„Dusza z ciała wyleciała” – nowa książka o. Knabita o śmierci i nie tylko

„Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” to zbiór dwunastu rozmów, które Łukasz Wojtusik przeprowadził z o. Leonem Knabitem OSB. Książka Wydawnictwa Tyniec właśnie trafiła do księgarń.

2016-04-06

„Nie szukajcie w tej książce prostych recept na trudne problemy, ale raczej pytań, które pomogą wam zmienić sposób myślenia o życiu, starości i śmierci” – mówi o nowej książce o. Leona Knabita jego zakonny współbrat i przeor z Tyńca, o. Szymon Hiżycki OSB.

Dlaczego umieramy? Czy śmierć może być godna? Po co istnieje cierpienie? Co powiedzieć matce, która straciła dziecko? Co myśleć o samobójcach? Czy żałoba może być na pokaz? Czy ojciec boi się śmierci? – to tylko niektóre z pytań pojawiających się podczas spotkania laika z zakonnikiem.

Czy o śmierci można myśleć z radością? „Pewnie że można – odpowiada z uśmiechem o. Leon Knabit. – Składamy się przecież z duszy i ciała. A skoro jako chrześcijanie uznajemy, że dusza jest nieśmiertelna, to nie trzeba się o nią tak martwić, jak o ciało! Ale ich separacja może być bolesna. Chodzi o moment, w którym rozstajemy się z tym, co doczesne” – dodaje benedyktyn w jednej z rozmów z Łukaszem Wojtusikiem.

Dlaczego dziennikarz o śmierci zdecydował się rozmawiać z o. Leonem Knabitem? „To duchowny, który potrafi przyznać, że nie wie. Nie udaje, nie musi. Unika patosu, a gdy robi się górnolotnie, przebija balonik żartem, anegdotą, ripostą. I potrafi zaspokoić moją ciekawość, czasem naiwną” – mówi Wojtusik.

Do pracy nad książką „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” Wydawnictwo Tyniec zaprosiło Adama Golca, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów. Adam Golec jest autorem zdjęcia okładkowego oraz autorskiego fotoreportażu, który jest integralną częścią książki.

Łukasz Wojtusik (ur.1978) jest dziennikarzem od lat związanym z radiem TOKFM i szefem krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory.

O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Odkrył jednak powołanie zakonne i został benedyktyńskim mnichem w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Później był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.

O. Leon Knabit OSB jest znany ze swej działalności medialnej – poza licznymi publikacjami książkowymi prowadził też programy telewizyjne, ciągle pisze felietony do gazet i czasopism, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Jest znany ze swojej otwartości, poczucia humoru i dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą.

23 grudnia 2009r. „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Dobra książka

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024