Rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie, gdzie złożone są relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, rozpoczęło się modlitewne triduum przed dziękczynieniem za jej beatyfikację.

zdjęcie: Marta Brzozowska, Diecezja Kaliska

2019-04-25

Pionierka pielęgniarstwa parafialnego została wyniesiona na ołtarze 28 kwietnia ub. roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. Józef Gubała, widzi, że do świątyni zagląda coraz więcej osób, które chcą się pomodlić w kaplicy poświęconej bł. Hannie Chrzanowskiej. W każdy czwartek odprawiane są tu nabożeństwa, podczas których odczytuje się pozostawione intencje. Zwykle jest ich ok. 40.

Do błogosławionej pielęgniarki przychodzą pacjenci i ich bliscy. „Jeden z księży modlił się wraz z całą rodziną o uzdrowienie pewnej kobiety z choroby nowotworowej. Po tej chorobie nie ma dziś śladu” – opowiada.

Od dnia beatyfikacji relikwie Hanny trafiły do ponad 150 miejsc: kościołów, hospicjów, sanktuariów i szpitali w Polsce i poza granicami kraju, m.in. na Filipinach, w Tanzanii, na Madagaskarze, w Brazylii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. „Jako proboszcz czuję jej opiekę na co dzień. Polecam jej wszystkie sprawy i mogę zaświadczyć, że jest skuteczna, bo problemy zawsze znajdują rozwiązanie” – wyznaje ks. Gubała.

Pierwsza rocznica beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej przypada w tym roku w Niedzielę Miłosierdzia. O godz. 19.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Oprawę muzyczną zapewni Chór Rodzinny Sanktuarium św. Jana Pawła II pod dyrekcją Magdy Steczkowskiej. Wcześniej odbędzie się spotkanie rodzinne w parafialnych ogrodach.

W kościele św. Mikołaja w Krakowie znajduje się kaplica dedykowana nowej błogosławionej. Jej relikwie spoczywają w alabastrowym sarkofagu, który jest darem polskich pielęgniarek, chcących w ten sposób uczcić swoją nauczycielkę. Na jednej z bocznych ścian umieszczony jest obraz beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się 28 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato.

Autorzy tekstów, KAI, Błogosławiona Hanna Chrzanowska, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

28

1

2

3

4

Dzisiaj: 07.02.2023