Dzień Dziecka Utraconego

15 października obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego. W tym dniu modlimy się zarówno za dzieci zmarłe, ale też za ich rodziców i krewnych, którzy w tej trudnej sytuacji potrzebują wsparcia.

zdjęcie: Diecezja Toruńska

Oprac. s.M. Aleksandra Leki

2018-10-12

Jak co roku, w poszczególnych diecezjach sprawowane będą Msze św. za dzieci zmarłe przed narodzeniem, za ich rodziców i krewnych oraz odbędą się pochówki dzieci utraconych.

 • Diecezja bielsko-żywiecka

W niedzielę 14 października 2018 roku w salkach budynku parafialnego obok kościoła św. Józefa (os. Złote Łany, ul. Tuwima 62) o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z Angeliką Felka, mamą po stracie i autorką książki „Naznaczeni łaską. Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka”. O godz. 17.15 będzie miała miejsce modlitwa różańcowa, po niej o godz. 18.00 Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.

W poniedziałek, 15 października 2018 r., o godz. 15.00 w kościele pw. św. Małgorzaty w Bielsku-Białej – Kamienicy rozpocznie się różaniec, a po nim o godz. 15.30 Msza św. w intencji rodziców i rodzin dzieci nienarodzonych. Po Mszy św. nastąpi przejście na Cmentarz Komunalny w Bielsku-Białej – Kamienicy i złożenie urn w grobie dzieci nienarodzonych.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja bydgoska

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego w niedzielę 14.10.2018 r. w kaplicy bydgoskiego Szpitala im. J. Biziela (ul. Ujejskiego 75) o godz. 10.00 sprawowana będzie Msza Święta. W tym samym dniu dzieci przedwcześnie zmarłe będą wspominane podczas modlitwy przy Grobie Dziecka Utraconego (godz. 15.00, cmentarz komunalny przy ul. Wiślanej – kwatera dziecięca).

W poniedziałek 15.10.2018 r. o godz. 18.30 w kościele p.w. Świętej Jadwigi Królowej (ul. Wojska Polskiego 7) sprawowana będzie Msza Święta w intencji rodzin po stracie dziecka, po niej  – modlitwa różańcowa z rozważaniami rodziców.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifArchidiecezja częstochowska

Rodzice, którzy doświadczyli śmierci swoich dzieci w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji oraz ich bliscy i ci, którzy pragną się modlić w intencji rodzin dotkniętych stratą dzieci, w poniedziałek 15 października zaproszeni są do częstochowskiego sanktuarium św. Józefa (Częstochowa, ul. Okrzei 41). Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 modlitwą różańcową. W programie przewidziana jest również Eucharystia (godz. 18.00), po niej – prelekcja s. Ewy – Joanny Jędrzejak, Prezes Fundacji Ewangelium Vitae „Non omnis moriar... Co warto ocalić?” i adoracja, podczas której każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja ełcka

W ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego w poniedziałek, 15 października o godzinie 16.00 w Katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku, odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji rodziców, którzy doświadczyli straty swoich dzieci, połączona z pochówkiem dzieci utraconych. Grób Dzieci Utraconych znajduje się na Cmentarzu Komunalnym nr 1 przy ul. Cmentarnej.

 • Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę (13 października) o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 104 dzieci.

W Szczecinku, także w sobotę 13 października, odbędzie się siódmy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym.

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 13 października w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych.

Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 13 października o godz. 11.00 w kościele pw. św. Faustyny, a po Eucharystii ok. godz. 12.10 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.

Pierwszy raz zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego) o godz. 13.00 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 14.00 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych. Pochowanych zostanie około 70 dzieci.

W Darłowie 14 października odbędą się obchody Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 12.00 sprawowana będzie w kościele Mariackim, a po Eucharystii na rynku zostaną wypuszczone balony.  Na nich można wypisać imiona swoich dzieci utraconych. Fundacja „Morze Miłości” nadal zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Darłowie.

W kilku miejscach w diecezji modlitwa za rodziców po stracie dziecka trwa przez cały rok:
- w kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, nie tylko w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, ale także w wyniku choroby, wypadku czy śmierci samobójczej;
- w Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka;
- w Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów);
- w Darłowie w każdą drugą środę miesiąca w kościele oo. franciszkanów sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja legnicka

Z myślą o rodzicach i krewnych dzieci zmarłych przed urodzeniem Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli przy ul. Orlej 32 w Lubinie proponuje udział w grupie wsparcia dla osób po stracie dziecka. Spotkania grupy są bezpłatne, anonimowe i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać. Pierwsze spotkanie: 15 października 2018, godz. 17.30-19.00, kolejne spotkania w II i IV poniedziałek miesiąca od 17.30-19.00.

 • Diecezja łomżyńska

W sobotę 13 października 2018 r. przed Ogólnopolskim Dniem Dziecka Utraconego, odbędą się kolejne pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami, których ciała nie zostały odebrane ze szpitali znajdujących się na terenie naszej diecezji, bądź rodzice pozostawili je tam świadomie, aby zostały pochowane w Grobach Dzieci Utraconych.

Pogrzeby Dzieci Utraconych odbędą się w następujących miastach:
• 15 października br., godz. 12:00 w Wyszkowie w parafii pw. św. Wojciecha, ul. Kościuszki 19,
• 13 października br., godz. 10:00 w Grajewie w parafii MB NP, ul. Wojska Polskiego 98,
• 13 października br., godz. 10:00 w Kolnie w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, ul. Ks. Jana Grajewskiego 2,
• 13 października br., godz. 10:00 w Łomży w parafii Bożego Ciała, ul. Przykoszarowa 26,
• 13 października br., godz. 10:00 w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, ul. Szwedzka 2a,
• 13 października br. godz. 10:00 w Ostrowi Maz. w parafii Wniebowzięcia NMP, ul. 3 Maja nr 3,
• 13 października br., godz. 10:00 w Zambrowie w parafii pw. Ducha Świętego, ul. Papieża Jana Pawła II nr 1.

Na tę uroczystość zaproszeni są wszyscy, którzy chcą pożegnać dzieci zmarłe przed narodzeniem oraz wesprzeć ich rodziców.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifArchidiecezja przemyska

W sobotę, 13 października 2018 r. o godz. 10.00 w Kościele pw. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli w Krośnie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Po Eucharystii trumna ze zmarłymi dziećmi zostanie złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. W tym roku zostanie pochowanych 40 dzieci.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja radomska

Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego będą miały miejsce w poniedziałek 15 października 2018 roku o godz. 14.30 w Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Rodzice, którzy stracili dziecko, są zaproszeni na spotkanie i Mszę św. w ich intencji.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja sandomierska

Msza święta w intencji dzieci utraconych będzie sprawowana 15 października o godz. 15.00 w kaplicy cmentarnej na Sobowie (Tarnobrzeg, ul. Kościelna 1c).

 • Diecezja siedlecka

15 października w katedrze siedleckiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji rodziców dzieci, które zmarły przed przyjściem na świat. Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kazimierza Gurdy odbędzie się o godz. 12.00. Po Mszy Świętej do Grobu Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Janowskiej złożone zostaną trumienki z doczesnymi szczątkami Dzieci, których Rodzice zdecydowali się na taką formę pogrzebu. 

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifArchidiecezja szczecińsko-kamieńska

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego przewidziane są na dwa dni.

Centralne obchody odbędą się w sobotę 13 października:
- godz. 15.00 – pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych;
- godz. 16.00-18.00 – możliwość odwiedzenia siedziby Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie), pomocy w przygotowaniu wieczornego spotkania, wypicia ciepłej herbaty, spotkania się i porozmawiania, jak również zapoznania się z możliwościami pomocy Poradni;
- godz. 18.00 – Msza święta w intencji rodziców po stracie w parafii św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 28;
- godz. 19.15 – spotkanie dla rodziców po stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie).

W niedzielę 14 października o godz. 15.00 przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 80F) będzie miała miejsce wspólna modlitwa – Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie dzieci.

 • https://opoka.org.pl/images/pix.gifDiecezja toruńska

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji toruńskiej rozpoczną się w sobotę 13 października. W tym dniu o godz. 8.00 rozpocznie się Msza św. w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Po Mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 r.

W niedzielę 21 października w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie o godz. 13.30 sprawowana będzie  Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w salkach parafialnych, podczas którego będzie można podzielić się swoim doświadczeniem i wysłuchać świadectwa innych.


Modlitwa za dziecko zmarłe przed narodzeniem

Jezu, Ty mówiłeś: „proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie”. Jesteś jedynym Zbawicielem i Dawcą łaski, przywracasz nam życie Boże i zapewniasz wieczne mocą swego odkupienia. Twemu miłosierdziu, posłuszni słowom: „nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do Mnie”, polecamy naszą córkę / naszego syna. Prosimy też, utwierdź nasze przekonanie, że dziecko, które opłakujemy, ogarnie ojcowska miłość Boga Stwórcy. Amen.

Autorzy tekstów, redakcja, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
14 15 16 17 18
19 20 22 23 24 25
26 27 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 21.05.2019