Obchody XXVII Światowego Dnia Chorego

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji, z myślą o chorych oraz tych, którzy zajmują się nimi na co dzień, w całej Polsce podejmowane są różne inicjatywy.

2019-01-30


Diecezja bielsko-żywiecka

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego br., bp Roman Pindel będzie sprawował Eucharystię o godzinie 14:00 w szpitalu w Oświęcimiu. O tej samej porze biskup Piotr Greger będzie przewodniczył Eucharystii, po której odwiedzi personel i pacjentów bielskiego hospicjum św. Jana Pawła II. Biskup Piotr odwiedzi również chorych w szpitalu w Bystrej Śląskiej.

Archidiecezja częstochowska

Centralne uroczystości będą miały miejsce w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Mszy św o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Diecezja gliwicka

Z okazji wspomnienia NMP z Lourdes, w dniu 11 lutego 2019 r. odbędzie się pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych, starszych, emerytów i rencistów do Lubecka. Rozpoczęcie spotkania o godz. 10.00.

W tym samym dniu o godz. 13.30 Biskup Emeryt Gerard Kusz odprawi Mszę Świętą oraz odwiedzi chorych w Szpitalu Onkologicznym w Gliwicach.

Diecezja kaliska

Centralne obchody Dnia Chorego w diecezji kaliskiej odbędą się w dniu 11 lutego w kościele katedralnym parafii pw. św. Mikołaja w Kaliszu ul. Kanonicka 5. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 Mszą św. dla chorych, której przewodniczył będzie Ordynariusz naszej diecezji Ksiądz Biskup Edward Janiak. Podczas Mszy św. udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych.

Archidiecezja katowicka

Z okazji Światowego Dnia Chorego Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc wydał specjalny komunikat, w którym zaprasza osoby chore na Mszę św. sprawowaną w ich intencji, Będzie jej przewodniczył w dniu 11 lutego o godz. 10.00 w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej – Goduli. Dzięki transmisji przez archidiecezjalne Radio eM również chorzy przebywający w dimach są zaproszeni do duchowej łączności. Ksiądz Arcybiskup zachęca także do tworzenia wspólnoty Apostolstwa Chorych, wspierającej dzieła ewangelizacyjne i misyjne.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

W dniu 11.02.2019 r. Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas Im. Biskupa Czesława Domina, ul. Wiejska 9 w Darłowie organizuje Dzień Chorego.

Program Dnia Chorego:
11.00 - Msza Święta (Kaplica w Hospicjum). Uroczystej Liturgii przewodniczył będzie biskup Krzysztof Zadarko.
12:00 - Przerwa
13:00 - Wprowadzenie w temat: „Dzień Chorego - Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie" - bp Krzysztof Zadarko
13:30 - Wykład i warsztat z trenerem personalnym Konradem Mężyńskim - porozmawiamy o: miłości i lęku, wybaczaniu, czym jest choroba i jak ja odczytać, czym jest zdrowie (fizyczne, psychiczne, emocjonalne), relacjach (zdrowych i tzw. toksycznych, czym są słowa Jam Jest Tu i Teraz.

Osoby chętne proszone są o zgłoszenie udziału pod nr telefonu: 606 600 250.

Archidiecezja lubelska

Tradycją obchodów Światowego Dnia Chorego w Lublinie stało się spotkanie z chorymi dziećmi w obecnym Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Corocznie też z tej okazji Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowuje dla małych pacjentów upominki. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w środę, 6 lutego 2019 r. (środa). Rozpocznie je o godz. 14.00 Msza Święta pod przewodnictwem bpa Mieczysława Cisło w kaplicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. prof. Antoniego Gębali. Po Mszy św. dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej – ks. Wiesław Kosicki wraz z piłkarkami MKS Perła Lublin i wolontariuszami uda się na wybrane oddziały, by wręczyć chorym dzieciom przygotowane upominki.

Centralne obchody 27. Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej odbędą się 11 lutego (poniedziałek) w Archikatedrze Lubelskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik. Jak co roku w sposób szczególny do udziału w spotkaniu zaproszenie są wszystkie osoby chore i cierpiące, a także ich rodziny, wolontariusze oraz pracownicy służby zdrowia, hospicjów, domów opieki i wszystkich miejsc niosących pomoc chorym i cierpiącym.

Program spotkania w archikatedrze:
10.00 – Adoracja i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
11.00 – Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego

Jednym ze stałych punktów obchodów Dnia Chorego w Lublinie jest spotkanie w kościele pw. św. Judy Tadeusza przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (ul. Abramowicka 2). Miejscu temu w sposób szczególny patronuje także Matka Boża z Lourdes. Uroczystej Eucharystii w dniu 11 lutego 2019 r. o godz. 18.00 przewodniczył będzie ks. dr Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Metropolitalnej w Lublinie .

Diecezja płocka

„3 lekcje Matki Teresy z Kalkuty” – pod takim tytułem odbędą się obchody Światowego Dnia Chorego w Szpitalu w Ciechanowie (9-11 lutego 2019 r.).

9 lutego, sobota
16.30 Adoracja lekarstwem dla chorego świata – ks. Jarosław Mokrzanowski
17.00 Msza święta z kazaniem

10 lutego, niedziela
16.30 Eucharystia skałą schronienia – ks. Bartosz Szostak
17.00 Msza święta z kazaniem

11 lutego, poniedziałek
16.30 Nie szukaj Boga w zaświatach. On jest przy tobie – o spotkaniu miłości w miłości – ks. Piotr Gadomski
17.00 Msza święta z kazaniem

Archidiecezja poznańska

Z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego serdecznie zapraszamy, wszystkich chorych, cierpiących i posługujących im, na uroczystą Mszę św. z błogosławieństwem na wzór Lourdes, którą odprawi Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek, w niedzielę 10 lutego o godz. 13.30 w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu przy ul. Głogowskiej. Po Mszy św. odbędzie się koncert w domu katolickim.

W sobotę 9 lutego br., w godzinach od 9.00 do 13.00 w Publicznym Gimnazjum Katolickim im. Stanisława Kostki, przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu, odbędzie się tzw. „Biała Sobota”. Lekarze różnych specjalności będą bezpłatnie udzielali porad. Będzie także możliwość przeprowadzenia podstawowych badań laboratoryjnych. Uczestnicy będą mogli skorzystać z różnych bezpłatnych badań profilaktycznych, np.: badanie PSA, osteobus, słuchobus, videodermatoskop, mammobus, badanie spirometrii, badania nowotworu głowy i szyi, fizjoterapia, rehabilitacja kardiologiczna, warsztaty terapii zajęciowej oraz warsztaty kulinarne.

Archidiecezja przemyska

Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z Diecezjalnym Duszpasterzem Chorych, ks. Marcinem Hunią, zapraszają księży kapelanów szpitali, wszystkich chorych, cierpiących, samotnych i niepełnosprawnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Dziennego Pobytu na Uroczystą Mszę św. ofiarowaną w ich intencjach organizowaną z racji XXVII Światowego Dnia Chorego.

Msze św. odbędą się w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. w następujących świątyniach Archidiecezji:

 • Jarosław – Kolegiata pw. Bożego Ciała – godz. 10.00 – abp Adam Szal
 • Przemyśl – pw. Św. Józefa Sebastiana Biskupa – godz. 10.00 – abp Józef Michalik
 • Łańcut – Fara pw. św. Stanisława Biskupa – godz. 10.00 – ks. Konrad Dyrda
 • Przeworsk – Fara pw. Ducha Świętego – godz. 10.00 – ks. Andrzej Dec
 • Brzozów – Bazylika pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Marek Machała
 • Krosno – Centrum medyczno-charytatywne Caritas – godz. 10.00 – ks. Ryszard Pelc
 • Sanok – Fara pw. Przemienienia Pańskiego – godz. 10.00 – ks. Tomasz Stec
 • Ustrzyki Dolne – pw. Józefa Robotnika – godz.11.00 – ks. Paweł Konieczny

Modlitewne spotkanie zakończy się adoracją z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na sposób błogosławieństwa udzielanego w Lourdes.

Wszyscy chorzy, tak z pobliskich, jak i z wyznaczonych parafii, wraz z  opiekunami są zaproszeni do włączenia się we wspólną modlitwę, aby uzyskać nową siłę i MOC do dawania świadectwa w mocy Bożego Ducha.

Diecezja rzeszowska

Centralna uroczystość odbędzie się 11 lutego 2019 r. w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie o godz. 9.00. W czasie uroczystości będzie udzielony sakrament namaszczenia chorych oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Uroczystość będą transmitować: Katolickie Radio Via i Radio Rzeszów.

Ponadto organizowane są następujące spotkania dla osób chorych:

 • 9 lutego, godz. 12.00 - Dom Pomocy Społecznej w Chmielniku
 • 10 lutego, godz. 10.30 - Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie,
 • 10 lutego, godz. 11.00 - Dom Pomocy Społecznej w Cmolasie,
 • 11 lutego, godz. 11.00 - Dom Pomocy Społecznej - Rzeszów, ul. Załęska,
 • 11 lutego, godz. 14.30 - Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie,
 • 12 lutego, godz. 13.00 - Dom Pomocy Społecznej w Rudzie (Kamionka),
 • 17 lutego, godz. 11.00 - oddział paliatywny w Rzeszowie.

Diecezja sandomierska

W tym roku przypada Jubileusz 10-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim. Z tej okazji w Światowy Dzień Chorego, 11 lutego, w kościele św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, natomiast o godz. 12.30 odbędzie się występ Zespołu Ludowego „Jacy Tacy” działającego przy WTZ w Janowie Lubelskim.

Diecezja sosnowiecka

W przededniu przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego, 9 lutego o g. 10.00, serdecznie zapraszamy wszystkie osoby dotknięte cierpieniem do bazyliki katedralnej w Sosnowcu na wspólną modlitwę. W czasie Mszy św. zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

Diecezja świdnicka

W związku z obchodami Światowego Dnia Chorego w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. o godzinie 12.00 w Katedrze Świdnickiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji chorych pod przewodnictwem JE ks. bpa Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego. Podczas Eucharystii chorym zostanie udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych.

Diecezja tarnowska

W tym dniu w parafiach i szpitalach diecezji tarnowskiej będą odbywały się nabożeństwa połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych. Caritas Diecezji Tarnowskiej przygotowała na Światowy Dzień Chorego 20 tysięcy obrazków, które chorzy otrzymają w trakcie nabożeństw w szpitalach i parafiach.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia będą miały w tym roku miejsce w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Uroczystej Eucharystii o godz.15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Eucharystię poprzedzi Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po Mszy świętej zaplanowane jest spotkanie z chorymi.

W obchody Dnia Chorego włączą są także dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas. Odwiedzą oni swoich rówieśników na oddziałach szpitalnych obdarowując dobrym słowem, uśmiechem oraz drobnym upominkiem dzięki wsparciu Carrefour Dębica, Carrefour Nowy Sącz i indywidualnych darczyńców.

Wizyty będą miały miejsce w szpitalu w Dębicy w czwartek, 7 lutego o 11.00. (SKC z Zespołu Szkół w Latoszynie), w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie w poniedziałek, 11 lutego o 11.00 (SKC z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie) i w szpitalu w Nowym Sączu w czwartek, 14 lutego o 11.00 (SKC z Szkoły Podstawowej nr 17 w Nowym Sączu).

Archidiecezja warmińska

Z okazji Światowego Dnia Chorych, 11 lutego 2019 roku o godz. 12.00 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odbędzie się Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Liturgii przewodniczyć będzie Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński.

Archidiecezja warszawska

Kard. Kazimierz Nycz o godz. 8.00 odprawi Mszę św. w Szpitalu na Solcu, natomiast biskup pomocniczy Rafał Markowski o godz. 15.00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

Diecezja warszawsko-praska

8 lutego:
prezentacja Orędzia Papieża Franciszka - Śródmiejskie Centrum Kliniczne (ul. Poznańska 22)

10 lutego:
Eucharystia w Bazylice Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście)

11 lutego:
Eucharystia i nabożeństwo dla chorych. Sanktuarium MB z Lourdes (ul. Wileńska 69)
Program okolicznościowy dla chorych dzieci, Szpital Dziecięcy im. prof. Bogdanowicza (ul. Niekłańska 4/24)
Eucharystia i spotkania okolicznościowe z udziałem pacjentów, rodziców i personelu Centrum Zdrowia Dziecka (Al. Dzieci Polskich 20)
Eucharystia z sakramentem namaszczenia chorych, Mazowiecki Szpital Bródnowski (ul. Kondratowicza 8)

12 lutego:
Błogosławieństwo kaplicy i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), Międzyleski Szpital Specjalistyczny (ul. Bursztynowa 2)

14 lutego:
Eucharystia i spotkania z pensjonariuszami w Domu Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni

Diecezja włocławska

9 lutego – Parafia Wniebowzięcia NMP w Warcie
godz. 10.00 - Spotkanie z chorymi w szpitalu w Warcie
godz. 11.00 - Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Meringa z Sakramentem Namaszczenia Chorych

11 lutego – Parafia św. Bogumiła w Kole
godz. 17.30 - program słowno-muzyczny
godz. 18.30 - Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Meringa z Sakramentem Namaszczenia Chorych, transmisja w TV TRWAM i Radio Maryja

12 lutego – Dom Pomocy Społecznej w Raciążku
godz. 10.30 Spotkanie z podopiecznymi i pracownikami Domu Pomocy Społecznej w Raciążku
godz. 11.30 Eucharystia w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Raciążku, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Meringa

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

W tym roku po raz pierwszy z okazji Światowego Dnia Chorego zostaną przyznane wyróżnienia „Lubuski Samarytanin” dla osób, instytucji i stowarzyszeń w sposób przykładny świadczących pomoc chorym. Nagrodę „Lubuski Samarytanin” ustanowił bp Tadeusz Lityński. Jak wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych oraz wnioskodawca ustanowienia tego wyróżnienia, chodzi o dostrzeżenie tych, którzy ze szczególnym oddaniem pełnią opiekę nad osobami chorymi. „Chodzi też o to, by obalić powszechnie panujący stereotyp nieczułej wobec pacjenta i nastawionej wyłącznie na zysk służby zdrowia” - wyjaśnia ks. Duszczak. Zdaniem diecezjalnego duszpasterza jest wiele pięknych przykładów bezinteresowności, zaangażowania i troski, zarówno jeśli chodzi o poszczególnych pracowników służby zdrowia, jak i wolontariuszy oraz placówki medyczne, czy stowarzyszenia i inne instytucje. Laureatów nagrody wskazuje biskup zielonogórsko-gorzowski. Wspomaga go kapituła wyróżnienia złożona z duszpasterzy oraz świeckich przedstawicieli środowisk medycznych. Tegorocznych laureatów pierwszej edycji „Lubuskiego Samarytanina” poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w piątek 9 lutego o godz. 17.00 w Nowosolskim Domu Kultury.

Ponadto z okazji Światowego Dnia Chorego okolicznościowe msze św. i nabożeństwa dla chorych zostaną odprawione w wielu parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

Piątek 9 lutego

 • Nowa Sól

godz. 15.00 - Msza św. w intencji pracowników służby zdrowia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)
godz. 17.00 - Gala z przyznaniem wyróżnienia „Lubuski Samarytanin” (Nowosolski Dom Kultury)

Sobota 10 lutego

 • Gorzów Wlkp.

godz. 10.30 - Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski)
godz. 12.00 - Odwiedziny pacjentów na oddziale dziecięcym i oddziale hematologii Szpitala Wojewódzkiego

 • Nowa Sól

godz. 10.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych pod przewodnictwem ks. Roberta Patro (Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ)
godz. 14.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunt (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)
godz. 15.00 - Koncert dedykowany chorym, spotkanie z chorymi i poczęstunek (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)

 • Głogów

godz. 10.00 - Czuwanie modlitewne z udziałem wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża (Głogowski Szpital Powiatowy)
godz. 11.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy (kaplica szpitalna), po liturgii odwiedziny chorych i spotkanie z pracownikami szpitala

Poniedziałek 11 lutego

 • Zielona Góra

godz. 10.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy (kaplica Szpitala Wojewódzkiego), po liturgii odwiedziny pacjentów na oddziałach chirurgii naczyń i hematologii
godz. 10.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Mirosława Żadziłko (kościół pw. św. Józefa)
godz. 12.00 - Spotkanie z pracownikami Szpitala Wojewódzkiego
godz. 12.30 - Odwiedziny chorych w Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw

 • Rokitno

godz. 11.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych (bazylika rokitniańska)
godz. 13.00 - Msza św. w intencji pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej nr 58 (kaplica DPS)
godz. 14.30 - Msza św. w intencji pensjonariuszy Domu Seniora "Pogodna Jesień"

 • Obrzyce

godz. 10.00 - Msza św. w intencji pacjentów pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kugielskiego, odwiedziny chorych i spotkanie z personelem (Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych)

 • Gorzów Wlkp.

godz. 11.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Antoniego Trzyny (Hospicjum św. Kamila)
godz. 17.00 - Nabożeństwo z udzieleniem sakramentu chorych (Szpital Wojewódzki)

 • Żary

godz. 9.00 - Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Burzyńskiego (kościół pw. Świętego Krzyża)
godz. 10.30 - Spotkania z chorymi (Szpital na Wyspie i Szpital 105)
godz. 12.00 - Modlitwa Anioł Pański i spotkania z chorymi (Hospicjum św. Brata Alberta)

 

Autorzy tekstów, redakcja, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 12.07.2024