Do końca września potrwa peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej
Do końca września 2024 roku w diecezji bielsko-żywieckiej odbywa się peregrynacja relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej – patronki pielęgniarek i pracowników służby zdrowia. Relikwie Błogosławionej można uczcić w szpitalach, hospicjach, zakładach opieki leczniczej i domach pomocy społecznej na terenie diecezji.
2024-09-06
Bielsko-żywieckie duszpasterstwo służby zdrowia przypomina, że „To wyjątkowa okazja do modlitwy za przyczyną bł. Hanny, która przez całe swoje życie niosła pomoc chorym i cierpiącym”. Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej jest inicjatywą ogólnopolską, trwa od 5 lat.
Do tej pory relikwie gościły w następujących placówkach na Podbeskidziu:
Beskidzkie Centrum Onkologii i Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej (1-24 czerwca), Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej (24 czerwca-5 lipca), Centrum Pulmonologii Torakochirurgii w Bystrej (5-16 lipca), Szpital Kolejowy w Wilkowicach (16-29 lipca), Szpital Powiatowy w Oświęcimiu, Hospicjum Oświęcim i ZOL Siostry Serafitki (29 lipca-12 sierpnia) oraz Szpital Żywiec (12-26 sierpnia).
W tych miejscach sprawowane były Msze, odbyły się modlitwy i nabożeństwa organizowane przez kapelanów, w których uczestniczyli pracownicy służby zdrowia, pacjenci oraz ich rodziny.
Kolejne spotkania zaplanowane są na wrzesień: Siostry Elżbietanki w Cieszynie (31 sierpnia-12 września), Szpital Śląski w Cieszynie, Hospicjum, ZOL, DSS: (12-27 września) i Hospicjum im. Św. Jana Pawła II i Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, gdzie 29 września zaplanowano uroczyste zakończenie peregrynacji.
Hanna Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie. Całe swoje życie poświęciła kształceniu pielęgniarek i opiece nad chorymi. Błogosławiona stała się również prekursorką opieki domowej. Ściśle współpracowała z ówczesnym biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą, organizując profesjonalną pomoc chorym w ich domach w ramach tzw. pielęgniarstwa parafialnego. Otrzymała na to wsparcie materialne z krakowskiej kurii, wsparcie duchowe ze strony księży. Skupiła wokół siebie lekarzy, pielęgniarki, młodzież, studentów, organizując pracę wśród chorych. Dbała o ich duchowość, zdrowie, samopoczucie, kontakt z innymi.
Chrzanowska pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Była też redaktor naczelną czasopisma „Pielęgniarka polska”, współorganizatorką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Zmarła 29 kwietnia w 1973 r. po długiej chorobie. 28 kwietnia 2018 r. została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego. Po beatyfikacji rozpoczęła się peregrynacja jej relikwii po szpitalach w całej Polsce.