał szkolnego projektu „Jesteśmy Twoimi uczniami” oraz koncert pieśni papieskich.
W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII wierni będą mogli oglądać bezpośrednią transmisję z rzymskich uroczystości na telebimie ustawionym na Starym Rynku. W kościołach całej płockiej diecezji odezwą się dzwony, a na wspólnej modlitwie w dniu kanonizacji płocczanie spotkają się podczas Mszy świętej o godz. 13.00 w katedrze. Niedziela ta to Niedziela Miłosierdzia Bożego, a ponieważ pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie, miało miejsce 22 lutego 1931 roku właśnie w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Eucharystia ta będzie mieć szczególnie uroczystą oprawę. Podobnie jak w całej Polsce, wierni i tu przyjmą w parafiach Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, z zachętą do wspólnej modlitwy przy niej w swoich domach. W każdej parafii, w róznych terminach odbywać będą się także tzw. „niedziele Papieskie”, jako wyraz dziękczynienia za kanonizację Papieża-Polaka.

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w diecezji tarnowskiej jest nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, odprawiana we wszystkich parafiach. Odbędą się też wystawy i koncerty. W Tarnowie i Nowym Sączu zaplanowano wspólnie oglądanie transmisji uroczystości z Watykanu. Wspólnoty posiadające  relikwie bł. Jana Pawła II udostępniają je, przynajmniej na krótki okres sąsiednim parafiom.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało wystawę o wizycie papieża Jana Pawła II w Tarnowie, w 1987 r. Znajdą się na niej niepublikowane dotąd fotografie, udostępnione przez tarnowian, którzy uczestniczyli w tym historycznym wydarzeniu.
Odbędą się także spektakle artystyczne: 26 kwietnia w Tarnowie, poezja Karola Wojtyły w muzycznych aranżacjach Wojtka Klicha, zaś o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się premierowy koncert z udziałem 30 artystów promujący materiał zawarty na płycie zatytułowanej „Karolowe Pieśni”.
W niedzielę 27 kwietnia o godz. 9.00 w Nowym Sączu na rynku rozpocznie się Msza św. dziękczynna. Następnie mieszkańcy połączą się we wspólnej modlitwie z Watykanem, skąd śledzić będą moment kanonizacji Jana Pawła II, który zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy wspólnie z Janem XXIII. Uroczystości z Watykanu, na telebimie transmitowane będą od godz. 10.00. O zbliżającej się kanonizacji przypomina już portret Ojca Świętego, który sądeccy strażacy zamontowali na balkonie ratusza. W Starym Sączu, gdzie Jan Paweł II był w 1999 roku i kanonizował bł. Kingę, w niedzielę 27 kwietnia odbędzie się interesujące widowisko artystyczne pt. „Święci nie przemijają...”.

Niedzielną kanonizację uroczyście świętuje również diecezja radomska. Poprzedzają ją koncerty, wystawy i czuwania modlitewne. Centralne uroczystości odbędą się na ulicy Jana Pawła II w Radomiu, gdzie zaplanowano koncert z udziałem ponad stuosobowego chóru. Podobne spotkanie odbędą się m. in. w Szydłowcu, Starachowicach i Opocznie. W radomskim koncercie, który odbędzie się o godz. 20.00 pojawi się temat Bożego Miłosierdzia, młodzieży, zostanie wykonany hymn Światowych Dni Młodzieży. W Szydłowcu na 27 kwietnia zaplanowano szereg spotkań m. in. tańce lednickie, nabożeństwo Miłosiernej Miłości, otwarcie wystawy „...módl się za nami" oraz misterium papieskie „Świętymi bądźcie". W Starachowicach zaś 11 maja rozpocznie się Tydzień Wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II połączony z wprowadzeniem relikwii papieskich do kościoła Wszystkich Świętych, zaś po liturgii odbędzie się koncert „Dar i tajemnica" z udziałem m. in. Jerzego Zelnika. Przez cały tydzień będą odbywały się interesujące spotkania w starachowickich kościołach. Już 24 kwietnia w kościele św. Rodziny w Radomiu odbył się koncert pamięci i dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II „Jestem z Wami", podczas którego można było wspomóc datkami wileńskie hospicjum. 26 kwietnia o godz. 20.00 w radomskiej katedrze odbędzie się czuwanie modlitewne „Święci Papieże na nasze czasy".  W parafii św. Wacława na Starym Mieście w Radomiu od Adwentu trwa peregrynacja relikwii bł. Jana Pawła II. Jest to okazja do systematycznego powrotu i zagłębiania się w myśl i nauczanie papieża-Polaka. Każdego 22 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. z wystawieniem relikwii Jana Pawła II.

To tylko niektóre z inicjatyw towarzyszących uroczystościom kanonizacyjnym Jana Pawła II i Jana XXIII. Należy mieć nadzieję, ze przybliżą one, zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu Polaków te fascynujące postacie świętych papieży i pokażą, ze droga do świętości, to droga dla każdego człowieka, która wiedzie przez spełnianie swoich codziennych zadań w zgodzie z Bożym planem i najlepiej, jak potrafimy.  Za ich świadectwo życia i wzór postępowania dla nas wszystkich nowym Świętym Kościoła należy się nasza szczególna wdzięczność.

(wykorzystano m.in. informacje KAI)

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.08.2019