Świętowano XV Dzień Papieski

Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży - złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego. Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.

zdjęcie: www.pellegrinodipadrepio.it

2015-10-12

Wydarzeniom XV Dnia Papieskiego przyświecały słowa św. Jana Pawła II, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Jednak Dzień Papieski to nie tylko wspomnienie o Janie Pawle II, ale także modlitwa całego Kościoła za aktualnego papieża. W tym roku ta modlitwa miała szczególny charakter, bowiem hasło Dnia Papieskiego jest bezpośrednim nawiązaniem do zwołanych przez Franciszka obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Franciszek w specjalnym liście przekazał wyrazy swojej duchowej łączności wszystkim uczestnikom XV Dnia Papieskiego. Dokument podczas Mszy św. radiowej w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża odczytał ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Papież życzył, by „Święty Jan Paweł II w swoim zawierzeniu Chrystusowi i Matce Bożej, w swej wierze i humanizmie, w trosce o człowieka, w nauczaniu cierpieniu i świętości życia był nadal dla wszystkich wiernych, a dla Polaków szczególnie drogowskazem w dążeniu do świętości”.


Problemy i wyzwania współczesnej rodziny

W homilii podczas tejże Mszy św. abp Tadeusz Gocłowski, członek Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreślił, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Przypomniał, że w naszym pokoleniu to św. Jan Paweł II pomagał szukać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia i rodziny. Pytał zatem, czy możliwe jest dziś powstrzymanie wysokiej fali sekularyzmu, która uderza w rodzinę, w małżeństwo jako trwały związek mężczyzny oraz w niepodważalną świętość życia od poczęcia i śmierci.

O współczesnych problemach i wyzwaniach dotyczących rodziny mówił w nawiązaniu do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego także kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II wskazywał, że obecnie bardzo wiele rodzin przeżywa poważny kryzys. Małżeństwo mężczyzny i kobiety próbuje się zastąpić związkami partnerskimi. Zacierana jest różnica między płciami.

„Ślubowana przy ołtarza miłość i dozgonna wierność nie wytrzymuje próby czasu. Człowiek z wyrafinowaną techniką wkroczył w święty obszar poczęcia nowego życia, nowego człowieka. Niejednokrotnie zagrożone jest życie najbardziej bezbronne, bo nienarodzone. Oto niektóre z problemów i wyzwań towarzyszących współczesnym rodzinom” – mówił metropolita krakowski. Dodał jednak, że rodzina znajduje się obecnie w centrum duszpasterskiej uwagi Kościoła. Jest także niezastąpionym dobrem dla każdego człowieka oraz „pierwszą szkołą miłości i wiary”.

„Bez Boga nie da się zbudować zdrowej i szczęśliwej rodziny” – podkreślił z kolei biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk podczas Mszy św. celebrowanej w ramach obchodów XV Dnia Papieskiego w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. Wskazywał też, że wciąż aktualne są cztery zadania wskazane przez św. Jana Pawła II w adhortacji „Familiaris consortio”: tworzenie wspólnoty osób, służba życiu, uczestnictwo w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i misji Kościoła.


Szlachetne „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

W swoich homiliach biskupi przypominali ponadto, że Dzień Papieski wiąże się ze szlachetnym „Dziełem Nowego Tysiąclecia”, czyli wsparciem edukacji młodych Polek i Polaków, najczęściej wywodzących się z wielodzietnych rodzin i małych miejscowości. 

„W ten sposób przybywa naszej Ojczyźnie zastęp ludzi wykształconych, którzy będą w przyszłości służyć społeczeństwu swoją kompetencją i postawą. Dlatego wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą. To najlepsza inwestycja, jaką możemy dokonać – inwestycja w człowieka, w jego przyszłość” – podkreślał dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz.

Podobnie mówił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Wskazał na Jana Pawła II jako przykład „człowieka w pełni wolnego, który wolności uczył i do wolności nas wychowywał”. - Wielokrotnie prosił, by nie stawiać mu pomników, ale zrobić coś dobrego. I spełnieniem tej prośby jest wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ten sposób inwestujemy w młodych ludzi i tym samym inwestujemy w dobrą przyszłość – wyjaśniał.

Z programu stypendialnego Fundacji dla uzdolnionej młodzieży korzysta obecnie 2,5 tys. osób. Sfinansowanie programu jest możliwe m.in. dzięki dorocznej zbiórce pieniędzy do puszek, którą przeprowadzają sami stypendyści ubrani w charakterystyczne żółte chusty. Zbiórka publiczna jest prowadzona w dniach 4-22 października, a przykościelna - podczas Dnia Papieskiego. Program stypendialny można także wspierać w dowolnym momencie, wpłacając pieniądze na konto Fundacji lub wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod nr 74 265 (koszt to 4,92+VAT). Podczas ubiegłorocznego, XIV Dnia Papieskiego, na program stypendialny zebrano ok. 7,5 mln zł.

Za ofiarność tym, którzy w czasie czternastu dotychczasowych Dni Papieskich składali ofiary na rzecz stypendystów, podziękował abp Tadeusz Gocłowski. Dzięki temu ponad 800 z nich ukończyło już studia akademickie. „To jest wielkie dzieło formacji młodego pokolenia” – podkreślił emerytowany metropolita gdański.


Nagrody TOTUS 2015

Integralną częścią Dnia Papieskiego są także nagrody TOTUS, przyznawane co roku w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej; propagowanie nauczania Jana Pawła II; promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza oraz „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

W sobotę 10 października, w przededniu XV Dnia Papieskiego, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody TOTUS 2015 otrzymali odpowiednio: światowej sławy dyrygent Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A., dr Helena Pyz – misjonarka oraz portal Deon.pl.

Jak podkreśla ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, TOTUS-y to najbardziej prestiżowe z nagród, jakie wręcza Kościół katolicki. Stanowią swego rodzaju „podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka”. - Ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety – uważa ks. Drob.


XV Dzień Papieski w całej Polsce

Zbiórkę środków na stypendia prowadzono dziś w wielu miastach całej Polski, a także zagranicą. W sumie w 18 krajach świata.

W Warszawie rozpoczęto świętowanie Dnia Papieskiego Mszą św. w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zachęcił w homilii do troski o osoby samotne, pozbawione rodzin, singli, ale także osoby samotne duchowo. - Nie jest dobry styl życia nastawiony na życie w pojedynkę, bez zobowiązań, przedkładanie kariery zawodowej nad plany założenia rodziny lub jej powiększenia. Zdarza się jednak, że człowiek z różnych względów, zostaje pozbawiony najbliższych lub nie może liczyć na jej opiekę. Jesteśmy wezwani do odwagi i świadectwa, bo słowa uczą, ale przykłady pociągają - powiedział.

Po Eucharystii, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył muzyczno-modlitewny korowód o nazwie "Pod Prąd". Stypendyści wraz z mieszkańcami miasta chcieli poprzez taniec i śpiew zachęcić do wspólnych obchodów XV Dnia Papieskiego. Przy kolumnie Zygmunta, gdzie zakończył się marsz, otwarte zostało Miasteczko Rodzinne. Ponadto w ogrodzie miasteczka odbędą się pokazy taneczne i zabawy integracyjne.

Najmłodsi znaleźli w miasteczku również bibliotekę, w której specjalni goście będą czytali bajki. Pierwszym lektorem był Radosław Pazura, następnie jego miejsce zajął Adam Woronowicz, a popołudniu bajki czytał dzieciom kard. Kazimierz Nycz. W namiotach przed kościołem akademickim św. Anny można było poznać nie tylko stypendystów, nazywanych "żywym pomnikiem Jana Pawła II", ale także ich dzieła, w tym nowo otwarty punkt przedszkolny "Lolek", prowadzony przez wykwalifikowanych absolwentów fundacji.

W Lublinie obchody XV Dnia Papieskiego rozpoczęły się w 9 października i potrwają aż tydzień. Ich zwieńczeniem będzie otwarcie wystawy „Jan Paweł II – patron rodziny”. W piątek w kościele akademickim KUL z konferencją pt. "Dmuchawce, latawce, wiatr, czyli jak znaleźć miłość?" wystąpił znany kaznodzieja o. Adam Szustak OP. Z kolei w niedzielę stypendyści "Dzieła Nowego Tysiąclecia" zorganizowali przy klasztorze dominikanów Miasteczko Rodzinne. Przy parafii Świętej Rodziny zaplanowano tego dnia pokaz filmu „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” oraz spotkanie z jego reżyserką Wandą Różycką-Zborowską.

Stypendyści we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przeprowadzili tradycyjnie zbiórkę publiczną na terenie całego miasta. Całość pieniędzy będzie przeznaczona na fundusz stypendialny. Lubelskie obchody zakończą się koncertami muzyki chrześcijańskiej i organowej, występem kabaretu oraz nabożeństwem różańcowym połączonym z modlitwą przed relikwią św. Jana Pawła II, a następnie uroczysta Msza św., po której zakończeniu nastąpi otwarcie wystawy „Rodzina Bogiem silna”.

Miasteczko Rodzinne w Szczecinie, zorganizowane przez stypendystów przy parafii ojców jezuitów, przyciągnęło mieszkańców licznymi atrakcjami dla dzieci, ale także kiermaszem ciast własnoręcznie upieczonych przez papieską młodzież. - Dzięki stypendium studiujemy i rozwijamy nasze pasje. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc - powiedziały KAI Anna Grobel i Anna Biniek, studentki dziennikarstwa i prawa. Obie pochodzą z małych miejscowości w Zachodniopomorskiem i zgodnie przyznają, że ciężko byłoby im bez wsparcia z fundacji.

Zbiórka stypendialna oraz programy artystyczne odbyły się w niedzielę w ramach XV Dnia Papieskiego także w wielu innych miastach, m.in. w Płocku, Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi i Gnieźnie.

Kulminacyjnym punktem centralnych obchodów XV Dnia Papieskiego był koncert galowy na placu przed kościołem akademickim św. Anny w Warszawie, transmitowany przez TVP1. Wystąpili podczas niego m.in. José Feliciano, siostry Steczkowskie, rodzina Karpiel-Bułecka z kapelą góralską oraz rodzina Cugowskich. Występy przeplatane były fragmentami homilii i przemówień św. Jana Pawła II i Franciszka na temat rodziny oraz rozmowami Krzysztofa Ziemca z TVP ze stypendystami.

W trakcie koncertu kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zauważył, że rodzinny wymiar tegorocznego Dnia Papieskiego podkreśla nawet fakt, iż na scenie przed kościołem św. Anny wystąpiły właśnie muzykujące rodziny. Podziękował też wszystkim organizatorom i uczestnikom koncertu oraz miastu stołecznemu Warszawa. Udzielił też wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

Koncertowi towarzyszył apel modlitewny w intencji polskich rodzin, poprowadzony przez zespół muzyczny „Tylko Ty” złożony ze stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Głównym organizatorem wydarzeń związanych z Dniem Papieskim jest obchodząca w tym roku jubileusz 15-lecia Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz "Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło".

Inne wydarzenie, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 02.12.2022