„Przez Krzyż do nieba” – rekolekcje dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku

W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy trwają rekolekcje wielkopostne.

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy

zdjęcie: www.commons.wikimedia.org

2019-04-04

Rekolekcje głoszą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, założonego w 1918 roku przez niewidomą Matkę Różę Czacką.

Siostra Aleksandra FSK przypomniała, że Matka Założycielka zaczęła tworzyć dzieło, gromadzić wokół siebie osoby niewidome i niedowidzące oraz pomagać w czasie, kiedy Polska odradzała się w swojej wolności. – To ona uznała, że pozdrowienie „Przez Krzyż do nieba” będzie dziełem Lasek. W naszym życiu są trudne sytuacje – w tym wypadku związane z brakiem lub wadą wzroku – ale one powinny nas do czegoś prowadzić. Nie możemy się na nich zatrzymywać. W każdym doświadczeniu trzeba znaleźć wiarę, bo bez niej nie ma śmiałości, by iść dalej – przypomniała. Jej zdaniem rekolekcje mają być dla młodych czasem usłyszenia Pana Boga, który – jako jedyny i niezawodny – daje mi w życiu i w planach na przyszłość pewne bezpieczeństwo.

Jak podkreśla ks. Piotr Buczkowski, diecezjalny duszpasterz niewidomych i nauczyciel w ośrodku, w historii placówki nie było dotąd rekolekcji prowadzonych przez „tak mocną grupę ewangelizacyjną”. – Siostry doskonale znają problemy niewidomych – mówił ks. Buczkowski, dodając, że wymiernym owocem rekolekcji są liczne spowiedzi. – Pragnę po raz kolejny podkreślić, że nieprawdą jest, że dziecko upośledzone nie ma z czego się spowiadać. Każdy człowiek ma sumienie i problemy, które go dotykają. Apeluję do rodziców, by nie bali się w miejscu zamieszkania podejść do duszpasterza i powiedzieć o problemie dziecka oraz poprosić, by ksiądz odważył się spowiadać – dodał.

Uczestniczka spotkań, Olga Kropidłowska, podkreśliła, że jest to dla niej czas głębszego spotkania z Panem Bogiem – bycia z Nim sam na sam, głębszego uwierzenia w to, że pomimo krzyża, jaki niesiemy na co dzień, On prowadzi nas do nieba.

Program spotkań został przygotowany dla wszystkich grup wiekowych – również przedszkolaków z różnymi sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy (rok założenia: 1872) jest najstarszą placówką w Polsce kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku. Dzisiaj w skład ośrodka wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, liceum uzupełniające (przekształcane obecnie w liceum dla dorosłych), szkoła policealna, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy, a także pierwszy i jedyny w kraju oddział, który zajmuje się edukacją osób głuchoniewidomych.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 28.03.2024