"Wielkie pytania życia"

Co właściwie robimy w świecie? Czy mój świat jest taki sam jak drugiego człowieka? Co to znaczy wzajemnie się miłować? - Na te i na inne, podobne pytania odpowiedzi szuka Jean Vanier w swojej najnowszej książce "Wielkie pytania życia", apelując do czytelników: "Nie bójmy się pytać!". J. Vanier od ponad czterdziestu lat oręduje za biednymi i niepełnosprawnymi. Założył wspólnotę "Arka" oraz "Wiara i Światło", które sa przestrzenią wspólnego życia dla chorych, niepełnosprawnych i zdrowych.

Okładka książki

2016-11-24

Jak podkreślił Jean Vanier w swojej książce "Wielkie pytania życia": "Stawianie pytań jest jak mocowanie się z czymś nieznanym, z czymś, czego nie rozumiemy. Możemy dać za wygraną albo przeciwnie: wejść w doświadczenie, w którym zmagamy się sami ze sobą i z tym, co nieznane".

Autor postanawia podjąć to wyzwanie i chociaż sama książka nie daje gotowych odpowiedzi, to zaprasza czytelnika do wędrówki, w której jedno pytanie pociąga za sobą następne i prowadzi nas dalej wyjątkową "pielgrzymką myśli". Drogą, prowadzącą przez refleksję nad pojęciami takich jak - miłość, nienawiść, wolność, zachłanność, ludzkość, a wreszcie - Bóg.

Rozważania te, nie są abstrakcyjne, to refleksja oparta na przemyśleniach i osobistych doświadczeniach twórcy wspólnot Arka oraz Wiara i Światło - człowieka, który całe swoje życie poświęcił czynnemu okazywaniu miłości bliźnich, który uważa, że zdolność do kochania i nasza potrzeba otrzymywania miłości są biegunami wyznaczającymi i orientującymi nasze człowieczeństwo.

Każdy rozdział książki poprzedza konkretne pytanie np.: Skąd biorą się idee? Czym jest rzeczywistość? Skąd tyle cierpienia? Skąd w świecie zło? Jaka jest natura rzeczywistości? Po co żyjemy? Skąd wiadomo, że Bóg istnieje? Jak Bóg włącza się w nasze życie? Autor poszukuje na nie odpowiedzi odnosząc się do nauczania Kościoła, cytatów z Pisma Świętego, a także inspirujących przykładów wziętych z życia.

Jak podkreśla w przedmowie Ronald Rolheiser, seminarzysta pisarza: "Każdy, kto spotka się z Jeanem Vanierem, z jego myślą, chce być lepszym człowiekiem. Na wzór uczniów Jezusa pragnie zostawić łódź, sieć i wejść na nową, bardziej radykalną ścieżkę. Jean Vanier jest przykładem tego, jak nią podążać". A jego książka może być początkiem tej drogi.

***

Jean Vanier (ur. 1928 r.) jest filozofem i pisarzem, który z myślą o osobach niepełnosprawnych założył wspólnoty Arka (L'Arche) oraz Wiara i Światło. Są one przestrzenią wspólnego życia i wzajemnej przemiany. Obecnie 135 domów Arki istnieje w 33 krajach, zaś 1600 wspólnot Wiara i Światło rozwija się w 80 krajach.

Vanier od ponad czterdziestu lat oręduje za biednymi i niepełnosprawnymi. Za swoją działalność otrzymał w 2015 roku Nagrodę Templetona, przyznawaną corocznie osobom, które przełamują bariery między nauką a religią. W uzasadnieniu stwierdzono, że Jean Vanier ukazał swe idee w teście najbardziej wymagającym, jakim są realni ludzie, ich życie i problemy.

Jean Vanier - "Wielkie pytania życia", Wydawnictwo Charaktery

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Dobra książka

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024