XV pielgrzymka niepełnosprawnych do krzeszowskiego sanktuarium

Osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa – podkreślił podczas XV pielgrzymki do sanktuarium w Krzeszowie bp Marek Mendyk, od lat duszpasterz osób niepełnosprawnych. - Takie spotkania to sposób na przełamanie tabu i wyjście z cienia. To poczucie siły wspólnoty ludzi, którzy są dziećmi jednego Ojca” – dodał biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

zdjęcie: www.opactwo.eu

2014-09-08

Już od 15 lat w pierwszą sobotę września osoby niepełnosprawne, ich bliscy i przyjaciele przybywają do krzeszowskiego sanktuarium Domu Łaski, by powierzyć Matce Bożej swoje sprawy. Tym razem do Krzeszowa przyjechało ponad 2,5 tysiąca osób.

Przyjeżdżają ludzie o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, dzieci, młodzież i dorośli. Nie brakuje także ich bliskich, przyjaciół i wolontariuszy. Legnicka Caritas, która jest głównym organizatorem tych spotkań, wraz z gospodarzami sanktuarium dbają o najmniejsze szczegóły, by wszystkim gościom niczego nie zabrakło.

Krzeszowskie święto rozpoczęła młodzież ze szkoły muzycznej z Legnicy, która przygotowała program słowno-muzyczny przypominający postaci wielkich papieży: św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. To spotkanie było dziękczynieniem za wyniesienie tych papieży na ołtarze.

Następnie w bazylice mariackiej bp Marek Mendyk wygłosił katechezę do wszystkich zgromadzonych. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski poświęcił kilkanaście minut na przygotowanie do godnego przeżycia spotkania z Chrystusem. „Przychodzimy tutaj, aby uczyć się od Maryi przyjmowania woli Bożej, uczymy się gotowości mówienia Bogu ‘niech mi się stanie według słowa Twego’. Prośmy Boga, byśmy umieli mówić Bogu ‘tak’, aby spełniło się to, co Bóg zaplanował dla naszego życia” – mówił biskup legnicki.

Przy ołtarzu do koncelebry stanęli: biskup senior Stefa Cichy, dyrektor Caritas ks. Czesław Włodarczyk, księża pracujący w legnickiej Caritas, duszpasterze osób niepełnosprawnych oraz gospodarze miejsca, z kustoszem ks. Marianem Kopko na czele.

W homilii bp Kiernikowski mówił, że „w życiu ważne jest, by odkryć, że Jezus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem i prowadzi nas wszystkich do Ojca”. W dalszej części homilii biskup legnicki przypomniał, że Jezus przez swój krzyż pokazuje, że człowiek skażony grzechem, słabościami, niedoskonałościami może powrócić do Ojca. „Chciejmy przylgnąć do Jezusa, uczynić swoim to Słowo, Jezusa, który zwłaszcza w Eucharystii jest do naszej dyspozycji. On pomaga człowiekowi pokonać siebie samego, swoje słabości” – apelował bp Kiernikowski. Na zakończenie mówił też o prawdziwej wolności, która polega na byciu razem we wspólnocie z Jezusem. Jest to szczególnie ważne dla człowieka pełnego różnych ograniczeń.

Po Mszy św. na klasztornym placu odbyła się agapa. Były też gry, zabawy, wystąpiła orkiestra reprezentacyjna policji i grupa wokalna z Nielestna. Rozdano też wyróżnienia osobom, które szczególnie angażują się w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Tym razem tytuł „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” otrzymało 5 nominowanych osób.

W tym roku na krzeszowskie święto przez 3 dni wędrowała grupa ponad 50 niepełnosprawnych pielgrzymów i opiekunów, którzy już po raz siódmy wyruszyli z Legnicy pod opieką ks. Tomasza Filipka.

Relacje i zaproszenia, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 17.04.2024