Hanna Chrzanowska patronką policealnej szkoły medyczno-społecznej w Krakowie

Imię Hanny Chrzanowskiej 1 lutego 2018 r. nadano Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie.

zdjęcie: www.zjewm.krakow.pl

2018-02-02

„To powrót do tradycji i zaszczyt dla społeczności szkolnej, iż patronką szkoły medyczno-społecznej jest wielka humanistka, pielęgniarka, pełna miłosierdzia poetka, „wielki człowiek” – można przeczytać na stronach Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie, która od 1 lutego nosi imię Hanny Chrzanowskiej. Dyrekcja i grono pedagogiczne szkoły chce swoim uczniom i słuchaczom przekazywać idee bliskie Patronce, w zawodach, w których kształcą.

Imię Hanny Chrzanowskiej Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych w Zespole Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie nadano uchwałą Zarządu Województwa Małopolskiego, które jest organem prowadzącym szkołę.

„Hanna Chrzanowska wyznawała zasadę, że drugi człowiek to dla nas wszystkich najwyższa wartość, a każdy z nas powinien dążyć do czynienia dobra innym ludziom. Dlatego cieszę się, że teraz uczniowie, słuchacze i absolwenci szkoły realizują dzieło wielkiej Małopolanki i będą je kontynuować w swojej codziennej pracy – podkreśla Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i przypomina, że w Polsce, ale i w całej Europie, z roku na rok przybywa osób starszych: - Dlatego tak ważne jest, abyśmy w odpowiedni sposób edukowali osoby, które będą w profesjonalny sposób przygotowane do pracy z seniorami. Dzięki temu będą mogli nie tylko spełniać ich podstawowe potrzeby, ale też sprawi, że ich życie będzie po prostu łatwiejsze. W uczniach staramy się też zaszczepić duże poczucie empatii, które sprawi, że opiekunowie środowiskowi czy medyczni będą dla osób starszych nie tylko ogromnym wsparciem, ale i prawdziwymi przyjaciółmi”– zaznacza Grzegorz Lipiec.

Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie to bezpłatna szkoła o profilu medycznym i społecznym, w której zarówno młodzież, jak i dorośli mogą uczyć się nie tylko zawodu opiekunów medycznych czy środowiskowych. Profesjonaliści kształcą też przyszłe pokolenia osób zajmujących się dziećmi, osobami starszymi oraz asystentów osób niepełnosprawnych. W krakowskiej szkole można uczyć się także ortoptyki, czyli pracy nad zaburzeniami wzroku oraz leczenia ich za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Zawodu uczą się również protetycy słuchu, technicy optycy, technicy sterylizacji medycznej oraz terapeuci zajęciowi.

„Są to zawody zaufania publicznego, dlatego niezbędne są kompetencje personalne i społeczne” – podkreślają odpowiedzialni za szkołę i dodają, że misją placówki jest „Nauka w trosce o zdrowie i życie”.

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, działaczką charytatywną, pedagogiem, instruktorką i prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. W Krakowie ściśle współpracowała z ks. Karolem Wojtyłą – a później biskupem i kardynałem. 28 kwietnia br. w krakowskich Łagiewnikach zostanie ogłoszona błogosławioną.

Autorzy tekstów, KAI, Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

18

19

20

21

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 27.01.2023