O cierpieniu po śmierci nienarodzonych

Gościem konferencji „Troska o matkę i dziecko po poronieniu” zorganizowanej w Chełmży 18 listopada był m.in.prof. Bogdan Chazan . W spotkaniu na temat pochówku dzieci martwo urodzonych oraz troski o rodziców, którzy utracili swoje dzieci uczestniczyło kilkaset osób. Celem spotkania było kształtowanie wrażliwości w odniesieniu do rodzin borykających się z cierpieniem z powodu utraty dziecka.

zdjęcie: www.kuriaczestochowa.pl

2014-11-19

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Eucharystii sprawowanej w konkatedrze pw. Trójcy Świętej w Chełmży przewodniczył bp Józef Szamocki. W homilii podkreślił, że człowiek już od poczęcia jest obrazem Boga, dlatego jego życie jest święte, a jego ciało powinno być otaczane szacunkiem.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii procesyjnie przeszli na cmentarz parafialny do grobu, w którym grzebane są ciała dzieci martwo urodzonych. Tam odmówiono modlitwę w ich intencji oraz o pokój serca dla ich rodziców.

Konferencję, która odbyła się w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury prowadził ks. Bartosz Fiałkowski, który zaznaczył, że celem spotkania jest podniesienie świadomości i kształtowanie wrażliwości w odniesieniu do rodzin borykających się z cierpieniem z powodu utraty dziecka.

W swoim wystąpieniu prof. Bogdan Chazan zwrócił uwagę, że mimo rozwoju techniki i medycyny poronienia nadal stanowią duży problem w życiu społecznym. - Życie zaczyna się od momentu poczęcia. Potwierdza to także nauka. Nie ma zatem powodu, by sądzić, że dziecko, które ma 1 cm i dziecko, które ma 30 cm różnią się między sobą godnością i wartością człowieczeństwa – powiedział prof. Chazan. Zaznaczył, że skoro uznajemy, że człowiek jest od poczęcia, to jego ciało jest święte i należy mu się szacunek i cześć.

Prof. Chazan podkreślił, że niestety często dziecko poronione nie jest uważane za „prawdziwe”, a przecież kobieta nadal jest matką i to cierpiącą. Poronienie bowiem to nie tylko śmierć dziecka, to także śmierć planów na przyszłość z nim związanych. Potrzeba kształtowania świadomości lekarzy i położnych, duchownych i świeckich, by mogli pomóc przejść kobiecie przez ten trudny okres w jej życiu.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli mec. Marcin Iwicki, radca prawny Szpitala Powiatowego w Chełmży, Hanna Maciejewska, kierownik MOPS w Chełmży, Nikoleta Broda, położna ze szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, ks. kan. Krzysztof Badowski, proboszcz z Chełmży, Małgorzata Bronka ze Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu.

Mecenas Iwicki poruszył problem ustalania płci dziecka zmarłego w bardzo wczesnym okresie ciąży. Tymczasem jest ono niezbędne przy uzyskaniu aktu urodzenia i zgonu dziecka. Przygotowywane są procedury pozwalające na ustalenie tzw. płci prawdopodobnej.

Kierownik MOPS Hanna Maciejewska mówiła o spoczywającym na gminie obowiązku pochowania dzieci martwo urodzonych, w przypadku nie odebrania ciała dziecka przez rodziców. Wskazała także na różne przyczyny nie odebrania zwłok dzieci zaznaczając, że traumatyczne przeżycia mogą spowodować bardzo różne reakcje rodziców. - Strata dziecka to najtrudniejsze z ludzkich doświadczeń – podkreśliła Maciejewska.

Z powodu braku możliwości uczestnictwa w konferencji położnej, Nikolety Brody, organizatorzy przedstawili rozmowę nagraną w szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie oraz wzruszający film z przekazania zwłok dziecka rodzicom i przygotowania do pochówku. Położna przedstawiła procedury postępowania w szpitalu Świętej Rodziny w przypadku poronień. Podkreśliła konieczność przygotowania personelu oraz umożliwienia rodzicom pożegnania się z dzieckiem.

Ks. kan. Badowski wskazał na potrzebę krzewienia duchowej adopcji dziecka poczętego oraz tworzenia parafialnych zespołów Pro-Life, dzięki, którym kształtowana jest wrażliwość społeczna. Kandydaci do święceń powinni przejść rzetelną formację psychologiczną i duchową w tym zakresie. Zaznaczył także, że wielkie znaczenie dla rodziców ma Msza św. i modlitwa w ich intencji, która powinna poprzedzać pogrzeb ich dzieci.

Na zakończenie panelu dyskusyjnego Małgorzata Bronka ze Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu omówiła etapy żałoby, którą przeżywają rodzice, zwłaszcza matka. Wskazała na konieczność obecności przy rodzicach, którzy utracili dzieci. Nie chodzi o to, by ich po tej stracie pocieszać, ale być przy nich i pozwolić im poczuć się bezpiecznie.

- Nie bójmy się rodziców po stracie, ale dawajmy im wsparcie – zachęcała Małgorzata Bronka. Podkreśliła, że tym, co pozwala rodzicom na powrót do normalnego życia jest przełomowy etap wdzięczności za dziecko. - Miłość jest silniejsza niż śmierć. To, że dziecko się pojawiło jest ważniejsze niż to, że odeszło – zaznaczyła prelegentka dodając, że żałoba po stracie dziecka jest obecna przez całe życie, ale postawa wdzięczności pozwala na pogodzenie się z tą stratą.

W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, pracownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego, księża diecezji toruńskiej z bp. Józefem Szamockim, przedstawiciele szkół i mieszkańcy Chełmży i okolic.

Organizatorem konferencji była parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży.

Relacje i zaproszenia, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 25.02.2024