25 marca – Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia, obchodzony 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II.

zdjęcie: pixabay.com

2021-03-25

Dzisiaj, 25 marca, obchodzony jest Dzień Świętości Życia. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie odbędą się uroczystości z licznym udziałem wiernych, ani też uliczne marsze i modlitwy. Będą jednak, jak co roku, podejmowane duchowe adopcje dziecka poczętego. Tym razem – częściej niż dotychczas – będzie to miało miejsce nie w kościołach lecz w zaciszu własnego mieszkania.

W encyklice „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym celem tego dnia jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Dzieło Duchowej Adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. W roku 1987 została przeniesiona do Polski.

Ludzie nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami od ponad 30 lat przyrzekają modlić się codziennie przez okres 9 miesięcy w intencji ocalenia nieznanego im, nienarodzonego życia. Modlitwa cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie od 1992 r. kiedy św. Papież Jan Paweł II ogłosił 25 marca Dniem Świętości Życia. Do Dzieła Duchowej Adopcji można się przyłączyć w dowolnym momencie, rozpoczynając codzienną, dziewięciomiesięczną modlitwę za dziecko poczęte, którego życie jest zagrożone. Jest to zarazem osobiste wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz pomoc dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji.

Przyrzeczenie Duchowej Adopcji może złożyć każdy kto tylko czuje wewnętrzną potrzebę przyczynienia się do tego ogromnego dzieła Obrony Życia. Złożenie przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego nie jest skomplikowane. Można do niego przystąpić indywidualnie lub we wspólnocie. Najważniejsze, aby zrobić to szczerze, z myślą o nienarodzonych i z pragnieniem wytrwania do końca.

Przypomnijmy, ze w 2004 r. ustanowiony został Narodowy Dzień Życia. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. Narodowy Dzień Życia poprzedza poprzedza Dzień Świętości Życia obchodzony w Kościele.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.10.2021