Siedlce: w duszpasterstwie chorych powstała grupa wsparcia dla osób cierpiących na nowotwór

W ramach Duszpasterstwa Chorych Diecezji Siedleckiej powstała grupa wsparcia dla osób, u których wykryto chorobę nowotworową, a które zmagają się z nią od dłuższego czasu.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2021-11-16

Jeśli chcemy szukać cech specyficznych tej grupy, to jej nowością jest wyjątkowość w postaci głębszego odniesienia do Pana Boga. Istnieje przecież wiele innych, oferujących swoją pomoc, ale też koncentrujących się na ludzkiej psyche, bez spojrzenia w świetle wiary  wskazuje ks. Paweł Siedlanowski, diecezjalny duszpasterz chorych.

Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę 14 listopada. Zainaugurowała je Msza św. o godz. 16.00, sprawowana w kaplicy parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach. Kolejne planowane jest na niedzielę 19 grudnia.

Jak wskazują organizatorzy, życie pokazuje, że bolesna diagnoza, szczególnie wtedy, gdy choroba wcześniej nie była sygnalizowana, potrafi uderzyć z ogromną siłą w dotychczasową stabilizację. Nowa sytuacja nadwyręża wiarę w Boga, zabiera pokój i nadzieję, a codzienność napełnia lękiem. Grupa wsparcia proponuje pomoc duchową, psychologiczną, a jeśli będzie taka potrzeba, także materialną. Swoje towarzyszenie oferują osoby, które same doświadczyły choroby nowotworowej i co ważne, wyszły z niej zwycięsko, a także kapłani, lekarz onkolog, psychoonkolog.

– Choroba nowotworowa stawia chorego, a często także jego rodzinę, bliskich, przyjaciół, przed zupełnie nowymi wyzwaniami, każe na nowo przemyśleć dotychczasowe „oczywistości”, na nowo „umeblować świat”, nauczyć się w miarę normalnie żyć z rakiem – tłumaczy ks. Paweł Siedlanowski.

Fundamentem, na którym będzie oparte działanie, są wiara i nadzieja płynące od Jezusa Chrystusa. Duszpasterstwo chorych chce zaproponować spojrzenie na nową sytuację przez pryzmat krzyża Zbawiciela, mądrość Ewangelii, a nade wszystko wspólną modlitwę, duchowe towarzyszenie, wsparcie sakramentalne. - Problemem jest uporządkowanie i przepracowanie świata emocji, umiejętność poradzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami (bunt przeciw Panu Bogu, bliskim, negacja sensu leczenia itp.), zachowanie dotychczasowego świata wartości, nieobwinianie siebie za chorobę, nauczenie się mówienia o niej i wiele innych. Na to wszystko chcemy spojrzeć w kluczu wartości wypływających z Ewangelii, ze świadomością bliskości Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, z mocnym wsparciem sakramentalnym  wskazuje diecezjalny duszpasterz chorych.

Pierwsze spotkanie i rozmowy pokazały, jak ważne są takie inicjatywy, jak bardzo oczekiwane jest wsparcie, które nowo powstała wspólnota pragnie nieść i jak wielki jest problem społeczny, którego dotyka. Pomysł spotkał się z życzliwością i otwartością dyrekcji i lekarzy Siedleckiego Centrum Onkologii, które ze swojej strony również obiecało wsparcie merytoryczne.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 28.01.2022