Pielgrzymka chorych na Jasną Górę 2012

47. Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę. 6 lipca 2012.

47. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę już za nami. Odbyła się w patronalne święto Apostolstwa Chorych – w piątek 6 lipca 2012 r. W tym dniu, jak każdego roku, czcimy Matkę Bożą Uzdrowienie Chorych.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Bazylice o godz. 10.30 różańcem, któremu przewodniczył ks. Tomasz Nowak – koordynator kół Caritas archidiecezji katowickiej. Pielgrzymów powitał w imieniu Ojców Paulinów podprzeor sanktuarium o. Sebastian Matecki.  Mszy Świętej, o godz. 11.00 przewodniczył ks. Arcybiskup Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki, który również skierował do osób chorych i ich opiekunów słowa homilii. Powiedział między innymi: „Jesteśmy w tym świecie ludźmi nadziei, ludźmi optymizmu i radości, bo wiemy, że ostatecznie Bóg zwycięża. Jesteśmy ludźmi nadziei nawet wtedy, gdy doświadczamy kruchości, ułomności, różnych braków, okaleczenia przez chorobę jakości naszego życia... Możemy być pewni jako ludzie wiary spełniania się Bożych obietnic, bo Bóg jest wierny danym obietnicom. Zawodny jest, jak uczy nas doświadczenie, nawet osobiste, zawodny jest człowiek. I to wszystko, co jest tylko ludzkim dziełem, realizacją ludzkiego pomysłu. Zawodzą także ludzkie zabezpieczenia dotyczące człowieka chorego, mamy te doświadczenia".

Ksiądz arcybiskup nawiązując do trudów cierpienia przypomniał, że: „Ludzie cierpiący, przebywający w szpitalach, starzy, niepełnosprawni, także my dzisiejsi pielgrzymi, ukazujemy radykalną postać owego trudu. Szpitale, domy pomocy, hospicja, te miejsca, to jakby świątynie, w których ludzie wierzący mają udział w paschalnym misterium Chrystusa, w paschalnej tajemnicy Chrystusa, w Jego przechodzeniu ze śmierci do życia, które się nigdy nie kończy, przechodzenia do rzeczywistości, gdzie nie ma ani cierpień ani łez”. Kaznodzieja zwrócił się do zebranych z gorącym apelem, prosząc:: "Uczyńcie ze swojej choroby i cierpienia narzędzia apostolstwa".

Mszę świętą współcelebrowało wielu kapłanów, z których większość przybyła na Jasną Górę w towarzystwie chorych parafian czy podopiecznych z różnych zakątków Polski. Był także krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych – ks. Wojciech Bartoszek, który zwracając się do pielgrzymów podkreślił: "Jest dzisiaj tutaj na pielgrzymce wielu kapelanów, dziękuję im bardzo za tę obecność. To jest gorący apel do wielu, wielu innych osób i duszpasterzy, i świeckich, i rodzin o to, aby nie opuszczali chorych i towarzyszyli im".

O godz. 13.30 pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej, którą w tym roku, ze względu na niesprzyjający osobom starszym i chorym upał, odprawiono w Bazylice. Po nabożeństwie Drogi  Krzyżowej, której przewodniczył Duszpasterz Chorych archidiecezji częstochowskiej, pielgrzymi oraz ich  opiekunowie wzięli udział w Nabożeństwie Lourdzkim, połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, którego kapłani udzielali w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz w przylegającej do niej Bazylice o godz. 14.30.

Podczas krótkich przerw pielgrzymi mieli okazję w punkcie informacyjnym Apostolstwa Chorych, zapisać się do tej wspólnoty lub zamówić prenumeratę miesięcznika. Mogli także za dobrowolną ofiarę nabyć aktualne numery "Apostolstwa Chorych".

(red.)

Pielgrzymki, Wydarzenia

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.10.2021