Światowy Dzień Chorego w Polsce z watykańskim „ministrem zdrowia”

W obchodach XXII Światowego Dnia Chorego, które odbędą się 15 lutego na Jasnej Górze i dwa dni później w Katowicach weźmie udział watykański „minister zdrowia" – Ksiądz Arcybiskup Zygmunt Zimowski.

Ks. Abp Zygmunt Zimowski

zdjęcie: Archiwum prywatne

2014-02-11

Jak podkresla Ks. prałat Dariusz Giers z Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Światowy Dzień Chorego obchodzony jest już po raz dwudziesty drugi, co nabiera szczególnej wymowy w kontekście rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. To właśnie Papież Polak ustanowił ten dzień 13 maja 1992 roku, w jedenastą rocznicę zamachu na swoje życie i wyznaczył na jego obchody 11 lutego, kiedy Kościół oddaje cześć Matce Bożej z Lourdes.

Na II Światowy Dzień Chorego w 1994 roku Jan Paweł II wybrał Częstochowę i Jasnogórskie Sanktuarium Królowej Polski. Uroczystościom przewodniczył pierwszy Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angelini.

W celu uczczenia okrągłej 20. rocznicy tych obchodów abp. Zygmunt Zimowski, obecny przewodniczący dykasterii uda się właśnie na Jasną Górę, gdzie 15 lutego o godz. 9.30 będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w obecności kapelanów szpitalnych i pracowników służby zdrowia.

"Będzie to okazja do modlitwy w intencji wszystkich chorych oraz tych, którzy ich leczą i nimi się opiekują w naszej ojczyźnie" – zaznacza ks. Giers. Obchody te będą połączone z Jubileuszem 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które zorganizowało Jubileuszową Sesję Naukową w Auli Wyższego Seminarium Duchowego w Częstochowie. Gość z Watykanu odwiedzi Szpital Wojewódzki i Hospicjum w Częstochowie, a także Szpital SCCS w Zabrzu.

17 lutego Ksiądz Arcybiskup Zimowski odwiedzi Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie, szpital w Mikołowie oraz Hospicjum z Centrum Afirmacji Życia w Chorzowie. Wszędzie spotka się personelem medycznym, pacjentami i podopiecznymi, aby w imieniu Papieża Franciszka przekazać im serdeczne pozdrowienie i słowa otuchy.

18 lutego na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. "Wiara i miłość wobec 'bólu duszy'. Znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby". Motywem przewodnim konferencji ma być list apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris" o zbawczym sensie ludzkiego cierpienia opublikowany 30 lat temu.

Słowa pozdrowienia do uczestników obrad skierują: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Abp Zygmunt Zimowski zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce swoją książkę pt. "Bóg nawiedził swój lud. Na drodze człowieka cierpiącego". Jest to zbiór wypowiedzi i oficjalnych wystąpień biskupa-seniora diecezji radomskiej na forum międzynarodowym od momentu objęcia urzędu przewodniczącego watykańskiej dykasterii 18 kwietnia 2009 roku.

Ks. Giers zwraca uwagę, że coroczne orędzia papieskie na Światowy Dzień Chorego są apelem o podjęcie współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, pomiędzy instytucjami kościelnymi i świeckimi w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Dodał, że papieże przypominają w nich o nienaruszalnej godności i wartości człowieka chorego oraz z naciskiem bronią prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

(za: Katolicką Agencją Informacyjną)

Dzień Chorego, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 28.01.2022