Dzień Chorego w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach

W Tychach już w niedzielę 10 lutego zainicjowano uroczyste świętowanie Dnia Chorego.

zdjęcie: Aneta Idczak

2019-02-11

Miało ono miejsce w Szpitalu Wojewódzkim, rozpoczęło się uroczystą Eucharystią w szpitalnej kaplicy pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, której przewodniczył ks. Łukasz Stawarz, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia.

W słowie skierowanym do chorych ks. Stawarz nawiązał do papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie, akcentując potrzebę obdarowywania chorych, które jest czymś więcej niż tylko zwykłym dawaniem np. leków czy jedzenia. W obdarowywaniu chodzi bowiem o to, by podarować siebie, swój czas, swoją uwagę, swój talent, czuły dotyk, wysłuchanie, uśmiech, modlitwę, pomoc. To jest najważniejsze.

Podczas Mszy św. można było przyjąć Sakrament Chorych, a po zakończonej liturgii wysłuchać koncertu zespołu gospel Gods Property pod kierownictwem Adama Saszki.

Muzyka gospel zapewniła wspaniałe podkreślenie tego ważnego i potrzebnego święta. Żywiołowe wykonanie piosenek na chwałę Pana Boga porwało do tańca zgromadzonych w szpitalnej kaplicy, tak, że choć na chwilę mogli zapomnieć o chorobie i szpitalnej codzienności. Były też momenty muzycznie melancholijne przeplatane świadectwem czy modlitwą.

Drugim dniem świętowania jest poniedziałek – również odbędzie się Msza św. dla chorych z błogosławieństwem lurdzkim, swój udział zapowiedzieli Rycerze Kolumba, a także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11, która uczęszcza na zajęcia Koła Wolontariatu, gdzie jest uwrażliwiana nie tylko na potrzeby ludzi chorych, ale także osób ubogich czy starszych wiekiem.

Już po raz 27. odbędzie się Światowy Dzień Chorego, przypada on zawsze 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W wielu miejscowościach w Polsce odbędą się wydarzenia, zwracające uwagę na potrzeby ludzi chorych oraz przypominające o tym, że choroba jest częścią życia.

Autorzy tekstów, Idczak Aneta, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 20.06.2019