redakcja, Autorzy tekstów, Teksty polecane

II Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych i ich Rodzin do LOURDES

Apostolstwo Chorych

dodane 2017-02-05 21:41

zdjęcie: en.lourdes-france.org

W dniach od 8-16 maja br. odbędzie się pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych wraz z rodzinami do Lourdes. Podajemy szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia.

Przed nami II edycja archidiecezjalnej pielgrzymki osób chorych, niepełnosprawnych, ich najbliższych oraz wszystkich chętnych do Lourdes. Wydarzenie zaplanowaliśmy w dniach 8-16 maja br. Przejazd nastąpi specjalnym pociągiem.    Pielgrzymka do Lourdes nie jest wyłącznie ofertą biura pielgrzymkowego. Jej organizację wspiera Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, instytucje kościelne oraz PKP. Zarówno organizatorzy, lekarze, jak i osoby, które zadeklarują chęć służby chorym uczestniczą w kosztach tego wydarzenia. Mając na uwadze odległość, jaka dzieli nas od Lourdes, organizacja kolejowej pielgrzymki wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi. Warto jednak postawić na jej owoce duchowe, z których skorzystają zarówno pątnicy, jak również ci, którzy okażą im życzliwość i wsparcie organizacyjne.  Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie może stać się też cennym darem rodziny i przyjaciół dla bliskiej osoby, doświadczonej chorobą albo przeciwnościami wieku.

Dlaczego właśnie Lourdes?

Odpowiadając na przesłanie skierowane przez Matkę Bożą do św. Bernadetty Soubirous, podejmujemy drugi raz – na wzór wielu krajów – wyjazd o charakterze diecezjalnym (metropolitalnym) dając pierwszeństwo osobom chorym. Wszak Lourdes nazywane jest światową stolicą chorych. Z tym sanktuarium św. Jan Paweł II związał obchody Światowego Dnia Chorego.

Kto organizuje pielgrzymkę?

Koordynatorem przedsięwzięcia jest ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach, przy znaczącym wsparciu księży: Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych i Michała Orlika, asystenta kościelnego Katolickich Stowarzyszeń: Lekarzy Polskich oraz Pielęgniarek i Położnych (oddziały śląskie). Za stronę merytoryczno-formalną pielgrzymki odpowiada Biuro Podróży PL Travel z Katowic (p. Stanisław Rasiński, dyrektor generalny). Warto zaznaczyć, że z pielgrzymami wyruszy bp Marek Szkudło.

Kogo zapraszamy do Lourdes?

Uprzywilejowanymi pielgrzymami będą chorzy i niepełnosprawni, choć inicjatywa przeznaczona jest – podobnie jak dwa lata temu – dla wszystkich chętnych. Organizatorzy zapewniają uczestnikom profesjonalną opiekę medyczną. Udział w pielgrzymce potwierdzili lekarze różnych specjalizacji oraz pielęgniarki. Nie zabraknie wolontariuszy Katolickiej Fundacji „Młodzi dla młodych”. Wszyscy oni jako pielgrzymi włączą się w opiekę nad najbardziej potrzebującymi. Każdy chory potrzebujący stałej opieki, winien pielgrzymować z osobą wspierającą.

Dlaczego pociągiem?

Biorąc pod uwagę doświadczenia sprzed dwóch lat, dla osób cierpiących podróżowanie pociągiem na tak znacznych odległościach stanowi najlepsze rozwiązanie: daje poczucie bezpieczeństwa, służy integracji, modlitwie i duchowemu przygotowaniu do pielgrzymki. Ponadto, umożliwia – przynajmniej wizualne – podziwianie poszczególnych regionów Europy.

W stosunku do ostatniego razu, dzięki finansowemu wsparciu przejazdu przez darczyńców i przyjaciół Pielgrzymki do Lourdes, udało się podnieść standard podróży. Skład pociągu utworzą wagony sypialne (przedziały wyłącznie trzyosobowe). Skład – celem umożliwienia wzajemnej komunikacji – będzie odpowiednio nagłośniony. W każdym wagonie do dyspozycji pielgrzymów będzie konwojent Wars-u oraz osoba wyznaczona przez organizatora. Tym razem przewoźnik wyznaczył trasę do Francji przez Niemcy.

Zakwaterowanie i wyżywienie w Lourdes

Miejsca noclegowe dla wszystkich uczestników zarezerwowano w Domu Pielgrzyma „Notre Dame”. Budynek bez barier architektonicznych może pomieścić w prostych, a zarazem komfortowych warunkach nawet 900 pielgrzymów. Usytuowano go nad brzegiem rzeki Gave de Pau – naprzeciw bazyliki sanktuaryjnej. Wyjątkowość Domu Pielgrzyma polega m.in. na tym, że funkcjonuje jak szpital, zapewniając właściwą opiekę chorym i niepełnosprawnym.  Grupa z Katowic będzie ulokowana w jednym skrzydle Domu Pielgrzyma. Do naszej dyspozycji pozostaną klimatyzowane pokoje 2-, 3- i 6-osobowe (w tych ostatnich są dostępne dwie niezależne toalety, podobnie z natryskami), sale spotkań, cztery jadalnie, dyżurki lekarskie, gabinety zabiegowe, wózki dla chorych i osłabionych oraz taras z widokiem na sanktuarium. Organizatorzy zapewnią pielgrzymom „wzmocnione” śniadanie, ciepłą obiadokolację i dostęp do aneksów kuchennych celem przygotowania prostych posiłków np. kanapek. Celem ułatwienia przemieszczania się po Lourdes, pielgrzymi będą podzieleni na 7 grup pięćdziesięcioosobowych pod przewodnictwem lidera i przy wsparciu lekarza, pielęgniarki oraz kapłana.

Program pielgrzymki

Podczas czterodniowego pobytu w Sanktuarium poznamy m.in. miejsca związane z życiem św. Bernadetty, pomodlimy się przy Cudownej Grocie, w bazylice Niepokalanego Poczęcia, w tzw. bazylice różańcowej, w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wraz z innymi pielgrzymami będziemy uczestniczyli w międzynarodowej Mszy św., celebrowanej m.in. przez abp. Wiktora Skworca, bp. Marka Szkudły, a także hierarchów z różnych stron świata. Przeżyjemy Drogę Krzyżową; będziemy uczestniczyć w procesjach: eucharystycznej (po południu) i maryjnej (o godz. 21) ze świecami. Chorzy i niepełnosprawni, a także w zależności od możliwości – pozostali pielgrzymi, będą mogli skorzystać z kąpieli w basenach wypełnionych wodą z cudownego źródła, wspieranej modlitwą wiernych. Kolejny raz zawierzymy duchowieństwo, diecezjan, z osobami chorymi Matce Bożej.

Ostatni dzień pobytu w Lourdes będzie zarezerwowany na indywidualną modlitwę, ciszę oraz zakup pamiątek.

Użyteczne informacje:

Na czas przejazdu z Katowic do Lourdes i pobytu w Lourdes pielgrzymi winni zaopatrzyć się w odpowiedni suchy prowiant. Konwojenci poszczególnych wagonów zapewniają pielgrzymom dostęp do wrzątku. W wagonach obowiązuje całkowity zakaz palenia i gotowania wody przez podróżnych. Dla smakoszów: w wagonie konferencyjnym będzie dostępna za dowolną ofiarę kawa z ekspresów ciśnieniowych; zaś w drodze powrotnej można będzie nabywać duże kanapki (bagietka, szynka, ser, masło) za symboliczne 1 €.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA TUTAJ

PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1/2 (8/9 maja): POLSKA – FRANCJA
8 maja (poniedziałek) ok. godz. 22.30 podstawienie pociągu, odprawa na dworcu PKP w Katowicach,
ok. godz. 0.30 błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa;
9 maja ok. godz. 1.00 odjazd pociągu, krótkie informacje organizacyjne i modlitwa przed spoczynkiem,
tranzytowy przejazd do Lourdes (ok. 36 godzin).

We wtorek na trasie:
godz. 8.45 - Informacje organizacyjne
godz. 9.00 - Jutrznia i konferencja o pielgrzymowaniu
godz. 10.30 - Msza święta
godz. 14.30 - Konferencja z Koronką do Miłosierdzia
godz. 17.00 - Nabożeństwo majowe z Różańcem
godz. 20.30 - Kompleta i zakończenie dnia

DZIEŃ 3 (10 maja, środa): LOURDES
Przyjazd do Lourdes ok. godz.10. Zakwaterowanie, czas wolny; godz. 17 – możliwość udziału w procesji eucharystycznej, godz. 18 – obiadokolacja; godz. 21 – możliwość uczestnictwa w procesji maryjnej ze świecami, Różaniec.

DZIEŃ 4 (11 maja, czwartek): LOURDES
godz. 7.00 - Śniadanie
godz. 8.30 - Msza w Grocie
- Zwiedzanie Lourdes (w grupach)
Zapoznanie się z miejscami związanymi z życiem św. Bernadetty Soubirous: młyn Boly - miejsce narodzin Świętej, Le Cachot (Loch) - miejsce zamieszkania Rodziny Soubirous w czasie pierwszych objawień Bernadetty, dom Rodziny Soubirous, kościół parafialny. Grota Massabielska zwana również Cudowną Grotą - serce sanktuariów Matki Boskiej z Lourdes, Krypta, Bazylika Niepokalanego Poczęcia. XIX-wieczna niebizantyjska Bazylika Różańcowa, podziemna Bazylika św. Piusa X, kościół św. Bernadetty, czas na prywatną modlitwę.
godz. 17.00 - Procesja eucharystyczna
godz. 18.30 - Obiadokolacja
godz. 21.00 - Procesja maryjna

DZIEŃ 5 (12 maja, piątek): LOURDES
godz. 7.00 - Śniadanie
godz. 8.30 - Msza w Bazylice
godz. 10.00 - Możliwość kąpieli w basenach (grupami, trzeba zabrać ręcznik)
godz. 12.00 - Droga Krzyżowa dla sprawniejszych
godz. 12.15 - Droga Krzyżowa dla osób chorych na tzw. Prerii
godz. 14.30 - Możliwość kąpieli w basenach (grupami, trzeba zabrać ręcznik)
Czas na prywatną modlitwę
godz. 17.00 - Procesja eucharystyczna
godz. 18.30 - Obiadokolacja
godz. 21.00 - Procesja maryjna

DZIEŃ 5 (13 maja, sobota): LOURDES
godz. 7.30 - Śniadanie
godz. 10.00 - Msza św.
- Indywidualne przeżywanie pielgrzymki,
Czas wolny na zakup pamiątek oraz prowiantu na drogę powrotną
godz. 17.00 - Procesja eucharystyczna
godz. 18.30 - Obiadokolacja
godz. 21.00 - Procesja maryjna

DZIEŃ 6 (14 maja, niedziela): LOURDES, wyjazd
godz. 7.00 - Śniadanie
godz. 9.30 - Msza św. międzynarodowa, procesja na Anioł Pański do Groty - Przygotowanie bagażu, zdanie pokoi
godz. 14.30 - Piknik i koncert Orkiestry KHW KWK „Staszic”
(przed Domem Notre Dame – jeśli dopisze pogoda), podziękowania, pobranie zestawu żywieniowego na drogę powrotną
godz. 16.00 - Pobranie bagażu, opuszczenie Domu Notre Dame
godz. 16.30 - Przejazd autokarami na Dworzec Kolejowy SNCF w Lourdes
godz. 19.00 - Różaniec i nabożeństwo majowe na rozpoczęcie drogi powrotnej
godz. 21.00 - Kompleta

DZIEŃ 7 (15 maja, poniedziałek): tranzyt FRANCJA – POLSKA
godz. 7.00 - Godzinki
godz. 8.45 - Informacje organizacyjne
godz. 9.00 - Jutrznia i konferencja
godz. 10.30 - Msza święta
godz. 14.30 - Godzina świadectw i Koronka do Miłosierdzia
godz. 17.00 - Majowe z Różańcem
godz. 20.30 - Kompleta i zakończenie dnia

DZIEŃ ÓSMY (16 maja): POLSKA, Katowice
Modlitwa poranna, przyjazd do Katowic dnia 16 maja nad ranem, około godziny 4-5.

ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W REALIZACJI PROGRAMU!

CENA  2300 PLN + 170 EURO ZAWIERA:
przejazd pociągiem z Katowic do Lourdes i z Lourdes do Katowic,
transfery - przejazdy na terenie Lourdes (z dworca kolejowego do miejsca zakwaterowania i z powrotem),
zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych, 3-osobowych i 6-osobowych w
wyżywienie w Lourdes: 4 wzmocnione śniadanie, 4 obiadokolacje 2-daniowe z deserem – do obiadokolacji lampka wina oraz woda w karafkach
pakiet żywieniowy na podróż powrotną z Lourdes do Katowic,
realizację programu na terenie sanktuarium: oprowadzanie po sanktuarium, (pielgrzymi będą podzieleni na grupy 50-osobowe) + bilety wstępu,
ubezpieczenie: KL (10.000€), NNW (2.000€), bagaż (200€)
opiekę przewodników i wolontariuszy.
Każdego dnia zapewniamy możliwość uczestniczenia we Mszy świętej.


Biuro Podróży PL TRAVEL
ul. Dąbrowskiego 1,
40-032 Katowice
telefon: 694 980 161; 662 097 959; 691 133 433, 32 256 45 77
biuro@pltravel.pl; info@pltravel.pl
www.pltravel.pl

 

Organizatorzy:

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Apostolstwo Chorych, Katowice

 

N P W Ś C P S
1 2 3 4 5
8 9 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 22.07.2018