W Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej

Ośrodek wsparcia przeznaczony dla osób starszych będzie mieścić się w budynku istniejącego już Domu Ulgi w Cierpieniu. Właścicielem i zarządcą obiektu jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

zdjęcie: pixabay.com

2020-07-29

Dzięki unijnym funduszom w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej ośrodek wsparcia przeznaczony dla osób starszych. Projekt o całkowitej wartości ponad 2 mln zł, otrzymał 1,9 mln zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

W siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podpisali umowę na unijne dofinansowanie projektu Dziennego Domu Opieki Medycznej.

Ośrodek wsparcia przeznaczony dla osób starszych będzie mieścić się w budynku istniejącego już Domu Ulgi w Cierpieniu. Właścicielem i zarządcą obiektu jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Placówka zapewni kilkugodzinną opiekę 15 podopiecznym, w tym posiłki, a także zajęcia ruchowe, artystyczne czy edukacyjne. Szacuje się, że w trakcie trwania projektu, tj. do końca czerwca 2022 roku z opieki medycznej skorzysta 85 pacjentów, ponadto wsparcie otrzyma 25 opiekunów osób chorych.

Placówka będzie czynna przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie. Okres opieki nad pacjentem będzie każdorazowo ustalany indywidualnie przez zespół zatrudnionych specjalistów i będzie wynosił od 30 do 120 dni.

W tym celu zostaną zatrudnieni specjaliści. Pacjenci będą mieć zapewnione bezpłatne m.in.: wyżywienie, opiekę lekarską, opiekę pielęgniarską (w tym edukację dotyczącą samoopieki i doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych), rehabilitację oraz terapię zajęciową.

Ponadto członkowie rodzin będą edukowani w celu prawidłowej kontynuacji opieki nad pacjentem, po zakończeniu jego pobytu w placówce.

W budynku Domu Ulgi w Cierpieniu przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne i remontowe. Ponadto z pieniędzy unijnych sfinansowane zostanie wyposażenie, które posłuży do rehabilitacji i opieki medycznej nad pacjentami.

Do sali rehabilitacji leczniczej trafi m.in. sprzęt do kinezyterapii, stół rehabilitacyjny, bieżnie, rowerki stacjonarne, łóżka rehabilitacyjne oraz specjalistyczne wyposażenie i sprzęt medyczny.

Ostrowiecki Dzienny Dom Opieki Medycznej prowadzony będzie przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w partnerstwie z Akcją Katolicką Diecezji Sandomierskiej – Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała.

Jak wyjaśniał marszałek Andrzej Bętkowski, Dzienne Domy Opieki Medycznej, tworzone dzięki funduszom unijnym, to instytucje, które uzupełniają lukę w istniejącym systemie opieki zdrowotnej: – W DDOM pacjenci otrzymują pomoc personelu medycznego w zakresie dużo szerszym niż w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Korzystają z opieki medycznej o standardzie zbliżonym do opieki szpitalnej, ale jednocześnie nie muszą pozostawać w placówce przez całą dobę. Korzystają przez kilka godzin w ciągu dnia z koniecznych zabiegów lub terapii, a następnie wracają do swojego miejsca zamieszkania.

Wicemarszałek Renata Janik poinformowała, że ostrowiecki Dzienny Dom Opieki Medycznej będzie już ósmą tego typu placówką w województwie świętokrzyskim.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

16

17

18

20

23

24

25

26

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 23.09.2021