Rozważania różańcowe - Tajemnice chwalebne

Jacek Glanc

2014-10-09

Mozaiki w sanktuarium w Lourdes - foto. ks. Wojciech Bartoszek

 

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do Nich: "Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom"

(Łk 24,45-47)

Nagła choroba wyzwala w większości ludzi pytanie: „Dlaczego ja?”. Przewlekłe chorowanie rodzi pytanie: „No i po co mi to potrzebne?”. Stany terminalne wymuszają zaś dramatyczny znak zapytania: „Gdzie jest sens tego wszystkiego?”. Te pytania w ogóle mnie nie dziwią. Rozumiem ich dramatyczny krzyk. Szanuję ludzi, którzy w oczach mają wyczekiwanie na satysfakcjonującą ich odpowiedź. Nie mogę sobie wyobrazić, co by było, gdyby w wielkanocny poranek nie doszło do cudu zmartwychwstania. Wszak te pytania zionęłyby nicością…   

 

Wniebowstąpienie Chrystusa

W domu Ojca mego jest mieszkań wiele... Idę przygotować wam miejsce

(J 14,2)

Będąc w Krakowie, warto mieć dobrego przewodnika. Bez niego, najbardziej wartościowe tajemnice królewskiego grodu nie zostaną odkryte. Podobnie ma się rzecz ze zwiedzaniem Wiecznego Miasta,  Barcelony lub Ziemi Świętej. Obecność przewodnika podczas wspinaczki wysokogórskim szlakiem to niekiedy kwestia życia i śmierci. Wszak to on wskaże, gdzie wpiąć kotwy, jakiej użyć liny albo jak ratować się podczas śnieżycy.

Dobrze, że ten najtrudniejszy szlak ludzkiego życia ze zdobywaniem stromego szczytu trosk i wyrzeczeń został już „przetarty” przez samego Mistrza – Przewodnika!

       

03ch-PICT0057.jpg

Zesłanie Ducha Świętego

I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym

 (Dz 2,4)

Kiedy widzę radiologa wpatrującego się w szare rentgenowskie obrazy albo analityka zliczającego nabłonki płaskie w preparacie… Kiedy obserwuję okulistę zaglądającego komuś „głęboko w oczy” lub chirurga zszywającego przecięte więzadło… Kiedy podziwiam farmaceutę obliczającego dawkę leku albo ortopedę skręcającego kości potrzaskane w strzępy… Zawsze wtedy powtarzam: „Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj im ochoty i zdolności…”.  

 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem

(J 17,24)

Zapytaj polskiego pacjenta przez czyje wstawiennictwo się modli. Usłyszysz: Matki Boskiej Piekarskiej Lekarki Chorych; Cudownej Lekarki z Lichenia; Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z Gidli; Gietrzwałdzkiej Lekarki; Lekarki Dusz z Jasnej Góry; Niebieskiej Lekarki z Łobudzic, Szafarki Zdrowia z Kalwarii Zebrzydowskiej…

Jedna Wniebowzięta Matka w niebie… Jedna Lekarka wszystkich chorych na ciele i duszy!

 

Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie

(Ap 3,21)

Słynny „Apel Jasnogórski” śpiewałem już w różnych miejscach: w domu, w małym kościele w Jaworzynce i ogromnym kościele św. Anny w Krakowie. Nuciłem, słuchając go w telewizji albo w radiu. Oczywiście, ze wzruszeniem śpiewałem u tronu Królowej w Cudownej Kaplicy.

Kiedyś doświadczyłem go w warunkach niesamowitych. W szpitalnej sali, cztery panie wspólnie, na zakończenie wieczornej modlitwy, odśpiewały: „Maryjo, Królowo Polski jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!”. Ach… Pomyślałem: Maryjo, Królowo nieba i ziemi – jesteś Królową ludzkich serc!     

Modlitewnik, Autorzy tekstów, Glanc Jacek

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
Dzisiaj: 16.02.2019