Spotkanie o o. Adamie Wiśniewskim

„Był z trędowatymi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu” – tak ojca Adama Wiśniewskiego, pallotyna i pierwszego polskiego opiekuna trędowatych w Indiach wspominała dr Helena Pyz, kontynuatorka jego dzieła w ośrodku Jeevodaya.

zdjęcie: Fundacja Raoula Follereau

2019-10-08

W Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie odbyło się spotkanie z okazji 50-lecia Ośrodka Jeevodaya.

O. Wiśniewski nie działał standardowo, nie stworzył ośrodka zdrowia, do którego przychodziły się leczyć osoby chore na trąd. Stworzył dla trędowatych dom i mówił: chodźcie mieszkać ze mną, ja was chcę - mówiła dr Pyz. To był przełom w podejściu do ludzi zarażonych tą chorobą w Indiach. W tamtejszej kulturze, osoby cierpiące na trąd są wykluczane ze swoich społeczności i wyrzucane na margines życia. Nikt im nie pomaga.

Misjonarka zwróciła uwagę, że hinduistyczne prawo karmy mówi: jeśli chorujesz, to znaczy, że sobie na to zasłużyłeś. Dlatego okazywanie tym ludziom akceptacji jest niezwykle ważne. Właśnie tak działał o. Adam Wiśniewski.

W 1969 r. w szczerym polu, w trzech namiotach stworzył ośrodek, do którego przyjmował trędowatych. Dzieło to nazwał „jeevodaya” czyli świt życia, bo każdy cierpiący dzięki o. Adamowi Wiśniewskiemu otrzymywał szansę na nowe, godne życie – podkreślają osoby związane z Sekretariatem Misyjnym Jeevodaya.

O. Adam Wiśniewski był nie tylko misjonarzem, ale też lekarzem, wyspecjalizowanym w leczeniu trądu. Studiował medycynę tropikalną w Paryżu i Lyonie, a po przybyciu do Indii w 1962 r. jeździł po cały kraju i uczył się, jak leczyć trąd w rzeczywistości Indii. Dzięki niemu pomoc otrzymały tysiące osób dotkniętych tą chorobą.

O. Adam Wiśniewski urodził się 13 kwietnia 1913 r. w Dębinach. Studiował w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1939 r. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, pełnił obowiązki kapelana batalionu AK im. Stefana Czarneckiego, pod pseudonimem „Łukasz”. Jednocześnie na tajnych kompletach studiował medycynę, którą po zakończeniu wojny kontynuował w Krakowie i w 1951 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych.

Zmarł 13 lipca 1987 r. w ośrodku Jeevodaya w Indiach. Obecnie ośrodek jest prowadzony przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya i wspierany przez Fundację Heleny Pyz „Świt Życia”. Stanowi duże centrum medyczno – edukacyjne, w którym znajdują kompleksową pomoc osoby zarażone trądem i ich dzieci.

Spotkanie poświęcone o. Adamowi Wiśniewskiemu odbyło się w ramach pallotyńskiego Zjazdu Rodzin Misjonarzy w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym, w celu upamiętnienia dzieła zasłużonego dla Indii pallotyna, pierwszego polskiego misjonarza trędowatych.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

9

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 26.02.2020