Spotkanie Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Członkowie Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych dyskutowali o dzieciach cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni oraz o zabiegu histerektomii.

zdjęcie: Ryszard Hołubowicz, www.commons.wikimedia.org

Katolicka Agencja Informacyjna

2019-03-18

Wentylacja dzieci cierpiących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA1) oraz wymiar bioetyczny karty LGBT - to główne tematy dzisiejszych obrad Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, które odbyły się w Warszawie pod przewodnictwem bpa Józefa Wróbla. Rozmawiano również o ostatnim dokumencie Stolicy Apostolskiej na temat histerektomii, czyli usunięcia macicy.

- Watykan zaznacza, że przeprowadzona w określonej sytuacji histerektomia nie ma nic wspólnego ze sterylizacją, która zgodnie z nauką Kościoła katolickiego pozostaje niedopuszczalna. Dotyczy to sytuacji, gdy narządy rodne nie są w stanie chronić płodu do chwili porodu, czyli nie są w stanie pełnić swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej – powiedział bp Wróbel.

W odpowiedzi na pytania środowiska medycznego Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych przygotował specjalny dokument poświęcony sytuacji dzieci chorych na SMA1, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. – Lekarze spotykają się z sytuacjami trudnymi, w których rodzą się pytania o granice między eutanazją a terapią daremną. Eutanazja jest pozbawieniem dziecka możliwości do życia, które może być uznawane za jego uśmiercenie – dokonane wprost, bądź przez zaniedbanie wynikające z opuszczenia dziecka – tłum czy bp Wróbel.

– Z punktu wiedzenia nauki Kościoła katolickiego na temat szacunku dla każdego życia, eutanazja jest niedopuszczalna. Natomiast uporczywa terapia to podtrzymywanie życia w stanie terminalnym za wszelką cenę, co jest podtrzymywaniem cierpienia dziecka i wydłużaniem jego agonii – zwrócił uwagę bp Wróbel.

Podkreślił, że decyzje w sytuacjach granicznych powinno podejmować gremium specjalistów z różnych dziedzin. – Mają oni środki do tego by stwierdzić, czy danemu dziecku można pomóc podtrzymując jego życie, czy też jest to już stan terminalny i należy pozwolić mu umrzeć. Podtrzymywanie jego życia nazywane jest terapią daremną – zwrócił uwagę przewodniczący Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

W czasie posiedzenia podjęto również temat karty LGBT. – Dotyczy ona nie tylko osób, które mają odmienną od heteroseksualistów orientację seksualną, a więc nie tylko homoseksualistów czy lesbijek, ale również osoby biseksualne oraz osoby transgenderyczne i transseksualne. Często pojawia się pytanie – na ile dane osoby odpowiadają za swoją orientację, czy jest ona do zmiany, czy na ile można im pomóc. Badania pokazują, że jest to bardzo złożone zagadnienie – przyznał bp Wróbel.

Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych zajmuje się monitorowaniem procesów legislacyjnych i wyrażaniem opinii Kościoła na tematy bioetyczne, głos w dyskusji w sferze publicznej na ten temat, np. w formie oświadczeń bądź konferencji prasowych; śledzeniem procesu ratyfikacji konwencji bioetycznej Rady Europy. Podstawowa działalność Zespołu to głos doradczy, ekspercki w Konferencji Episkopatu Polski; Zespół współpracuje z Radą KEP ds. Rodziny.

Przewodniczącym Zespołu od 13 marca 2018 r. jest Józef Wróbel, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Zastąpił na tym miejscu abpa Henryka Hosera SAC, biskupa-seniora diecezji warszawsko-praskiej i pierwszego przewodniczącego Zespołu, powołanego w 2008 r.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
8 9 10 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 24.04.2019