W dziewiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia przypada 9. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II. Z tej okazji w wielu polskich miastach przygotowano bogaty program obchodów Jego narodzin dla Nieba.

zdjęcie: wordpress.com

2014-04-02

 W wielu kościołach i w przestrzeni miejskiej będzie można wziąć udział w koncertach, czuwaniach modlitewnych, wykładach czy - jak w Krakowie - zatańczyć dla papieża tańce lednickie.

W Warszawie odbędzie się czuwanie modlitewne przed relikwiami bł. Jana Pawła II. Spotkanie poprowadzą warszawskie wspólnoty parafialne, zaś oprawę muzyczną zapewni chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W tym roku tematem przewodnim czuwania będzie powołanie do świętości. "Podczas modlitwy chcemy odkrywać to powołanie i razem z Janem Pawłem II szukać drogi do źródła. Podpowiedź, jak ją znaleźć, dał nam sam papież w Tryptyku Rzymskim: «Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd». Uczyniliśmy ją mottem obchodów kanonizacyjnych, które zostaną zainaugurowane właśnie tego wieczoru" - zapowiadają organizatorzy.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00. Poprzedzi je godzinę wcześniej emisja materiałów filmowych, m.in. filmu „Śladami Wujka” w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego i Piotra Augustynka, przygotowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przybliżą one postać wielkiego Polaka i historię jego pontyfikatu. O godz. 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, tradycyjnie już zabrzmi utwór "Cisza" na trąbkę.

Wcześniej tego dnia, o godz. 10.00 w Centralnej Bibliotece Wojskowej (ul. Ostrobramska 109) odbędzie się konferencja pt. "Jan Paweł II - syn oficera Wojska Polskiego". Otwarta także zostanie wystawa pt. "Jan Paweł II a wojsko".

O godz. 12.30 w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej odbędzie się prezentacja wydanej przez wydawnictwo "Znak" książki pt. "Uzdrowiona. Kostarykański cud Jana Pawła II" pióra Elżbiety Ruman. Publikacja przedstawia okoliczności zaistnienia cudu przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, a dotyczącego niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia z ciężkiej choroby Kostarykanki – Floribeth Mory. Cud ten stał się podstawą do wszczęcia procesu kanonizacyjnego papieża. W spotkaniu wezmą udział kard. Kazimierz Nycz, Elżbieta Ruman - autorka oraz o. Andrzej Danilewicz, który zaprezentuje plan podróży Floribeth po Polsce.

O godz. 17.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Anny na warszawskim Wilanowie. Godzinę później przewidziano dedykowany papieżowi recital organowy Emanuela Bączkowskiego. Zostanie też otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków "Między niebem a ziemią” w salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia znajdujących się obok kościoła.

Z kolei na 2 i 3 kwietnia Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego przygotowuje sympozjum na temat pontyfikatu Jana Pawła II z okazji zbliżającej się kanonizacji papieża Polaka. M.in. wykład "Misja uniwersytetu w nauczaniu Jana Pawła Ii" wygłosi ks. prof. Waldemar Chrostowski. Początek 2 kwietnia o godz. 11.00 w Auli Kryształowej SGGW.

W Krakowie studenci z duszpasterstwa akademickiego "U Brata" i studenci Politechniki zapraszają na mszę św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Wspomnienie 9.rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 19.00 tańcami lednickimi. O 19.30 studenci wysłuchają konferencji ks. Wojciecha Węgrzyniaka. O 20.30 rozpocznie się Eucharystia. Po niej, od 22.00 do ok. 23.00 młodzież archidiecezji krakowskiej zaprasza na czuwanie modlitewne. Całość odbędzie się na terenie akademików politechniki przy ul. Skarżyńskiego.

Tego dnia w Krakowie zostanie także otwarta wystawa "Jan Paweł II - Święty z Małopolski". Obrazy w Instytucie Dialogu Międzynarodowego im. Jana Pawła II będzie można oglądać do 30. czerwca.

Nietypową propozycję uczczenia papieża przygotowano w Szczecinie. Olimpiady Specjalne, Uczniowski Klub Sportowy Iskierka i Fundacja Szczecińska zapraszają na Szczecińską Sztafetę Pływacką ku czci bł. Jana Pawła II "Nie bój się. Wypłyń na głębię ". Sztafeta rozpocznie się o godz. 21.37 na Basenie Olimpijskim. Uczestnicy chcą pokonać tyle długości basenu ile dni trwał pontyfikat bł. Jana Pawła II, czyli 9665. Szczecinianie uczczą w ten sposób papieża już po raz trzeci. Wydarzeniu patronuje Miasto Szczecin i Arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita Szczecińsko- Kamieński.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pod pomnikami Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, studenci odmówią Anioła Pańskiego, wysłuchają także fragmentów dzieł papieża. Z kolei na Wydziale Prawa Kanonicznego odbędzie się konferencja "Święty wśród nas", a w bibliotece KUL kiermasz książek. Wieczorem w kościele akademickim sprawowana będzie Msza św., a po niej odbędzie się modlitewne czuwanie zorganizowane przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W Częstochowie, w parafii NMP Częstochowskiej, o godz. 20.15 odbędzie się Koncert „O Ojcu świętym” w wykonaniu artystów z Koszęcina (soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”).

Z kolei dzieci z częstochowskich szkół spróbują swoich sił w III Konkursie Recytatorskim poświęconym pamięci i twórczości bł. Jana Pawła II. Przesłuchania uczestników rozpoczną się o godz. 10.00.
Bogaty program obchodów 2. kwietnia przygotowało także miasto Koło. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem tego miasta. O godz. 10.00 w kościele Podwyższenie Krzyża Świętego, młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II, przedstawi program słowno-muzyczny. Po nim rozpocznie się Msza św. o błogosławieństwo Boże za wstawiennictwem Jana Pawła II. Następnie mieszkańcy Koła przejdą przed Ratusz Miejski i złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ojca Świętego. O godz. 21.00 przy obelisku ku czci Jana Pawła II odbędzie się Apel Jasnogórski i modlitwa różańcowa połączone z rozważaniem tekstów papieża. Do uczestnictwa w obchodach 9. rocznicy śmierci Papieża zapraszają: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kole i Burmistrz Miasta Koła, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża św. w Kole, Proboszcz Parafii M. B. Częstochowskiej w Kole oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kole.

W Wieliczce 2. kwietnia odbędą się IV Dni Jana Pawła II, na które zaprasza burmistrz miasta i gminy Wieliczka Artur Kozioł. Uroczystości zaplanowano w dwóch miejscach: w parafii MB Częstochowskiej w Gorzkowie i w Alejach Jana Pawła II. W programie m.in. msza św. (godz. 17.00), koncert papieski z udziałem chórów „Lutnia”, „Camerata”, „Jana Pawła II w Strumianach”, zespołu „Yanabanda”, zespołu instrumentalnego uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce i solistki Roksany Sadowskiej. Z kolei w Alei Jana Pawła II w Wieliczce na wieczorny program "Wstańcie, Chodźmy" zapraszają Harcerze Wieliccy. Program rozpocznie się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim.

W rodzinnym mieście papieża, w Wadowicach, mieszkańcy spotkają się o 21.37 przy pomniku Jana Pawła II na wspólnej modlitwie. Ważnym dniem dla wadowiczan będzie także 9. kwietnia. Tego dnia otwarte zostanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

"Wieczorem Papieskim" upamiętnią Jana Pawła II mieszkańcy Ptaszkowa (gmina Grodzisk Wielkopolski). Program rozpocznie się o godz. 20.30 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II. Mieszkańcy m.in. zaśpiewają ulubione pieśni Ojca Świętego. Przewidziane są także wspomnienia o papieżu.

W Sanoku na Podkarpaciu w 9. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z medytacją Siedmiu Słów z Krzyża Chrystusa i testamentu Jana Pawła II. Adoracja rozpocznie się o godz. 20.00, o godz. 21.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji próśb i podziękowań kierowanych przez pośrednictwo błogosławionego Jana Pawła II. Po Eucharystii będzie można ucałować relikwie Błogosławionego.

2. kwietnia Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pietrowicach Głubczyckich (woj. opolskie) oraz parafie: Braciszów, Gołuszowice, Opawica i Równe, zapraszają do udziału w "IX Marszu Pamięci", który odbędzie się pod hasłem "Bądźcie świętymi ...". Trasa pielgrzymki, o długości 26 km. Uczestnicy pielgrzymki wyruszą z Głubczyc do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrowicach, gdzie o godz. 18.30 zostanie odprawiona uroczysta msza św.

W Ścinawie (woj. Dolnośląskie) odbędzie się m.in. projekcja filmu o Janie Pawle II (godz. 16.30), o 17.00 montaż refleksyjny "W rocznicę śmierci Jana Pawła II" w wykonaniu dzieci i młodzieży , 18.00 złożenie kwiatów i zapalenie symbolicznego światełka dla Jana Pawła II, przemarsz do parku miejskiego pod dąb JP2, 21.00 Msza św. kościół podwyższenia krzyża świętego. Mieszkańcy proszeni są o zabranie ze sobą symbolicznych zniczy. Zaprasza burmistrz Ścinawy i Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.
W wielu mniejszych miejscowościach mieszkańcy zgromadzą się na wieczornej modlitwie i czuwaniu modlitewnym w godzinie śmierci papieża. Tak będzie m.in. w Wołominie, gdzie proboszczowie parafii i władze samorządowe zapraszają na godz. 21.00, pod pomnik Ojca Świętego. Z kolei w Przytułach, w par. św. Krzyża uroczystości rozpoczną się Mszą św. o 20.30, po niej zaplanowano czuwanie do godz. 21.37.

W niektórych miastach wydarzenia związane ze wspomnieniem 9. rocznicy śmierci papieża odbędą się nie tylko 2.kwietnia.

I tak Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku zaprasza na wykład otwarty pt. "Przyjęcie człowieka w całej jego prawdzie", który wygłosi ks. prof. dr hab. Marian Włosiński. Wykład odbędzie się w czwartek 3. kwietnia. Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Włocławka. Wykład odbędzie się o godz.10.30 do Sali nr 10, I p. Collegium Novum WSHE, ul. Okrzei 94A.

Z kolei 5. kwietnia odbędzie się "9. Sztafeta Papieska Oświęcim -Wadowice". Ok. 50 osób przebiegnie 32 km z Oświęcimia do Wadowic.

 

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 09.05.2021